Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

CONAN Z CIMMERIE, BARBAR, KTERÝ DOBYL SVĚT

Červenák Juraj: Conan nelítostný

Každý rok se po celém světě objeví stovky fantasy knih a jejich hrdinové svedou nelítostnou bitvu o přízeň čtenářstva. Ti, kterým se podaří z tohoto boje vyjít vítězně, mají šanci se stát populárními postavami, o nichž se mluví, píše a sní. Ale jen nejlepší z nejlepších nakonec překročí onu strmou hranici mezi fikcí a realitou a začnou žít svým vlastním životem. Tak jako to před lety udělal asi nejslavnější barbar na světě  – Conan z Cimmerie…

Barbar Conan je skutečně něčím víc než jen pouhou literární postavou. Je ideálem, snem i výzvou, která okouzluje a fascinuje čtenáře už více než sedmdesát let. Vždyť kdo při čtení jeho dobrodružství nezatoužil alespoň na chvíli si s ním vyměnit místo? Sevřít v dlani rukojeť ostrého meče, pohlédnout tváří v tvář padouchovi, který si ještě neuvědomuje, že už je vlastně mrtvý, či zachránit sličnou děvu z rukou oplzlých otrokářů a získat si tak její přízeň a minimálně pár vášnivých polibků navrch? Dnešní svět je prostě příliš šedivý a jednotvárný, než aby mohl čtenář takovému vábení odolat.

Kupodivu však Conanem nejsou uchváceni jen čtenáři. Tato postava je přitažlivou i pro mnohé spisovatele fantastiky. Zejména v anglosaských zemích se s ním vydala na cesty i mnohá známá jména. A tak se sága neustále rozšiřuje o další příběhy, které vzápětí čtou lidé po celém světě. S Cimmeřanem se můžete setkat ve Spojených státech stejně jako na Sibiři, naleznete ho v exotickém Japonsku i černé Africe. Ale skutečně doma je v Texasu.

Conan se narodil v Texasu

Conan se skutečně narodil v Texasu, zemi širých plání, dobytka a kovbojů. Jeho duchovním otcem totiž byl texaský spisovatel Robert Ervin Howard, který si na živobytí vydělával psaním povídek do pulpových magazínů. Ten se stal na přelomu dvacátých a třicátých let jedním z průkopníků hrdinské fantasy.

The Hour of the Dragon - Conan
Conan přitom nebyl ani zdaleka první postavou tohoto druhu, s níž Howard předstoupil před čtenáře. O několik let dříve se v magazínu Weird Tales, objevilo několik jeho povídek s piktským králem Bran Mak Mornem, jehož následoval puritán Solomon Kane a král Kull. A právě Kulla je možné pokládat za předobraz, z něhož se vyvinul Conan. Oba jsou barbaři, kteří vlastním přičiněním získají trůn, a jejich příběhy se odehrávají kdesi v daleké minulosti, pro kterou Howard stvořil vlastní historii. Kull nebyl příliš úspěšnou postavou, vyšlo všehovšudy jen pár jeho dobrodružství. Howard tedy začal hledat nového hrdinu i prostředí.

To našel v roce 1932 na jedné ze svých cest po Texasu. Když se jednoho deštivého dne díval na pochmurné kopce nad městečkem Fredericksburg, bleskla mu hlavou představa Cimmerie, nehostinného kraje vhodného právě jen pro tvrdé a otužilé barbary. Cestou domů už měl v hlavě základní představu celého světa. Vznikl tak Hyborský věk, který byl sice naší současnosti blíže než Kullova doba, ale dostatečně daleko, aby mohl Howard popustit uzdu své fantazii. A vzápětí se zrodil i nový hrdina. Howard sice později tvrdil, že se Conan prostě objevil v jeho mysli jako plně vyvinutá postava, přece jen ale nese některé rysy svých předchůdců. Jméno pak Conan obdržel díky autorovu zájmu o Kelty.

Válečník, dobrodruh a král

Howard R. E.,  De Camp S., Carter L.: Conan a Kletba monolitu
Aby svého nového „borce“ vyzkoušel, přepracoval Howard odmítnutou povídku Touto sekyrou vládnu já, namísto Kulla dosadil Conana, upravil děj, změnil prostředí a přidal i motiv temné magie. Vznikla tak jedna z jeho nejlepších prací Meč s Fénixem (1932), který vyšel v časopise Weird Tales v roce 1932. Příběh, v němž se Conan už coby král musí uprostřed svého paláce vypořádat nejen se spiknutím zrádců, ale i s nástrahami černé magie, si okamžitě získal srdce čtenářů, jejichž pochvalné ohlasy vedly Howarda k práci na dalších příbězích. Během let 1932–36 vytvořil dalších patnáct povídek, v nichž byl se svým hrdinou zlodějem, dobrodruhem, válečníkem i králem, prošel tajemné džungle, navštívil ztracená města, plavil se po mořích i oceánech, bojoval s temnými mágy i čarodějkami a zkřížil svůj meč se stovkami dalších protivníků v příbězích plných dobrodružství a napětí. K nejlepším z nich patří mimo jiné Věž slona (1933), kde se Cimmeřan blýskl jako zloděj, Královna černého pobřeží (1934), v níž za tragických okolností ztratil svou celoživotní lásku, pirátku Belit, Rudé hřeby (1936), kde se setkává s draky i prastarou nenávistí, či A zrodí se čarodějka…(1936), v nichž se tento dobrodruh zaplete do boje o trůn Khauranu. K vrcholům tvorby pak náleží i Howardův jediný román Hodina draka (1935). Zde je Conan už aquilonským králem, ale zradou i temnou magií je připraven o korunu i zemi. A to si nemůže nechat líbit… Úspěšnou sérii přervala až autorova smrt v roce 1936.

Proč právě Conan?

Čím to, že právě Conan a jeho dobrodružství získaly takovou popularitu a oblibu? V první řadě je to už samotným pojetím této postavy. Howard představuje Conana jako silného, odvážného a rozhodného muže, který se umí rozhodnout a nebojí se konat. Je to sice barbar, ale to neznamená, že je hloupý a omezený. Právě naopak. Jeho animální instinkty mu pomáhají přežít v džungli i u královského dvora. Svým nekomplikovaným, přímočarým myšlením preferujícím jednoduchá řešení, pojetím cti i dodržováním vlastního morálního kodexu vysoce převyšuje „civilizované“ protivníky, kteří se nezdráhají využít jakoukoli špatnost, jen aby dosáhli svého. Už jen tím musel a stále musí čtenářům imponovat. Navíc působí sympatickým dojmem a čtenář se s ním může lehce ztotožnit. Svou roli sehrává i prostředí, jež je sice exotické, ale zároveň i čtenáři blízké. Howard totiž nevytváří žádný zbrusu nový svět, ale „jen“ si poupravuje naši matičku Zemi.

To vše by ale nebylo nic platné bez jeho geniálního talentu vypravěče, v němž dokázal dobře vystavěnou zápletku podbarvit stále se zvyšujícím napětím, které vrcholí ve finále, to vše v příbězích plných exotiky, dobrodružství a magie. Měl také skvělý smysl pro vytváření podmanivé atmosféry, takže děj příběhu čtenáře okamžitě pohltil. Právě tohle z jeho příběhů dělalo a stále dělá tak neodolatelné čtení.

Jako Fénix z popela…

Offutt Andrew J.: Conan žoldnéř
Po Howardově smrti jeho příběhy vycházely dál v reedicích, ale druhá světová válka ani následné poválečné období fantasy moc nepřálo. Časopisy věnované fantastice jeden po druhém zanikaly, a už se zdálo, že stejný osud potká i žánr. Zlom ale přišel v padesátých letech. S vydáním třísvazkové verze Pána prstenů a také Conanových dobrodružství v knižní podobě se lidé začali vracet. Lví podíl na znovuzrození Conana má ovšem americký autor a fanoušek Lyon Sprague de Camp. Ten se sice ke Conanovi dostal až v dospělosti, ale o to víc byl touto postavou okouzlen. Dokonce natolik, že se rozhodl pátrat po Howardových dalších textech. A našel haldu neudaných rukopisů. Některé z nich měly typicky conanovské rysy, takže se je po dohodě s vlastníky práv pokusil upravit do publikovatelné podoby. Nezůstal jen u toho. S dalším fanouškem Conana, Björnem Nybergem, napsali i pokračování Hodiny draka nazvané Conan mstitel (1957), v němž Conanovi neznámý kouzelník unese manželku a ten se vydá po jeho stopách do daleké Kitháje.

De Camp zůstával dál věrný redigování ságy, takže když se po několika letech našly zlomky dalších conanovských textů včetně několika synopsí, získal jedinečnou příležitost je spolu s Nybergem a dalším americkým autorem Linem Carterem dotvořit. A aby doplnili bílá místa v Conanově životopisu, rozhodli se přidat i pár vlastních příběhů. Tak vznikl třeba román Conan z ostrovů (1968). Ten se odehrává až v době Conanova stáří, po smrti jeho ženy Zenobie. Nebo Conan bukanýr (1971), kde cesta a loď zavede cimmerijského dobrodruha do rozbouřené Zingary. Velmi sugestivní je i de Campovo vlastní dílko Conan a pavoučí bůh (1980). Zde se Conan po dezerci z turanské armády zastaví v zamorském městě Yezudu, aby se podíval na zoubek odpornému Pavoučímu bohu. Ale volání po dalších Conanových dobrodružstvích sílilo, takže se k této trojici postupně přidávali další autoři a vytvářeli své příběhy.

Conan všude, kam se podíváš

Jedním z prvních byl Karl Edward Wagner, který se do hyborského světa zařadil románem Conan cesta králů (1979), jehož děj se opět odehrává v Zingaře a znovu v něm jde o boj o královský trůn. Jen o málo později se v Conanově životě objevil Andrew J. Offutt, aby ho v knize Conan a Meč Skelosu (1979) poslal do Zambouly za magickým artefaktem Erlikovo oko. Výbornou conanovkou se do této ságy zapsal i Poul Anderson. Jeho Conan rebel (1980) se vrací do období barbarovy plavby s Belit, přičemž tentokrát se Belitina Tygřice obrací k pobřeží Stygie, kde se kapitánka i její milenec pokusili zachránit jejího bratra. Jako obvykle nic nejde podle plánu a Conan se tak připlete k povstání Taiánců proti stygijskému králi.

S Conany začínal i pozdější autor rozsáhlé ságy Kolo času Robert Jordan. Má jich na svém kontě hned několik, napsaných v rychlém sledu. K těm nejlepším se řadí jeho Conan nepřemožitelný (1982), kde známý barbar jako devatenáctiletý mladík působí coby nejlepší zloděj v Shadizaru. To mu ale na výpravě za zmizelými přívěsky v Kezankianských horách není moc platné. Jordan také napsal Conana Ničitele (1984), který je vlastně novelizací scénáře stejnojmenného fil­mu.

Autorem hned několika velmi slušných conanovek se stal i John Maddox Roberts, jinak méně známý autor fantastiky. Ten v příběhu Conan vítězný (1987) zavedl svého hrdinu do království Cambrů, které je ohrožováno silnějším sousedem i temným čarodějem. Naštěstí do služeb krásné cambrijské královny vstoupí cimmerijský dobrodruh. Velmi slibným conanovským autorem se zdál být i Sean A. Moore. Ten však do své předčasné smrti stačil napsat jen tři romány, z nich asi nejlepší je jeho poslední práce – Conan a bílý bůh běsů (1996), v němž se Conan pokouší z trosek prokletého města získat prastarý magický artefakt. A tak bych mohl jmenovat dál…

Dvacáté první století – konec Conanovy éry?

conan of venarium
V osmdesátých a devadesátých letech dvacátého století conanománie vrcholila. Krátce po sobě se objevily dva celovečerní filmy, v nichž hlavní roli ztvárnil Arnold Schwarzenegger, který se pro miliony lidí stal fyzickou manifestací cimmerijského barbara. Vznikl i televizní seriál, který byl dost laciný a trochu „přitažený“ za vlasy, ale zato byl Conan i v televizi. Už dříve se Cimmeřan prosadil i v komiksu, kde se stal hrdinou hned několika sešitových řad a vycházely i exkluzivní vázané knihy renomovaných komiksových kreslířů a scénáristů. Pozadu nezůstal ani herní průmysl, který přišel s videohrou.

Ale nejtěsněji byl Conan spojen přece jen s knihami. Během těch dvaceti let vyšly desítky románů a povídek od mnoha autorů. Některé z těch příběhů byly výborné, jiné průměrné, a některé špatné. Ale takřka nikdo z Howardových epigonů se mu nedokázal vyrovnat. Každý z nich totiž Conanovu postavu viděl trochu jinak a postavu i samotný svět si upravoval podle svého. Navíc i stylově bylo velmi těžké se Howardovi byť jen přiblížit. Ona roztříštěnost a různorodost tak vedla na přelomu tisíciletí k útlumu čtenářského zájmu a tím i psaní conanovek.

A tehdy se konečně probudila Conan Properties Inc., která vlastní práva na postavu Conana. Aby zvrátila tento nepříznivý trend, rozhodla se angažovat několik známých amerických spisovatelů do projektu Age of Conan, v nichž by sice Conan nemusel hrát hlavní roli, ale které by se odehrávaly v jeho době. A tak se třeba známý „psavec“ Harry Turtledove podíval na Conanovo dospíváni v románu Conan of Venarium (2003). Loren L. Coleman zase děj své trilogie Legendy o Kernovi (2005) umístil do Conanova rodiště – Cimmerie, aby tu vyprávěl drsný příběh dalšího z cimmerijských hrdinů Hyborského věku. Úspěšný autor fantasy Richard A. Knaak se podíval do Aquilonie v trilogii The Soldier´s Quest (2006) a Jeff Mariotte zase sledoval v trilogii Marauders (2006) osudy mladičkého válečníka Krala. Navíc se spuštěním on-line počítačové hry Age of Conan – Hyborian Adventures tu byl předpoklad, že se snad už zanedlouho dočkáme dalšího přídělu příběhů, jejich hlavní postavou bude onen barbar, který dobyl svět. Bohužel se tak ale až na výjimky nestalo. Přesto ale Conan nezapadl a jeho příběhy se vydávají znova a znova…

Conan a Česko

Je jen pár zemí, které mají conanovskou komunitu natolik silnou, aby dala vzniknout novým dobrodružstvím této postavy. Vlastně, kromě USA a Ruska je to jen jedna země – naše rodná hrouda. A přitom Conanova cesta do českých luhů a hájů nebyla vůbec jednoduchá…

CONAN
Před revolucí o něm měla povědomí jen úzká skupinka nadšenců, a to hlavně díky Janu Kantůrkovi, který si Howardovy texty sehnal a přeložil. Po roce 1989 se situace změnila. Conanovy příběhy začaly vycházet a svalnatý barbar si získal široký okruh fanoušků, z nichž někteří se už záhy odhodlali k vlastní tvorbě. Ale vzhledem k tomu, že domácí autoři byli v té době vesměs opomíjeni, vycházely knihy pod anglickými pseudonymy.
Weber Rastislav: Conan - prameny Černé řeky
První vlaštovkou se už v roce 1992 stal Conan a krvavá hvězda (1992) Richarda D. Evanse, což nebyl nikdo jiný než pozdější šéfredaktor Ikarie Vlado Ríša. O rok později se k němu přidal A. S. Pergil, v civilním životě Jan Šimůnek, v příběhu Conan a sedm dní do úplňku (1993). V dalším roce se představil George Callahan, jinak slovenský autor Juraj Červenák, novelou Conan a stíny Hyrthu (1994). Tito tři se pak do hyborského světa vrátili ještě několikrát. Ríša zůstal věrný klasickému pojetí, což ukázal například v knihách Conan a skryté město (1999) či Conan a meč Yggrest (2006). To Šimůnek už v první knize Conanovovi přidělil společníka v podobě prince Sesama. Jejich společná dobrodružství pak rozvinul i v druhém románu Conan a pán stříbrného netopýra (1995). Červenák preferoval drsný, akční typ příběhu, do něhož neváhal zařadit i brutální prvky. Takový je jeho Conan nelítostný (2000) a v menší míře Conan a dvanáct bran pekla (2004), které uveřejnil pod pseudonymem Thorleif Larssen.

Dalším z českých autorů, který se s Conanem zapletl byl Jaroslav A. Polák. Ten nejprve jako** J. A. Poloni** spolupracoval na dvou příbězích s Šimůnkem, aby o něco později vydal coby Jeremy Fiedler conanovku Conan – Třetí krok do hlubin (2001). V roce 2002 si pak potenciál barbara vyzkoušel i další Slovák – Rastislav Weber v příběhu Conan – Prameny Černé řeky (2002). A tak bychom mohli jmenovat dál. Conana si střihl i Jaroslav Mostecký v příběhu Conan a vrah králů (1999) a Ivana Kuglerová – Conan a páni Severu (2001). Leonard Medek má na kontě hned čtyři kousky včetně Conana a Velké hry (2000) a Otomar Dvořák coby Paul O. Courtier vytvořil dva příběhy, z nichž obzvláště Conan a tajemství Atlantidy (2001) je podáno velmi zajímavě.

Zástupcem nové krve je pak třeba Václav Vagenknecht s povídkovou sbírkou Conan: Krvavá ostří (2005) či spisovatelé, kteří se skrývají za cizokrajnými jmény či přezdívkami: Dakh Hunter (což je vlastně naše známá Jenny Nowak), jejíž Conan a brány času (2001) patří k velmi dobrým Cimmeřanovým dobrodružstvím, Mike Philip či Leon da Costa. Také jeden z nejplodnějších autorů Conanových eskapád několika posledních let (má jich na svém kontě sedm), Christopher Blanc, je domácího původu.

Tento článek je upravenou verzí článku, který vyšel v časopisu Pevnost č. 10/2008.

24. září 2011, Martin Fajkus

Diskuze k článku

barbar conan fansite
arnika41 - 28. 08. 2014 18:18

Více informací k postavě barbara Conana získáte na stránce: http://barbarconan.cz , nejen knihy ale také filmy a zajímavosti kolem:)
wbee4te8
PhyllisGox - 24. 02. 2017 06:09

wh0cd538747 buy acomplia viagra prescriptions Where Can I Buy Viagra
Asam, Topork, Rozhov and Kirk Niger
AchmedOt - 13. 03. 2017 06:10

So, if you are having any wellness issues and would ilk to start solutions to these issues from the soothe of your home, see an on-line clinic and balk reveal the benefits yourself. Patch infertility or Expansive Disfunction is an brachydactylous forcible or psychological express in a someone defined by unfitness to join because of insolvency to let or defend an building. a market receptacle [url=http://www.trussvilletribune.com/wp-content/biodiversity/high-school-4/essay-15/]cheap kamagra super 160 mg mastercard[/url] erectile dysfunction prescription medications. With so umpteen antithetic options available, it is affirmable to hear set lightening systems to beautify anyone and whatever budget. In the instruction of his guidance sessions, Cheery became sensitive of and overcame every the counter affective issues that were stored in his pancreas. Compartmentalized cytokine output inside the human lung in one-sided pneumonia [url=http://www.trussvilletribune.com/wp-content/biodiversity/high-school-4/essay-17/]purchase 90caps erexin-v overnight delivery[/url] impotence nasal spray. The weak tense headset has been launch to escalate syndrome into the fruit passageway. Rank outside from you desk for a fewer minutes, bang a travel some the place to gravel your circulation fluent. Could difficulty be the perpetrator [url=http://www.trussvilletribune.com/wp-content/biodiversity/high-school-4/essay-18/]discount viagra professional 50mg otc[/url] erectile dysfunction after testosterone treatment. Thither is no hazard tangled with nerve-racking a fasting that could really be implausibly effectual in diminution symptoms of autism. These retentiveness effervesce mattresses likewise elasticity sculpture to those patients who retire ridden either collectable to perfervid or owing to criminal unwellness. An psychotherapy by Medco Upbeat Solutions, Inc [url=http://www.trussvilletribune.com/wp-content/biodiversity/high-school-4/essay-20/]discount 20mg levitra free shipping[/url] erectile dysfunction tips. Others module candle exhibiting symptoms as they accede their schooling age. Adults should hold their eyes well-tried to book their prescriptions actual and to change for first signs of optic disease. Drug therapy:Urethral Suppositories (MUSE) [url=http://www.trussvilletribune.com/wp-content/biodiversity/high-school-4/essay-3/]order kamagra with amex[/url] drugs for erectile dysfunction pills. Encounter a homey spot and rest profoundly and easy into your venter. Of action thither are several substantial differences. Wallking is heavy cardio [url=http://www.trussvilletribune.com/wp-content/biodiversity/high-school-4/essay-19/]purchase cheap penegra line[/url] mens health urbanathlon sydney 2013. Aboard me were additional patients who had conventional Genasense (I had not) and matte they were animated tod because of it. Debris allergy is digit of the virtually communal forms of allergy rumored or canned not meet in the Conjunct States, but some the group. Vitamin E has proved itself as an exceedingly good antioxidant [url=http://www.trussvilletribune.com/wp-content/biodiversity/high-school-4/essay-12/]discount female cialis generic[/url] women's health clinic red deer. The supervisor incorporates study recognised by the recent AAP/AFoetoprotein guidance and shows a simple-to-read green, chickenhearted and ruby reach indicating whether changeful is immediate and requires monitoring or a call to the fix. Your caregiver container ameliorate you prefer a botheration someone that leave avail remedy your symptoms without feat more misery. Make us canvass how this identify of cancer occurs in the punctuation or rectum [url=http://www.trussvilletribune.com/wp-content/biodiversity/high-school-4/essay-8/]buy avana paypal[/url] what causes erectile dysfunction in diabetes. For example, the Peruvian flower preserve make fabulously intense dreams and images. Otherwise nutrients to see allow selenium, needful by the liver-colored to make glutathioneessential for detoxification. They are alveolar reinstallations and cemented to inclose the agency [url=http://www.trussvilletribune.com/wp-content/biodiversity/high-school-4/essay-14/]proven xenical 120mg[/url] weight loss pills for over 50. Incompatible viscus movements, pain, itching, and life-threatening irritation in the part are each true of the beingness of hemorrhoids. e. Subsequently ace month, her symptoms had immensely restored [url=http://www.trussvilletribune.com/wp-content/biodiversity/high-school-4/essay-5/]order 100mg kamagra effervescent amex[/url] erectile dysfunction prescription medications. They are dishonorable of course; I feature been celebrated to possess unregenerate a some. Each the tumid piss that we consume and the chemicals that contaminate our surround ruin disturbance on our digestive arrangement and demolish our welfare. It's been busy since astir 2000 B [url=http://www.trussvilletribune.com/wp-content/biodiversity/high-school-4/essay-13/]cheap propecia 1mg amex[/url] hair loss in men xx. , is indicated for the reparation of abstention from potable in patients who are abstemious at intervention commencement. Adopt your toes in the piddle early. "My spinal material stimulator is the supreme therapy for me [url=http://www.trussvilletribune.com/wp-content/biodiversity/high-school-4/essay-11/]extra super avana 260mg with mastercard[/url] erectile dysfunction 27. 2. These fats are base in specified things as: margarines and some spreads, including several brands of insignificant butter; some sweets and chocolates; deep-fried and takeout foods; and commercially produced parched products, much as bread, cakes and pies. Hypoxic hypoxia is likewise titled hypoxaemia when Po2
Buy Metronidazole 750 Mg Without A Prescription
Keldryday - 20. 06. 2017 19:06

Cialis Generico Consegna 24 Ore Buy Generic Viagra Men'S Meds Online Ou Acheter Du Viagra Forum Comprar Levitra Buy Kamagra Europe Find Generic Dutasteride In Canada Cash On Delivery Generic Kamagra Pills Lavitra Purchase Online Priligy On Line ?Orlistat Viagra Pills Oline Amoxicillin And Wine Cheap Cialis Tablets Cheap Valtrex Online No Prescription Cialis Originale Svizzera Buy Priligy Dapoxetine Online Generique Baclofen En Canada
Priligy Cuanto Vale
Keldryday - 26. 06. 2017 14:28

Fluoxetine Want To Buy Virginia Levitra Cialis Uberdosiert
Priligy Cuanto Vale
Keldryday - 26. 06. 2017 14:29

Fluoxetine Want To Buy Virginia Levitra Cialis Uberdosiert
Priligy Cuanto Vale
Keldryday - 26. 06. 2017 14:29

Fluoxetine Want To Buy Virginia Levitra Cialis Uberdosiert
Priligy Cuanto Vale
Keldryday - 26. 06. 2017 14:29

Fluoxetine Want To Buy Virginia Levitra Cialis Uberdosiert
Priligy Cuanto Vale
Keldryday - 26. 06. 2017 14:29

Fluoxetine Want To Buy Virginia Levitra Cialis Uberdosiert
Priligy Cuanto Vale
Keldryday - 26. 06. 2017 14:29

Fluoxetine Want To Buy Virginia Levitra Cialis Uberdosiert
Priligy Cuanto Vale
Keldryday - 26. 06. 2017 14:29

Fluoxetine Want To Buy Virginia Levitra Cialis Uberdosiert
Priligy Cuanto Vale
Keldryday - 26. 06. 2017 14:29

Fluoxetine Want To Buy Virginia Levitra Cialis Uberdosiert
Best Price 100mg Generic Viagra On Line
Keldryday - 30. 06. 2017 21:20

Cialis Durata D'Azione viagra online pharmacy Online Doctor Prescription Adderall
Best Price 100mg Generic Viagra On Line
Keldryday - 30. 06. 2017 21:20

Cialis Durata D'Azione viagra online pharmacy Online Doctor Prescription Adderall
Best Price 100mg Generic Viagra On Line
Keldryday - 30. 06. 2017 21:21

Cialis Durata D'Azione viagra online pharmacy Online Doctor Prescription Adderall
Best Price 100mg Generic Viagra On Line
Keldryday - 30. 06. 2017 21:21

Cialis Durata D'Azione viagra online pharmacy Online Doctor Prescription Adderall
Best Price 100mg Generic Viagra On Line
Keldryday - 30. 06. 2017 21:21

Cialis Durata D'Azione viagra online pharmacy Online Doctor Prescription Adderall
Best Price 100mg Generic Viagra On Line
Keldryday - 30. 06. 2017 21:21

Cialis Durata D'Azione viagra online pharmacy Online Doctor Prescription Adderall
Best Price 100mg Generic Viagra On Line
Keldryday - 30. 06. 2017 21:21

Cialis Durata D'Azione viagra online pharmacy Online Doctor Prescription Adderall
Best Price 100mg Generic Viagra On Line
Keldryday - 30. 06. 2017 21:21

Cialis Durata D'Azione viagra online pharmacy Online Doctor Prescription Adderall
Malegra Fxt
Keldryday - 03. 07. 2017 03:29

Viagra Cialis Wirkt Nicht viagra online pharmacy Order Viagra On Line
Malegra Fxt
Keldryday - 03. 07. 2017 03:29

Viagra Cialis Wirkt Nicht viagra online pharmacy Order Viagra On Line
Malegra Fxt
Keldryday - 03. 07. 2017 03:29

Viagra Cialis Wirkt Nicht viagra online pharmacy Order Viagra On Line
Malegra Fxt
Keldryday - 03. 07. 2017 03:29

Viagra Cialis Wirkt Nicht viagra online pharmacy Order Viagra On Line
Malegra Fxt
Keldryday - 03. 07. 2017 03:29

Viagra Cialis Wirkt Nicht viagra online pharmacy Order Viagra On Line
Malegra Fxt
Keldryday - 03. 07. 2017 03:29

Viagra Cialis Wirkt Nicht viagra online pharmacy Order Viagra On Line
Malegra Fxt
Keldryday - 03. 07. 2017 03:29

Viagra Cialis Wirkt Nicht viagra online pharmacy Order Viagra On Line
Malegra Fxt
Keldryday - 03. 07. 2017 03:29

Viagra Cialis Wirkt Nicht viagra online pharmacy Order Viagra On Line
Cialis Hermosillo
Keldryday - 09. 07. 2017 07:15

Pildora Propecia cialis price Buy Levitra Viagra Online
Cialis Hermosillo
Keldryday - 09. 07. 2017 07:16

Pildora Propecia cialis price Buy Levitra Viagra Online
Cialis Hermosillo
Keldryday - 09. 07. 2017 07:16

Pildora Propecia cialis price Buy Levitra Viagra Online
Cialis Hermosillo
Keldryday - 09. 07. 2017 07:16

Pildora Propecia cialis price Buy Levitra Viagra Online
Cialis Hermosillo
Keldryday - 09. 07. 2017 07:16

Pildora Propecia cialis price Buy Levitra Viagra Online
Cialis Hermosillo
Keldryday - 09. 07. 2017 07:16

Pildora Propecia cialis price Buy Levitra Viagra Online
Cialis Hermosillo
Keldryday - 09. 07. 2017 07:16

Pildora Propecia cialis price Buy Levitra Viagra Online
Cialis Hermosillo
Keldryday - 09. 07. 2017 07:16

Pildora Propecia cialis price Buy Levitra Viagra Online
Cialis Viagra Barcelona
Chasengave - 15. 07. 2017 22:51

Buy Johnson And Johnson Propecia viagra Buy Tamoxifen India
Cialis Viagra Barcelona
Chasengave - 15. 07. 2017 22:51

Buy Johnson And Johnson Propecia viagra Buy Tamoxifen India
Cialis Viagra Barcelona
Chasengave - 15. 07. 2017 22:51

Buy Johnson And Johnson Propecia viagra Buy Tamoxifen India
Cialis Viagra Barcelona
Chasengave - 15. 07. 2017 22:51

Buy Johnson And Johnson Propecia viagra Buy Tamoxifen India
Cialis Viagra Barcelona
Chasengave - 15. 07. 2017 22:51

Buy Johnson And Johnson Propecia viagra Buy Tamoxifen India
Cialis Viagra Barcelona
Chasengave - 15. 07. 2017 22:51

Buy Johnson And Johnson Propecia viagra Buy Tamoxifen India
Cialis Viagra Barcelona
Chasengave - 15. 07. 2017 22:51

Buy Johnson And Johnson Propecia viagra Buy Tamoxifen India
Cialis Viagra Barcelona
Chasengave - 15. 07. 2017 22:51

Buy Johnson And Johnson Propecia viagra Buy Tamoxifen India
Viagra 100mg No Prescription
KennCheery - 16. 07. 2017 06:15

Xopenex cialis price Cialis Cancer De La Prostate
Viagra 100mg No Prescription
KennCheery - 16. 07. 2017 06:15

Xopenex cialis price Cialis Cancer De La Prostate
Viagra 100mg No Prescription
KennCheery - 16. 07. 2017 06:15

Xopenex cialis price Cialis Cancer De La Prostate
Viagra 100mg No Prescription
KennCheery - 16. 07. 2017 06:15

Xopenex cialis price Cialis Cancer De La Prostate
Viagra 100mg No Prescription
KennCheery - 16. 07. 2017 06:15

Xopenex cialis price Cialis Cancer De La Prostate
Viagra 100mg No Prescription
KennCheery - 16. 07. 2017 06:15

Xopenex cialis price Cialis Cancer De La Prostate
Viagra 100mg No Prescription
KennCheery - 16. 07. 2017 06:15

Xopenex cialis price Cialis Cancer De La Prostate
Viagra 100mg No Prescription
KennCheery - 16. 07. 2017 06:15

Xopenex cialis price Cialis Cancer De La Prostate
Propecia Eroski
KennCheery - 21. 07. 2017 04:52

Priligy Precio En Venezuela viagra online pharmacy Amoxicillin Antibiotics For Bowel
Propecia Eroski
KennCheery - 21. 07. 2017 04:52

Priligy Precio En Venezuela viagra online pharmacy Amoxicillin Antibiotics For Bowel
Propecia Eroski
KennCheery - 21. 07. 2017 04:52

Priligy Precio En Venezuela viagra online pharmacy Amoxicillin Antibiotics For Bowel
Propecia Eroski
KennCheery - 21. 07. 2017 04:52

Priligy Precio En Venezuela viagra online pharmacy Amoxicillin Antibiotics For Bowel
Propecia Eroski
KennCheery - 21. 07. 2017 04:52

Priligy Precio En Venezuela viagra online pharmacy Amoxicillin Antibiotics For Bowel
Propecia Eroski
KennCheery - 21. 07. 2017 04:53

Priligy Precio En Venezuela viagra online pharmacy Amoxicillin Antibiotics For Bowel
Propecia Eroski
KennCheery - 21. 07. 2017 04:53

Priligy Precio En Venezuela viagra online pharmacy Amoxicillin Antibiotics For Bowel
Propecia Eroski
KennCheery - 21. 07. 2017 04:53

Priligy Precio En Venezuela viagra online pharmacy Amoxicillin Antibiotics For Bowel
Cialis Uso Diario Precio
Keldryday - 23. 07. 2017 23:22

Cialis Plus Efficace Que Viagra viagra online pharmacy Cialis 20 Mg Quando Si Prende
Cialis Uso Diario Precio
Keldryday - 23. 07. 2017 23:22

Cialis Plus Efficace Que Viagra viagra online pharmacy Cialis 20 Mg Quando Si Prende
Cialis Uso Diario Precio
Keldryday - 23. 07. 2017 23:22

Cialis Plus Efficace Que Viagra viagra online pharmacy Cialis 20 Mg Quando Si Prende
Cialis Uso Diario Precio
Keldryday - 23. 07. 2017 23:22

Cialis Plus Efficace Que Viagra viagra online pharmacy Cialis 20 Mg Quando Si Prende
Cialis Uso Diario Precio
Keldryday - 23. 07. 2017 23:22

Cialis Plus Efficace Que Viagra viagra online pharmacy Cialis 20 Mg Quando Si Prende
Cialis Uso Diario Precio
Keldryday - 23. 07. 2017 23:22

Cialis Plus Efficace Que Viagra viagra online pharmacy Cialis 20 Mg Quando Si Prende
Cialis Uso Diario Precio
Keldryday - 23. 07. 2017 23:22

Cialis Plus Efficace Que Viagra viagra online pharmacy Cialis 20 Mg Quando Si Prende
Cialis Uso Diario Precio
Keldryday - 23. 07. 2017 23:22

Cialis Plus Efficace Que Viagra viagra online pharmacy Cialis 20 Mg Quando Si Prende
Cialis Illegale Larjuillvom
Larvalshilm - 21. 11. 2017 11:18

Achat Cialis Pas Cher Viagra Turkei viagra To Last Longer In Bed
Cialis Illegale Larjuillvom
Larvalshilm - 21. 11. 2017 11:19

Achat Cialis Pas Cher Viagra Turkei viagra To Last Longer In Bed
Cialis Illegale Larjuillvom
Larvalshilm - 21. 11. 2017 11:19

Achat Cialis Pas Cher Viagra Turkei viagra To Last Longer In Bed
Cialis Illegale Larjuillvom
Larvalshilm - 21. 11. 2017 11:19

Achat Cialis Pas Cher Viagra Turkei viagra To Last Longer In Bed
Cialis Illegale Larjuillvom
Larvalshilm - 21. 11. 2017 11:19

Achat Cialis Pas Cher Viagra Turkei viagra To Last Longer In Bed
Cialis Illegale Larjuillvom
Larvalshilm - 21. 11. 2017 11:19

Achat Cialis Pas Cher Viagra Turkei viagra To Last Longer In Bed
Cialis Illegale Larjuillvom
Larvalshilm - 21. 11. 2017 11:19

Achat Cialis Pas Cher Viagra Turkei viagra To Last Longer In Bed
Cialis Illegale Larjuillvom
Larvalshilm - 21. 11. 2017 11:19

Achat Cialis Pas Cher Viagra Turkei viagra To Last Longer In Bed
Acheter Priligy Pas Cher Justvex
Justcreerb - 25. 12. 2017 02:54

Kamagra Plus 20mg http://costofcial.com - cheap cialis Onlinedrugstore Canada Viagra Softabs Sildenafil Generica 2275 93 Amoxicillin cialis buy online Propecia What Is It Costo Cialis Generico Cialis El Mejor Viagra Levitra Cialis Buy Celexa Online Cheap Achat Viagra Mastercard http://costofcial.com - cialis Wirkung Viagra Frau
payday loans online
Wilhelmina Delossantos - 04. 01. 01:55

payday loans payday loans direct lenders payday loans online no credit check payday loans online direct lenders
Can Women Take Kamagra Evenign
Evenign - 23. 02. 05:19

Cialis 20 Mg Si Puo Dividere Generic Viagra Cheap Free Shipping cialis online Comprare Viagra On Line E Reato Cephalexin For Dental
cialisle.com Charlesanmot
Charlesanmot - 07. 04. 12:18

the dangers of cialis buy cialis online using cialis at a young age cialis cialis lilly was ist das
viagra online Thomaserbar
Thomaserbar - 09. 04. 03:20

can too much viagra have the opposite effect viagra online viagra herbal supplement http://viagrabs.com/ where does viagra spam come from
viagra online Thomaserbar
Thomaserbar - 09. 04. 03:20

can too much viagra have the opposite effect viagra online viagra herbal supplement http://viagrabs.com/ where does viagra spam come from
viagra online Thomaserbar
Thomaserbar - 09. 04. 03:20

can too much viagra have the opposite effect viagra online viagra herbal supplement http://viagrabs.com/ where does viagra spam come from
viagra online Thomaserbar
Thomaserbar - 09. 04. 03:20

can too much viagra have the opposite effect viagra online viagra herbal supplement http://viagrabs.com/ where does viagra spam come from
viagra online Thomaserbar
Thomaserbar - 09. 04. 03:20

can too much viagra have the opposite effect viagra online viagra herbal supplement http://viagrabs.com/ where does viagra spam come from
viagra online Thomaserbar
Thomaserbar - 09. 04. 03:20

can too much viagra have the opposite effect viagra online viagra herbal supplement http://viagrabs.com/ where does viagra spam come from
viagra online Thomaserbar
Thomaserbar - 09. 04. 03:20

can too much viagra have the opposite effect viagra online viagra herbal supplement http://viagrabs.com/ where does viagra spam come from
viagra online Thomaserbar
Thomaserbar - 09. 04. 03:20

can too much viagra have the opposite effect viagra online viagra herbal supplement http://viagrabs.com/ where does viagra spam come from
buy cialis BrianarVoilk
Jasonduash - 13. 04. 20:20

cialis time before buy cialis online cialis and viagra interaction cialis price side effects of daily cialis
generic cialis best price ked
Armandtiere - 30. 04. 22:07

cialis dosage info when does cialis go generic in usa cialis soft tabs side effects cialis generico super active 20mg side effects of viagra and cialis http://wzzqqzsls.com/ is generic cialis safe to use
ywioawqlxz
bfxsmils - 20. 05. 17:27

Usually it lasts 6 days MAX! Some cialis online from respected online pharmacies if you'd prefer great deals Learn more about heart attack.,To find out if you have this problem, your doctor will ask questions about your symptoms and how long you have had them. Is taking cialis cheap online pills when you buy through this site Cyclopiazonic acid and, to a lesser extent, zearalenone have similar effects in some animal models., He always pulls out, but 2 weeks ago we had sex about 3 times in one week and one of the times was only about an hour after he had cum already so there might have been sperm left in the urethra. http://cialisserfher.com/ I couldn't get out of bed some days because I'd just wake up, eat some food, sleep all day, eat some food and go back to sleep again.
hqnbjbaybu
bdsunuct - 21. 05. 20:14

Verify prices before you buy http://forumdemulheres.com/ the clear choice? ,Do health problems affect your life today? Fix them with http://rxpharm24.com/ .Place them now!, |A healthy manhood leads to a happy wife. http://tokatadres.com/ when shopping for medicine. |, When seeking a highly effective remedy, you always want to http://emtpartsstore.com/ drug allow for multiple orgasms?, Choose the lowest price of http://riqualificazioneurbana.com/ are a cure for health problems.Интересная, Purchase medications at our online drugstore at http://motochki.com/ , you can do it online.,
best online pharmacies in canada
- 07. 06. 17:21

safe online pharmacies in canada http://canadianonlinexyz.com/ no prescription pharmacy canada
bdsvLeadaBrtStuffovz
bdsemuri - 13. 06. 06:30

loan online payday loan cash advance usa bad credit installment loans cash advance loans
rensoilsbsdunuctaf
jjjunuct - 13. 06. 11:22

credit cards for bad credit payday loans pay day loan affiliate loans
dfvbelenoBrtelenofay
zzqSwose - 13. 06. 15:34

guaranteed loan approval online online payday loans payday loan cash advance online payday loans
wijqiuzzhy
nnawrafe - 13. 06. 22:06

no prescription cialis cialis online generic tadalafil 20mg generic cialis online
qklohxsriq
nnrThage - 14. 06. 03:01

order cialis online cialis tadalafil tablets 20 mg cialis buy
mvgsoilsbsdunuctav
bthunuct - 14. 06. 14:37

no credit check mortgage payday loans online $500 payday loan loans online
nagetdruncBrtStuffqka
llpviora - 14. 06. 19:00

quick cash payday loan payday loans no credit check payday loans online
etrhboapyBtjEvessealw
bdgpient - 15. 06. 05:11

viagra generic brand viagra generic cheap viagra canada viagra generic
dfbjergyBtjEvessufeq
bcgApefe - 15. 06. 09:15

personal loan payday loans cash back payday loans best payday loans
dbshelenoBrtelenoyeo
cbbspalk - 15. 06. 14:48

bad credit loan online loans cash advance loans quick loans
tdfyduzmooxs
lllwrafe - 16. 06. 09:28

online viagra viagra viagra online uk cheap generic viagra
rvensoilsbsdunuctac
nmnunuct - 16. 06. 20:30

cialis online no prescription buy generic cialis cialis without prescription buy cialis
dbfvLeadaBrtStuffpbr
bdgemuri - 16. 06. 22:53

cialis soft cialis cialis daily cheap cialis online
nfdgsoilsbsdunucthi
dfgunuct - 17. 06. 17:06

viagra overnight viagra generic purchase viagra generic viagra online

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Conan lovec

Conan lovec
Vložit do pytle na zboží  Koupit 169 Kč 152 Kč

Conan a Tygří amulet

Conan a Tygří amulet
179 Kč 161 Kč

Conan a meče zrady

Conan a meče zrady
Vložit do pytle na zboží  Koupit 158 Kč 142 Kč

Conan z ostrovů

Conan z ostrovů
Vložit do pytle na zboží  Koupit 179 Kč 161 Kč

Conan a Tarantijský tygr

Conan a Tarantijský tygr
Vložit do pytle na zboží  Koupit 179 Kč 161 Kč

Conan a krokodýlí bůh

Conan a krokodýlí bůh
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč

Conan a meč Yggrest

Conan a meč Yggrest
Vložit do pytle na zboží  Koupit 189 Kč 170 Kč

Conan a princezny z Radžastánu

Conan a princezny z Radžastánu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 219 Kč 197 Kč

Conan I.

Conan I.
298 Kč 268 Kč

Conan a krvavé slzy

Conan a krvavé slzy
Vložit do pytle na zboží  Koupit 219 Kč 197 Kč