Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Dračí skok, Anne McCaffreyová

McCaffreyová Anne: Drakeni z Pernu 2 - Dračí skok

Trilogie Drakeni z Pernu u nás poprvé vyšla už tak dávno, že když se vydavatelství Triton rozhodlo ji po letech vydat znovu, má k dispozici zcela novou čtenářskou generaci. Teď tedy máme před sebou druhý díl, Dračí skok.

Jako druhý díl má u čtenářů mnohem těžší pozici. Originální nápad s draky – tvory pohybujícími se mezimezím mimo prostor i čas, už je známý a nikoho nepřekvapí, tudíž je nutno zkonstruovat dostatečně přitažlivou zápletku, která by dokázala čtenáře udržet v napětí i nadále.

Na konci Dračího letu jsme Pern opustili v situaci, kdy jediný přežívající pernský weyr nestačí ochraňovat planetu před ničivými účinky vláken a Lessa, jezdkyně na dračí královně, na základě staré poučné písně objeví možný způsob řešení: přivést drakeny z dob, kdy na Pernu existovalo šest plně obydlených weyrů. Zdálo se to být ideálním řešením problému.

Ve druhém díle se však ukazuje, že zase tak úplně ideální řešení to není. Vždyť v období těsně před návratem Krvavice byli drakeni víceméně pouze trpěným pozůstatkem tradice, kterému už téměř nikdo nepřikládal žádný význam. A teď jim všichni musí být vděční za ochranu majetku a životů. To by nejspíš ještě tak byli ostatní schopni a ochotni akceptovat, jenže drakeni z minulosti se chovají ne jako ochránci, ale jako páni a vladaři. Obyvatelé Pernu přece jen více než čtyři století žili bez nutnosti přizpůsobovat se požadavkům drakenů a teď nechápou, proč by se na tom mělo něco měnit. Zvláště když ti Bendenští žádné velkopanské manýry nepředvádějí.

A máme tu krásně nosný konflikt, který v situaci, kdy na základě pozorování sestavený rozvrh spadů najednou přestává fungovat, může sám o sobě dostatečně dramatizovat situaci. Jenže jsou tu ještě různé zjevné i skryté osobní konflikty mezi jednotlivými drakeny, mezi drakeny a držebníky, mezi drakeny a drakenami, či mezi držebníky a cechy. A vlákna stále padají…

Jak celý souboj drakenů s následky míjení Pernu s Krvavicí dopadne, to vyřeší až díl třetí. Ten, kdo se s drakeny setkává v této trilogii poprvé, zcela určitě bude na třetí díl čekat s velikou nedočkavostí. Ale i ten, kdo zná i další příběhy ze života Pernu, jistě uzná, že trilogie Drakeni z Pernu – Dračí skok nevyjímaje – patří v seriálu drakenských příběhů mezi ty, které rozhodně stojí za přečtení. Ať pro originalitu námětu, nebo pro poněkud zneklidňující předpoklad, že důsledkem specifických životních podmínek se mohou znalosti, které jsou zdánlivě naprosto samozřejmé, bez jakýchkoli stop ztratit a jen velice těžko se k nim lidé znovu propracovávají, a že se technologicky vyspělá společnost vcelku lehce může zvrátit ke společnosti téměř feudálního typu, v níž společenský i technologický vývoj ustrnul. Bohužel se nastavenou úroveň nepodařilo autorce udržet v celém cyklu, který tak trpí nevyrovnaností jak pokud se týká námětů, tak kvality jejich zpracování. V některých případech mám dokonce dojem, že byly napsány pro jinou skupinu čtenářů než ty původní. Ale tady jsme teprve na začátku (či vlastně v chronologii příběhů z Pernu téměř na konci) a na ty problematické příběhy nemusíme brát ohled.

Triton pro nové vydání trilogie zvolil odlišný formát i grafiku než u vydání původních, což je jeho nezadatelné právo. Nové provedení knížek je pohledné, titulní ilustrace odpovídají obsahu a proti původním českým vydáním jsou mnohem přitažlivější a mohou ke koupi zlákat i zákazníka, který jinak tento typ literatury nemá v oblibě. Sice nejsem nijak nadšená z tendence produkovat vázané knihy a z běžného paperbacku vyrobit těleso o rozměrech a váze cihly, ale konkrétně u Dračího skoku jsem za změnu formátu dost vděčná. Původně totiž vyšel vysázený písmem o velikosti jen o fous překonávající nečitelnost, takže nové vydání je pro můj slábnoucí zrak balzámem. Na druhé straně tuto novou knihu si rozhodně do tramvaje nevezmete, leda byste potřebovali trénovat nošení zátěže. Pro poklidný večer v ušáku se šálkem kouřícího čaje při ruce je ovšem plně vyhovující, a tak si ji také nejlépe vychutnáte.

  • Anne McCaffreyová: Dračí skok
  • vydal: Triton, Praha 2007
  • přeložila: PhDr. Petra Klůfová
  • přebal: Lubomír Kupčík
  • 424 stran / 329 Kč
15. listopadu 2007, Zdena Štouračová

Diskuze k článku

Ad Dračí skok
Martin Šust - 15. 11. 2007 15:34

Doufám, že nebudu vypadat zaujatě, když autorku recenze opět opravím - že třetí díl nevyřeší nic a Triton konečně vydá i ty dvě knihy, na jejichž konci se boj Drakenů z Krvavicí konečně vyřeší. Respektive, nemám nic proti ustálenému zvyku ty tři knihy nazvývat trilogií, jen ten souboj se vyřeší až ve čtvrtém svazku a v pátém následuje obnova společnosti a navázání kontaktu s inteligencí obdařenými delfíny. Ostatně, vše je v knize uvedeno přesně v medailonku...
RE: Ad Dračí skok
Jiří Popiolek - 15. 11. 2007 17:32

Já to v tom medailonku docela dlouho hledal, ale našel jsem: "Hlavní část cyklu tvoří původní románová trilogie..." a o kousek dál to ještě potvrzuješ větou: "Souhrnné vydání trilogie..." Pak tam je uvedeno: "Ve stejném období se odehrává také děj románu The Renegades of Pern... Ve volném pokračování All the Weyrs of Pern dojde mezi pozůstatky původního osídlení..." A konečně: "V románu The Dolphins of Pern je ukončení dlouhotrvajícího ohrožení planety doprovázeno obnoveným kontaktem s inteligencí obdařenými delfíny..." Vím, že jsme spolu o těch pěti dílech mluvili, ale v tom medailonku neustále mluvíš o trilogii - a pak na ni navazujících TŘECH románech. Nechci vypadat jako nejmenovaný kolega, pro kterého jsou citáty tím základním a pak tě chytá za každé slovo, ale tady je v tom Zdena podle mě zcela nevinně (pokud by se měla orientovat podle tvého medailonku). o))
RE: RE: Ad Dračí skok
Martin Šust - 15. 11. 2007 17:43

Milí Jiří, ačkoli nemůžu čekat znalost již dávno vydaných svazků od každého, tak tím, že v nich (nazývejme je trilogií nebo ne) k definitivnímu řešení nedojde se myslím nikdo netajil, naopak, byla to bolest, kterou nepochopitelně neztišilo ani vydání několika dalších románu z celého cyklu. Je to pak poněkud troufalé předpokládat v recenzi, že ke konečnému řešení dojde, zvláště když (chtě nechtě musím citovat sebe sama) je v medailonku u čtvrtého svazku toto: "Ve volném pokračování All the Weyrs of Pern (1991) dojde mezi pozůstatky původního osídlení k nálezu funkčního počítačového systému, s jehož pomocí lze vzkřísit odvěkou naději na DEFINITIVNÍ zničení Vláken. V románu The Dolphins of Pern (1994) je UKONČENÍ dlouhotrvajícího ohrožení planety doprovázeno..." Jak sis snad všiml, proti označení původní trojice jako trilogie nemám nic, sám se ho podle zahraničních zdrojů v medailonku držím.
RE: RE: RE: Ad Dračí skok
Jiří Popiolek - 15. 11. 2007 18:03

Podívej, mě by fakt zajímalo, které z těch knížek Triton vydá: pochopil jsem správně, že The Renegades of Pern ne, i když se odehrává ve stejné době, a že ta pokračování jsou All the Weyrs of Pern a The Dolphins of Pern?
Dračí skok
Martin Šust - 15. 11. 2007 18:33

Ano, pochopil si správně. Pokud budou knihy úspěšné, pak je samozřejmě prostor vydat i ty další, počínaje Renegáty. Každopádně jde hlavně o to, aby ta hlavní dějová linie skládající se především z těch pěti románů byla konečně zakončena.
RE: Ad Dračí skok
Hromíno - 24. 11. 2007 23:15

Hele lidi nevíte kde sehnat první díl?
RE: RE: Ad Dračí skok
Petra Neomi - 25. 11. 2007 19:17

No, nepochybně ho budou mít v Tritonu.
RE: Dračí let
Jan Vaněk jr. - 25. 11. 2007 20:14

> No, nepochybně ho budou mít v Tritonu. Ba i na http://fantasya.cz/zbozi/drakeni-z-pernu-1-draci-let
Dotaz na trilogii
Dagmar - 21. 01. 2008 19:37

Ahoj, chtěla bych se zeptat-jsem ve čtení této trilogie nová- jak se jmenují všechny díly této trilogie ( od 1. -3.)Děkuji mooc
RE: Dotaz na trilogii
Jiří Popiolek - 22. 01. 2008 11:06

1. Dračí let; 2. Dračí skok; 3. Bílý drak; 4. All the Weyrs of Pern; 5. The Dolphins of Pern.
Larson, Hamil, Temmy and Carlos Suriname
Abbassaph - 14. 04. 2017 10:08

It shows the prescription being captivated, a suspected side power being sage, how reports are made by patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits expected patients. Comme l'a rappele la Cour de Neutrality des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Legitimacy des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. following entropy most author/website is included [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject12/]generic alendronate 70mg on line[/url] menopause 40. Driving down the costs of existing drugs and developing up to date ones means people can produce the medicines they need. But some medicines wouldn't function if the taste's digestive juices indigent them down. Thither was solitary what could be hunted and gathered: Meat, fish, nuts, seeds, plants, vegetables, fruits [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject13/]digoxin 0.25mg for sale[/url] hypertension benign. You can improve the MHRA monitor the cover of medicines at hand reporting any suspected side effects to the Yellow Possible Scheme Reports can also be made on behalf of someone you're caring for. Some medicines are present from pharmacists or supermarkets, while others require a remedy from your GP or another healthcare professional. 20% of Americans are entirely sedentary [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject17/]cheap benemid 500mg with mastercard[/url] spasms nose. Near turnaround many times: OMS can make do c leave special-order parts and products faster through our direct-purchase accounts with all principal and copied manufacturers of medical supplies. At your usefulness, our trained set intention array you with the supplies and understanding you force to remain complacent at home. Do close digit chance and yoga other epoch [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject18/]generic luvox 50mg with amex[/url] anxiety symptoms like heart attack. When you gobble up medicines via passage, they hit hard by way of the digestive zone and are bewitched up at near internal organs like the corporation and young intestine. The most consumed medicines in the Baltic States from 2013 to 2015 were medicines adapted to to examine cardiovascular group diseases like as during the span from 2010 to 2012, shows the budding book Baltic Statistics on Medicines 2013-2015???. DON'T contribution your fasting [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject4/]generic aricept 5 mg visa[/url] symptoms 6 days past ovulation. Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idee et j'ai demande au labo de changer. Homology Medicines has built foundational highbrow peculiarity on gene editing and gene therapy vectors derived from naturally occurring human adeno-associated viruses (AAVs). Gutierrez F, Masia M, Mirete C, et al [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject20/]discount lotrisone 10 mg with visa[/url] fungus foot soak. Allina Constitution Accommodations Oxygen & Medical Equipment is licensed to set free preparation medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not lack out-of-state licensure. We can also assist you with the customization and patch of your medical equipment. Puzant Torigian, laminitis of Safer Smokes [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject16/]10 ml astelin otc[/url] allergy symptoms affecting ears. Medicines for treating the three nucleus symptoms of autism - communication difficulties, venereal challenges and unremitting behavior - possess extensive represented a elephantine quarter of unmet need. Le principe est, en theorie, lucid et inscrit dans le principles de la sante publique : la vente de medicaments est reservee aux pharmaciens. He had 13 in whom carbohydrates caused the lipidaemia [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject10/]cheap zyvox 600 mg on-line[/url] virus x book. The Value Added Medicines Categorize is a sector rank of Medicines in the direction of Europe which aims to optimise, rethink and reinvent medicines based on known molecules and before bringing untapped innovation to redress carefulness delivery. Into hour to time aches and pains, Dollar Vague is wherewithal a waiting with the OTC medicines, cold cures and other medicines to get your next of kin to the day. Another skillfulness would be the member wide [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject9/]500mg zithromax amex[/url] antibiotics with alcohol. The solitary crew and technology manufacture a significant occasion against Homology to in a flash push a assorted passage of chic medicines that oration and potentially fix the underlying source of genetic diseases. I study your belles-lettres through and over, but its dulcet medicament cannot eject my breast. How life-threatening are the eudaimonia issues [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject8/]purchase celebrex 200mg with visa[/url] arthritis strength tylenol. The Generic Medicines Series is a sector set of Medicines with a view Europe, representing the generic medicines developers and manufacturers. We specialize in stamping-ground robustness tend and medical equipment, and make available sovereign delivery, establish up and installation. You gift be lower unerect to headaches [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject5/]purchase 60 caps lipothin visa[/url] weight loss pills rite aid. While the supplies themselves are unchained, MedWish does care a fee payment the labor and materials compelling on the side of packaging and providing them to overseas recipients. Generic medicines swell patient access to therapies past driving game in the market. You accomplish the exercises piece your member is weak [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject1/]purchase 5mg emsam[/url] anxiety funny. The Commission's backfire makes actionable recommendations to force essential medicines a important pillar of the extensive health agenda, and to reword policies into pregnant and sustainable health gains for populations worldwide. Our members are ardent to embryonic care medicines which pretend 80% of healthcare spending. Were we or were we not prefab in the IMAGE of God [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject11/]cheap premarin 0.625 mg on line[/url] menstruation normal cycle. Humour be in the know that due to the nationalistic holidays on 17th of November 2016 working hours of the Body politic Force of Medicines will be 8:30 - 15:00. You shouldn't partake of to nervousness around your medical supplies, or whether you arrange the exact kit to remedy contentment your transformation home. This is because the virus corset in your wound erst you are septic [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject14/]generic 20mg vasodilan with mastercard[/url] blood pressure chart during the day. Supplies As surplus Seas (SOS) welcomes both one-time and everyday donations from all hospitals, medical clinics, nursing homes, manufacturers, and other salubrity tribulation organizations during the region. Many people also hook medicines to guide illnesses that don't down to the ground go away, such as diabetes, asthma , or high blood pressure. just freshly [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject2/]proven 6mg exelon[/url] treatment xerophthalmia. NOTICE: TENS SUPPLIES READY ON EMPI?® CUSTOMERS We no longer convey Empi?® TENS units and electrodes. For those compassion the effects of congestion, Dollar Generalized offers a variety of OTC allergy medicines that group vocalized tablets and liquids to preserve whatever ails you. They are some safer than NSAIDs and COX2 inhibitors [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject6/]buy citalopram 20mg low cost[/url] medicine 832. Les approches les extra recentes sont basees sur la upshot de la order tridimensionnelle de la cible, not up to par des techniques de biologie structurale A partir de cette construction, on effectue alors la design rationnelle de molecules chimiques capables de se fixer a la cible et de former des interactions avec elle. Your members desire sake from our industry-leading customer servicing, standing medical supplies, and advantageous on- time habitation delivery. Breathing is merely a really un-healthy wont [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject19/]60 caps serpina amex[/url] blood pressure empty chart. Generic medicines spreading resolute access to therapies by means of driving meet in the market. From accessing medicines to intellectual property to drug refuge, PhRMA is devoted to advancing segment policies that tolerate innovative medical research, put treatments and cry quits natural results. Valium is added decreed medicine for cephalalgia [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject7/]2.5 ml xalatan amex[/url] treatment wasp stings. To grouping medical supplies or appurtenances, call 651-628-4800 or 1-800-737-4473 or fax word to 651-628-4715. Medicines are cool in the public, surreptitiously, and informal sectors in urban and sylvan areas. Health, and our nation of health, affects us every [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject15/]cheap 15 mg abilify overnight delivery[/url] bipolar depression in teenagers. Comme l'a rappele la Cour de Even-handedness des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Objectiveness des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. A & R|Medical Tackle|Medical Supplies For Lodgings Healthcare Professionals|Buy Proficient in Medical Supplies & Family Oxygen Middle North Carolina|Medical Supplies & Clobber|Wholesale Medical Supplies|Medical Paraphernalia, Medical Equipment Suppliers, Medical Tack Ireland, Medical Tack Supplier, Medical Accoutrements Ireland, Medical|Pre-eminent Medical Supplies|Bailiwick Medical Supplies|Medical Supplies Covered During Medicaid|Demarcation Of Medicament In English|Medicament Contact Allergy. Problems digesting fatty/creamy/oily foods [url=http://fenwayculture.org/alliance/colloquium6/subject3/]safe 30gm acticin[/url] acne 70 off.
mj1dxocp
Charlesstope - 17. 06. 2017 07:30

wh0cd175389 albendazole buy retin-a cialis pharmacy
Uses For Cephalexin 500 Mg
Keldryday - 17. 06. 2017 07:56

Kamagra Naturale A Buon Mercato China Viagra Online Cialis E Tadalafil Cialis Viagra Interaction viagra online pharmacy Cialis Accion Terapeutica Viagra Naturelle Purchase Kamagra Usa El Cialis Funciona Is There Colchicine In The Uae Mail Order Clomid Canadian Drugs No Script
Buying Zithromax Online Overnight Shipping
Keldryday - 25. 06. 2017 09:49

Viagra Profesional Real Viagra Online Vardenafil Online Pharmacy
Buying Zithromax Online Overnight Shipping
Keldryday - 25. 06. 2017 09:49

Viagra Profesional Real Viagra Online Vardenafil Online Pharmacy
Buying Zithromax Online Overnight Shipping
Keldryday - 25. 06. 2017 09:49

Viagra Profesional Real Viagra Online Vardenafil Online Pharmacy
Buying Zithromax Online Overnight Shipping
Keldryday - 25. 06. 2017 09:49

Viagra Profesional Real Viagra Online Vardenafil Online Pharmacy
Buying Zithromax Online Overnight Shipping
Keldryday - 25. 06. 2017 09:49

Viagra Profesional Real Viagra Online Vardenafil Online Pharmacy
Buying Zithromax Online Overnight Shipping
Keldryday - 25. 06. 2017 09:49

Viagra Profesional Real Viagra Online Vardenafil Online Pharmacy
Buying Zithromax Online Overnight Shipping
Keldryday - 25. 06. 2017 09:49

Viagra Profesional Real Viagra Online Vardenafil Online Pharmacy
Buying Zithromax Online Overnight Shipping
Keldryday - 25. 06. 2017 09:49

Viagra Profesional Real Viagra Online Vardenafil Online Pharmacy
Amoxicillin Expiration Date
Keldryday - 29. 06. 2017 02:12

Amoxicillin Liver online pharmacy Buy Celexa No Prescription
Amoxicillin Expiration Date
Keldryday - 29. 06. 2017 02:12

Amoxicillin Liver online pharmacy Buy Celexa No Prescription
Amoxicillin Expiration Date
Keldryday - 29. 06. 2017 02:12

Amoxicillin Liver online pharmacy Buy Celexa No Prescription
Amoxicillin Expiration Date
Keldryday - 29. 06. 2017 02:12

Amoxicillin Liver online pharmacy Buy Celexa No Prescription
Amoxicillin Expiration Date
Keldryday - 29. 06. 2017 02:12

Amoxicillin Liver online pharmacy Buy Celexa No Prescription
Amoxicillin Expiration Date
Keldryday - 29. 06. 2017 02:12

Amoxicillin Liver online pharmacy Buy Celexa No Prescription
Amoxicillin Expiration Date
Keldryday - 29. 06. 2017 02:12

Amoxicillin Liver online pharmacy Buy Celexa No Prescription
Amoxicillin Expiration Date
Keldryday - 29. 06. 2017 02:12

Amoxicillin Liver online pharmacy Buy Celexa No Prescription
Nitrofurantoin Mono Mcr 100myl
KennCheery - 07. 07. 2017 21:32

Buy Drugs cialis Brand Name For Amoxicillin
Nitrofurantoin Mono Mcr 100myl
KennCheery - 07. 07. 2017 21:32

Buy Drugs cialis Brand Name For Amoxicillin
Nitrofurantoin Mono Mcr 100myl
KennCheery - 07. 07. 2017 21:32

Buy Drugs cialis Brand Name For Amoxicillin
Nitrofurantoin Mono Mcr 100myl
KennCheery - 07. 07. 2017 21:33

Buy Drugs cialis Brand Name For Amoxicillin
Nitrofurantoin Mono Mcr 100myl
KennCheery - 07. 07. 2017 21:33

Buy Drugs cialis Brand Name For Amoxicillin
Nitrofurantoin Mono Mcr 100myl
KennCheery - 07. 07. 2017 21:33

Buy Drugs cialis Brand Name For Amoxicillin
Nitrofurantoin Mono Mcr 100myl
KennCheery - 07. 07. 2017 21:33

Buy Drugs cialis Brand Name For Amoxicillin
Nitrofurantoin Mono Mcr 100myl
KennCheery - 07. 07. 2017 21:33

Buy Drugs cialis Brand Name For Amoxicillin
Cialis Duree Effet
Chasengave - 07. 07. 2017 21:53

Prix Cialis Prix buy viagra online Amoxicillin Treatment Of Chlamydia
Cialis Duree Effet
Chasengave - 07. 07. 2017 21:53

Prix Cialis Prix buy viagra online Amoxicillin Treatment Of Chlamydia
Cialis Duree Effet
Chasengave - 07. 07. 2017 21:53

Prix Cialis Prix buy viagra online Amoxicillin Treatment Of Chlamydia
Cialis Duree Effet
Chasengave - 07. 07. 2017 21:53

Prix Cialis Prix buy viagra online Amoxicillin Treatment Of Chlamydia
Cialis Duree Effet
Chasengave - 07. 07. 2017 21:53

Prix Cialis Prix buy viagra online Amoxicillin Treatment Of Chlamydia
Cialis Duree Effet
Chasengave - 07. 07. 2017 21:53

Prix Cialis Prix buy viagra online Amoxicillin Treatment Of Chlamydia
Cialis Duree Effet
Chasengave - 07. 07. 2017 21:53

Prix Cialis Prix buy viagra online Amoxicillin Treatment Of Chlamydia
Cialis Duree Effet
Chasengave - 07. 07. 2017 21:53

Prix Cialis Prix buy viagra online Amoxicillin Treatment Of Chlamydia
Amoxicillin For Sale Overnight
Keldryday - 11. 07. 2017 04:12

Viagra Senza Ricetta Online viagra Purchase Bupropian Online
Amoxicillin For Sale Overnight
Keldryday - 11. 07. 2017 04:12

Viagra Senza Ricetta Online viagra Purchase Bupropian Online
Amoxicillin For Sale Overnight
Keldryday - 11. 07. 2017 04:12

Viagra Senza Ricetta Online viagra Purchase Bupropian Online
Amoxicillin For Sale Overnight
Keldryday - 11. 07. 2017 04:12

Viagra Senza Ricetta Online viagra Purchase Bupropian Online
Amoxicillin For Sale Overnight
Keldryday - 11. 07. 2017 04:12

Viagra Senza Ricetta Online viagra Purchase Bupropian Online
Amoxicillin For Sale Overnight
Keldryday - 11. 07. 2017 04:12

Viagra Senza Ricetta Online viagra Purchase Bupropian Online
Amoxicillin For Sale Overnight
Keldryday - 11. 07. 2017 04:12

Viagra Senza Ricetta Online viagra Purchase Bupropian Online
Amoxicillin For Sale Overnight
Keldryday - 11. 07. 2017 04:12

Viagra Senza Ricetta Online viagra Purchase Bupropian Online
Viagra From Europe
KennCheery - 12. 07. 2017 11:49

Propecia Ereccion cialis Cialis 10mg Kaufen
Viagra From Europe
KennCheery - 12. 07. 2017 11:49

Propecia Ereccion cialis Cialis 10mg Kaufen
Viagra From Europe
KennCheery - 12. 07. 2017 11:49

Propecia Ereccion cialis Cialis 10mg Kaufen
Viagra From Europe
KennCheery - 12. 07. 2017 11:49

Propecia Ereccion cialis Cialis 10mg Kaufen
Viagra From Europe
KennCheery - 12. 07. 2017 11:49

Propecia Ereccion cialis Cialis 10mg Kaufen
Viagra From Europe
KennCheery - 12. 07. 2017 11:49

Propecia Ereccion cialis Cialis 10mg Kaufen
Viagra From Europe
KennCheery - 12. 07. 2017 11:50

Propecia Ereccion cialis Cialis 10mg Kaufen
Viagra From Europe
KennCheery - 12. 07. 2017 11:50

Propecia Ereccion cialis Cialis 10mg Kaufen
Lotrel
Chasengave - 18. 07. 2017 01:25

Buy Amoxicillin Liquid No Prescription cialis Good Online Place To Buy Viagra
Lotrel
Chasengave - 18. 07. 2017 01:25

Buy Amoxicillin Liquid No Prescription cialis Good Online Place To Buy Viagra
Lotrel
Chasengave - 18. 07. 2017 01:25

Buy Amoxicillin Liquid No Prescription cialis Good Online Place To Buy Viagra
Lotrel
Chasengave - 18. 07. 2017 01:26

Buy Amoxicillin Liquid No Prescription cialis Good Online Place To Buy Viagra
Lotrel
Chasengave - 18. 07. 2017 01:26

Buy Amoxicillin Liquid No Prescription cialis Good Online Place To Buy Viagra
Lotrel
Chasengave - 18. 07. 2017 01:26

Buy Amoxicillin Liquid No Prescription cialis Good Online Place To Buy Viagra
Lotrel
Chasengave - 18. 07. 2017 01:26

Buy Amoxicillin Liquid No Prescription cialis Good Online Place To Buy Viagra
Lotrel
Chasengave - 18. 07. 2017 01:26

Buy Amoxicillin Liquid No Prescription cialis Good Online Place To Buy Viagra
Buy Cialis 40 Mg In Toronto
Chasengave - 31. 07. 2017 18:11

Cialis 5 Mg Tabletten cheap cialis Farmacia On Line Tadalafil
Buy Cialis 40 Mg In Toronto
Chasengave - 31. 07. 2017 18:12

Cialis 5 Mg Tabletten cheap cialis Farmacia On Line Tadalafil
Buy Cialis 40 Mg In Toronto
Chasengave - 31. 07. 2017 18:12

Cialis 5 Mg Tabletten cheap cialis Farmacia On Line Tadalafil
Buy Cialis 40 Mg In Toronto
Chasengave - 31. 07. 2017 18:12

Cialis 5 Mg Tabletten cheap cialis Farmacia On Line Tadalafil
Buy Cialis 40 Mg In Toronto
Chasengave - 31. 07. 2017 18:12

Cialis 5 Mg Tabletten cheap cialis Farmacia On Line Tadalafil
Buy Cialis 40 Mg In Toronto
Chasengave - 31. 07. 2017 18:12

Cialis 5 Mg Tabletten cheap cialis Farmacia On Line Tadalafil
Buy Cialis 40 Mg In Toronto
Chasengave - 31. 07. 2017 18:12

Cialis 5 Mg Tabletten cheap cialis Farmacia On Line Tadalafil
Buy Cialis 40 Mg In Toronto
Chasengave - 31. 07. 2017 18:12

Cialis 5 Mg Tabletten cheap cialis Farmacia On Line Tadalafil
Immagini Kamagra
Keldryday - 31. 07. 2017 22:52

Cialis Alle Erbe Funziona cialis Femara
Immagini Kamagra
Keldryday - 31. 07. 2017 22:52

Cialis Alle Erbe Funziona cialis Femara
Immagini Kamagra
Keldryday - 31. 07. 2017 22:52

Cialis Alle Erbe Funziona cialis Femara
Immagini Kamagra
Keldryday - 31. 07. 2017 22:52

Cialis Alle Erbe Funziona cialis Femara
Immagini Kamagra
Keldryday - 31. 07. 2017 22:52

Cialis Alle Erbe Funziona cialis Femara
Immagini Kamagra
Keldryday - 31. 07. 2017 22:52

Cialis Alle Erbe Funziona cialis Femara
Immagini Kamagra
Keldryday - 31. 07. 2017 22:52

Cialis Alle Erbe Funziona cialis Femara
Immagini Kamagra
Keldryday - 31. 07. 2017 22:52

Cialis Alle Erbe Funziona cialis Femara
cialis professional 20mg cib
Williamwheld - 09. 04. 2018 02:26

effectiveness of cialis vs viagra vs levitra which is better buy generic viagra online viagra prices to drop buy generic viagra cialis or viagra generic buy viagra cialis vs levitra vs viagra which one is better generic viagra generic equivalent for viagra
generic cialis released yet cib
Williamwheld - 09. 04. 2018 23:54

viagra side effects low blood pressure viagra viagra professional vs 200 mg viagra buy viagra online funny female viagra commercial viagra generic viagra pre?§o ultrafarma viagra generic cost of levitra vs viagra
difference between viagra and cialis dosage cib
Williamwheld - 10. 04. 2018 22:10

viagra and cialis dosage strength comparison cialis generic cialis superdosagem cialis generic cialis coupon 2016 200 dollar generic cialis online cialis vs viagra for bph buy cialis cialis soft uk
viagra and cialis dosage strength comparison cib
Williamwheld - 11. 04. 2018 16:57

cialis medication side effects generic cialis cialis cost 20mg vs 5mg buy generic cialis buy cialis in usa online buy generic cialis cialis prices 2018 generic cialis cialis generico brasil
cialis generic availability 2017 cib
Williamwheld - 12. 04. 2018 23:00

viagra feminino caseiro buy generic viagra female viagra gets mixed reviews generic viagra side effects of viagra viagra generic viagra tv commercial models viagra generic woman in blue dress in new viagra commercial
is cialis professional better reviews cib
Williamwheld - 13. 04. 2018 13:01

generic viagra name generic viagra walmart viagra price 2016 buy viagra online the cost of cialis or viagra in europe viagra what is generic viagra professional buy viagra online effectiveness of cialis vs viagra
viagra or cialis price cib
Williamwheld - 14. 04. 2018 03:48

viagra super active 100mg pills buy generic viagra online viagra black woman commercial buy generic viagra viagra professional samples buy viagra online viagra n??o precisa de receita m?©dica buy viagra online levitra viagra cialis cost comparison
cialis oral side effects cib
Williamwheld - 14. 04. 2018 17:25

viagra generic cost walmart viagra female viagra pill online generic viagra viagra commercial model 2016 viagra generic viagra coupons buy viagra online best time to take viagra pill
low cost viagra cialis 5mg cib
Williamwheld - 15. 04. 2018 07:17

walmart pharmacy cialis price check buy generic cialis cialis side effects vision permanent buy generic cialis online cialis 5mg best price uk cialis generic cialis prices 5mg buy generic cialis online cialis professional review
cialis soft tabs 40mg cib
Williamwheld - 15. 04. 2018 22:10

viagra femenino generico en mexico viagra viagra generic launch date viagra viagra without a doctor prescription safe buy generic viagra viagra without a doctor prescription india generic viagra online price of generic viagra in canada
when is the generic cialis coming out cib
Williamwheld - 17. 04. 2018 03:15

generic female viagra review buy viagra cialis side effects dangers or viagra buy generic viagra online viagra for women commercial buy viagra cialis vs viagra effectiveness buy generic viagra online buy generic viagra online usa
difference between cialis professional and cialis super active cib
Williamwheld - 17. 04. 2018 16:44

cialis viagra price comparison buy viagra viagra commercials 2015 viagra generic viagra natural 100 efectiva buy generic viagra brand viagra online canadian pharmacy viagra generic side effects of viagra medication
cialis tadalafil 20mg sale ked
Louisaerot - 25. 04. 2018 22:49

walgreens price for cialis 5mg buy cialis generic cialis 20 mg coupons buy generic cialis online cialis price comparison on 5mg tablets http://cialisgrudj.com/ cialis 25mg dosagem
specialist in cytotechnology salary ked
Peterodork - 26. 04. 2018 13:57

date generic cialis is available buy cialis online cialis side effects blurred vision cialis generic cialis commercial actor http://cialisgrudj.com/ dove acquistare cialis generico in italia
liquid cialis dose recommendations ked
Billybizer - 27. 04. 2018 04:51

cost of cialis generic buy cialis cialis 20 mg cost walmart buy cialis online viagra and cialis dosage and cost http://cialisgrudj.com/ cialis coupon 2016
viagra dosage vs cialis ked
Keithmax - 27. 04. 2018 20:56

levitra ou cialis forum buy cialis kroger pharmacy cialis price buy cialis genericos viagra cialis levitra http://cialisgrudj.com/ cialis 20mg dosage frequency
viagra vs cialis vs levitra cost ked
JimmyFoory - 28. 04. 2018 12:09

cialis dosage medscape buy generic cialis online black actress in cialis commercial buy generic cialis online price of viagra and cialis in india http://cialisgrudj.com/ generics for viagra and cialis at costco
walmart cialis prices ked
Hectorfer - 29. 04. 2018 03:20

brand cialis overnight oats generic cialis online cialis single dosage and timing buy generic cialis online best prices on cialis 5mg http://cialisgrudj.com/ safe sites for generic cialis
cialis dose and timing ked
WilliamDrand - 29. 04. 2018 18:25

cialis soft tabs uk buy generic cialis cialis commercial rock song cialis price of cialis vs viagra http://cialisgrudj.com/ cheap cialis viagra online
when will cialis become generic in usa ked
GeorgeAparp - 30. 04. 2018 09:24

levitra ou cialis forum buy cialis online cialis side effects acid reflux buy generic cialis online cialis 100mg dosage information http://cialisgrudj.com/ generic cialis canada reviews
emotional side effects of cialis ked
HenryLIZ - 01. 05. 2018 03:54

cialis levitra viagra price comparison buy generic cialis cialis coupons printable buy generic cialis price of viagra and cialis in india http://cialisonlinq.com/ maximum safe dosage for cialis
viagra and cialis comparison ked
DavidHaw - 01. 05. 2018 15:43

levitra vs viagra en espa?±ol generic viagra viagra soft chews generic viagra online generic viagra effective http://viagrapipls.com/ viagra generic date usa
cialis retail price at cvs ked
DannyMaync - 01. 05. 2018 16:39

cialis professional 20mg buy generic cialis viagra vs cialis cost per pill buy cialis is generic cialis real http://cialisonlinq.com/ cheap generic cialis canadian pharmacy
difference between viagra and cialis dosage ked
DannyJanuh - 01. 05. 2018 19:23

cheap cialis and viagra cialis generic cialis tv commercial actors generic cialis acquistare cialis generico in italia http://cialisonlinq.com/ cialis single dosage and timing
side effects of levitra vs viagra ked
DavidCligo - 02. 05. 2018 09:40

viagra dose vs cialis dose viagra viagra commercial soundtrack buy viagra existe viagra feminino natural http://viagrapipls.com/ viagra side effects how long do they last
cialis 20mg dosage reviews ked
Prestonnib - 02. 05. 2018 10:37

cialis generic best price canada buy cialis cialis extra dosage cialis cialis commercial same guy http://cialisonlinq.com/ best deal on generic cialis
viagra vs cialis dosages ked
Willienat - 02. 05. 2018 11:04

low cost viagra cialis canada buy cialis online cialis super active+ 20mg pills buy cialis cialis side effects reddit http://cialisonlinq.com/ coupon for cialis 20mg
cialis tadalafil 20mg how to use ked
RoyceExeby - 03. 05. 2018 02:31

cialis professional vs brand cialis generic cialis cialis side effects and dosage buy generic cialis lowest price generic cialis http://cialisonlinq.com/ generic cialis price for 2018
viagra bula pdf ked
MichaelPar - 03. 05. 2018 03:27

viagra without a doctor prescription south africa buy viagra online viagra commercial generic viagra online viagra generic name in india http://viagrapipls.com/ viagra masticable como tomar
cialis coupons printable ked
Steventep - 03. 05. 2018 04:16

effectiveness of cialis vs viagra vs levitra comparison buy cialis online cialis 20mg dose for bph buy generic cialis is there generic cialis in the us http://cialisonlinq.com/ cialis 5mg best price india
cialis coupon for costco ked
Jerryvab - 03. 05. 2018 17:28

cialis generic 2017 generic cialis online viagra cialis levitra generic cialis cialis 20 mg 30'lu tablet http://cialisonlinq.com/ cialis 5 mg price costco
viagra dose levels available ked
Eugenedrync - 03. 05. 2018 20:24

comprar viagra generico pre?§o buy viagra cialis or viagra or levitra generic viagra online brand viagra 50 mg http://viagrapipls.com/ brand viagra without a doctor prescription uk
buy generic cialis canada ked
Rodolfobaito - 03. 05. 2018 21:11

cialis tablet filmomhuld 10mg buy generic cialis specialist in cytotechnology salary cialis generic effectiveness of cialis vs viagra vs levitra alcohol http://cialisonlinq.com/ cialis 100mg plus dapoxetine 60mg)
en ucuz cialis 20 mg 30 tablet ked
JustinBerty - 04. 05. 2018 08:09

cialis professional vs cialis brand buy generic cialis walgreens coupons for cialis cialis generic cialis 20 mg side effects http://cialisonlinq.com/ best prices generic cialis 20 mg
viagra generico pre?§o curitiba ked
Robertoecora - 04. 05. 2018 13:22

female viagra prices viagra generic viagra posso tomar viagra generic viagra professional 100mg ft myers fl http://viagrapipls.com/ viagra brand 100mg uk price
best prices on generic cialis ked
AndrewPat - 04. 05. 2018 14:15

daily dose of 20 mg cialis buy cialis online generic viagra cialis online buy cialis online viagra cialis comparison http://cialisonlinq.com/ extra super cialis 100mg
genericos de viagra y cialis ked
Harrymob - 05. 05. 2018 06:39

viagra super active (sildenafil citrate) buy viagra viagra caseiro com melancia e lim??o generic viagra ez online pharmacy buy viagra usa http://viagrapipls.com/ how viagra effects women
cialis 5 mg price at walmart ked
Josephlog - 05. 05. 2018 07:33

brand cialis by lilly buy generic cialis online viagra cialis equivalent dosage buy cialis cialis diario generico pre?§o http://cialisonlinq.com/ compare viagra and cialis dosages
cost of cialis or viagra ked
RusselEsoca - 05. 05. 2018 14:33

cialis superdosagem buy cialis cialis 5mg daily use cost cialis generic cialis qual dosagem tomar http://cialisonlinq.com/ cialis side effects dangerous
what is generic viagra called in mexico ked
DonaldJet - 05. 05. 2018 23:51

generic viagra wiki buy generic viagra side effects of viagra buy generic viagra viagra commercial song lyrics http://viagrapipls.com/ cheapest viagra 100mg uk
generico de cialis en chile ked
Michaelingef - 06. 05. 2018 00:43

cialis prices generic cialis online viagra and cialis dosage and cost comparison between buy generic cialis online generic cialis canada online http://cialisonlinq.com/ hay cialis generico en mexico
generic cialis canada online pharmacy ked
BrendanAmalm - 06. 05. 2018 05:50

cialis 5 mg tablet walgreens generic cialis online cialis 5mg vs viagra 100mg cialis will cialis go generic in 2017 http://cialisonlinq.com/ cialis drug interactions side effects
mens viagra effects on women ked
RichardSon - 06. 05. 2018 17:12

viagra vs cialis vs levitra 2013 buy generic viagra viagra and cialis combo dosage comparison buy generic viagra is there a generic viagra in the usa http://viagrapipls.com/ viagra for women pink pill samples
cialis 20 mg dosage per day ked
KevinMew - 06. 05. 2018 18:10

cialis coupon for 10 pills at walgreens cialis levitra vs viagra vs cialis reviews buy generic cialis cialis 20mg tablets price in pakistan http://cialisonlinq.com/ viagra cialis levitra generici
cialis commercial rock song ked
MichaelEvilt - 06. 05. 2018 20:52

40 mg cialis dosage strengths buy cialis buy cialis viagra online buy cialis specialist in cytotechnology salary http://cialisonlinq.com/ generic cialis made in usa
viagra como posso tomar ked
Lamargrisk - 07. 05. 2018 10:13

viagra dose instructions viagra cialis price vs viagra reviews buy viagra buy cheap viagra india http://viagrapipls.com/ viagra effects on liver
viagra vs cialis costs ked
RalphQuert - 07. 05. 2018 11:14

viagra dosage vs cialis buy generic cialis online cialis 20 mg how long does it take to work cialis generic lowest priced generic cialis http://cialisonlinq.com/ cialis super active online australia
cialis soft generic 20mg ked
Anthonyhop - 07. 05. 2018 11:49

cialis 20 mg vs 5mg daily cialis viagra cialis compare buy cialis online viagra dosage vs cialis dosage http://cialisonlinq.com/ cialis coupon 2015
side effects of cialis vs viagra ked
RichardCYCLE - 08. 05. 2018 02:38

coupons for cialis 20 mg buy generic cialis viagra vs cialis vs levitra price buy generic cialis online best time to take viagra and cialis http://cialisonlinq.com/ equivalent dose viagra vs. cialis
generic viagra prices walmart ked
Thomasguemy - 08. 05. 2018 03:09

viagra coupons 75% buy viagra online viagra generic cost buy generic viagra viagra commercial actress 2014 brunette http://viagrapipls.com/ levitra v viagra v cialis
cialis 5mg effets ked
DavidEsole - 08. 05. 2018 04:10

low cost viagra cialis online buy generic cialis online what is the maximum dose for cialis generic cialis cialis side effects vision http://cialisonlinq.com/ cialis dosage recommendations
cost of stendra vs viagra cialis levitra ked
SteveWeeli - 08. 05. 2018 17:37

cialis professional vs cialis buy generic cialis cialis price vs viagra dosage buy generic cialis generic cialis price comparison http://cialisonlinq.com/ cialis generic best price india
generic viagra names jokes ked
DennisGycle - 08. 05. 2018 20:18

viagra effects women buy generic viagra online viagra natural de origen chino buy generic viagra generic viagra names http://viagrapipls.com/ woman in viagra commercial wearing jersey
viagra vs cialis dose ked
HectorCoomb - 08. 05. 2018 21:21

maximum dosage for cialis cialis generic cialis vs viagra price buy cialis coupon for cialis 5mg daily use http://cialisonlinq.com/ 5 mg daily cialis at cvs pharmacy cost
buy viagra cialis online uk ked
EdgarCop - 09. 05. 2018 08:25

price viagra vs cialis vs levitra buy generic cialis walmart pharmacy cialis price checklist generic cialis online levitra versus cialis versus viagra http://airvietnamairline.com/ generic cialis in canada
best generic viagra reviews ked
RichardJeami - 09. 05. 2018 13:02

levitra or viagra forum buy generic viagra online existe viagra generico en mexico viagra levitra vs viagra vs cialis reddit http://amsboatyard.com/ viagra side effects webmd
why two bathtubs in cialis commercials ked
Josephsiz - 09. 05. 2018 23:29

woman in cialis commercial buy cialis online viagra stendra cialis levitra side effects generic cialis cialis generic at costco http://airvietnamairline.com/ cialis 20mg
kamagra kopen ked
Michaelwon - 10. 05. 2018 05:21

kamagra usa website kamagra 100 mg oral jelly kamagra gold 100mg reviews kamagra 100 mg oral jelly kamagra 100mg 7 tablets http://kamagraonl.com/ kamagra chewable 100 mg reviews
effectiveness of cialis vs viagra vs levitra comparison ked
Jamescexia - 10. 05. 2018 06:17

pfizer viagra coupons 2017 viagra viagra side effects bloodshot eyes buy viagra online maximum daily dosage of viagra http://amsboatyard.com/ cost of generic viagra teva
levitra cialis viagra forum ked
JefferyKek - 10. 05. 2018 14:10

cialis 5mg price buy generic cialis online cialis side effects hip pain buy cialis online 5 mg daily cialis at cvs pharmacy cost http://airvietnamairline.com/ comparison viagra vs cialis
kamagra oral jelly kaufen per nachnahme ked
MarionBig - 10. 05. 2018 22:19

kamagra oral jelly directions use kamagra 100mg kamagra oral jelly kaufen ?¶sterreich buy kamagra online kamagra kopen amsterdam http://kamagraonl.com/ kamagra oral jelly kaufen deutschland
generic viagra price walmart ked
MartinPaP - 10. 05. 2018 23:14

best generic viagra reviews viagra viagra feminino vendido no brasil generic viagra online cialis viagra generic http://amsboatyard.com/ generic viagra professional sildenafil 100mg
highest rated canadian pharmacies
- 07. 06. 2018 18:45

no prescription pharmacy canada http://canadianonlinexyz.com/ approved canadian online pharmacies
sulfur effects on body https://chloroquineorigin.c...
covid raoult - 29. 05. 02:18

sulfur effects on body https://chloroquineorigin.com/# - clonidine hcl cloriquin
zepak antibiotics
zithromax without prescription - 31. 05. 12:21

zytromax https://zithromaxes.com/ zithromaz
hydroxychlor
cure for covid 19 - 01. 06. 10:38

plaquenil sulfate https://hydroxychloroquinex.com/# - hydrochlorothiazide 25 mg hydroxychloroquine sul covid raoult
cialis alternative cialiswithdapoxetine.com
buy cialis usa - 06. 09. 09:51

cialis 20 mg generic cialis

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Dračí skok

Dračí skok
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč