Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: 23.2. ZAVŘENO. Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Dočasně zavřeno
Matrix Ostrava: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Conan, vrah králů, Jaroslav Mostecký

Mostecký Jaroslav: Conan - vrah králů - ed. Pevnost

Jaroslava Mosteckého snad není třeba představovat. Je autorem, organizátorem a v neposlední řadě významnou osobností českého fandomu. Na kontě má přes deset knih a řadu úspěšných povídek. Je to autor schopný psát vikingskou fantasy, sci-fi i horor, podíval se do světa Marka Stonea a Conana a právě jeho kniha Conan, vrah králů vyšla v druhém vydání v edici Pevnost na konci minulého roku.

Iaian Chlapec – král vrahů, vrah králů. Celý svět Hyborie se Iaiana obává, protože kde se ukáže, tam se stane vražda. K jeho smůle se však připlete do cesty Conanovi, generálovi zingarského vojska. Ten jako velitel porazil tyrana Mordemiho a následně se vzdal trůnu ve prospěch svého přítele Santiddiho. Po rychlém vzájemném souboji, kdy vyjde najevo, že oba jsou špičkoví zabijáci, uzavírají podivnou sázku. Iaian přišel zabít krále, Conan mu v tom chce zabránit. Oba jsou si svým vítězstvím jisti. Dva měšce zlata pro Iaiana, pokud král zemře, a dívka, jakou svět nespatřil, pro Conana, pokud ho dokáže zastavit. Conan prohrává. Navíc je obviněn z vraždy krále a musí ze Zingary uprchnout. A aby toho nebylo málo, Conan jako štvanec již nemá jak Iaianovi zaplatit prohranou sázku, a proto mu jeho čest nedovolí odmítnout, když mu Iaian sdělí, že místo zlata mu Conan musí pomoci s další zakázkou. A jakou zakázku může dostat vrah králů…

Všichni autoři píšící příběhy neohroženého Cimmeřana si svého hrdinu mírně upravují. Samozřejmě že základní charakteristiky musejí zůstat shodné s Howardovým Conanem, ale zejména určité povahové vlastnosti Conana jsou vykreslovány jinak. Pro Conana Jaroslava Mosteckého se například nehodí slovo barbar. Je to silný, čestný, nebojácný válečník, ale ve Vrahu králů působí jako hrdina, který vstříc přesile raději hledá i jiná východiska, než jakým je boj. Tento fakt se může howardovskému fanouškovi jevit jako zápor, zejména těžko stravitelná pasáž knihy, kde se Conan vzdává. Osobně si ale myslím, že jde o příjemné zpestření. Přece jen působí věrohodněji, když i sebelepší bojovník, jakým je Conan, ustoupí před několikanásobně vyšší převahou (a ochočenou bestií).

Jednoznačným záporem románu je však slabá gradace děje. Napětí se nijak nestupňuje a i závěrečné části knihy postrádají pořádný „feeling“. Také krom Conana a Iaiana nejsou v příběhu prakticky žádné dějově důležité postavy. Skoro všechny vedlejší hrdiny nechává Mostecký v průběhu (nejčastěji ovšem několik málo stran po představení) zemřít. Rovněž i tento krok může být diskutabilní. Někomu se takto předložený příběh dvou hrdinů může zdát jasným kladem, jelikož se nemusí zatěžovat složitějšími vazbami mezi postavami a může tak sledovat dění kolem těch hlavních. Více vedlejších postav a jejich příběhů by ale knize neuškodilo. Děj by šel víc do hloubky a snad by to pomohlo čtenáře víc vtáhnout do dění, což je další aspekt, který bych rád zmínil. Čtenáři se vždy chtějí tak trochu sžít s hlavním hrdinou(kou). Ve Vrahovi králů jsem s tím měl velké problémy. Věřím, že většina čtenářů by na Conanově místě v různých situacích reagovala jinak, zejména pak, je-li více než polovinu knihy ve společnosti Iaiana Chlapce, od začátku prezentovaného jako hlavního „záporáka“.

Na Conana, vraha králů jsem slyšel a četl pouze kritiku. V jedné diskuzi tuto knihu dokonce označili termínem nejhorší conanovka. Myslím si, že tomu tak rozhodně není. Románu se dá vytknout několik výše zmíněných chyb, ovšem v základu se stále jedná o vcelku solidní počtení. Conan, vrah králů je za cenu 99 Kč ideální na dlouhé cesty a pro ty, kteří mají rádi příběhy neohroženého bojovníka z Cimmerie a ortodoxně se nedrží základních conanovských kánonů.

  • Jaroslav Mostecký: Conan, vrah králů
  • vydal: Wolf Publishing, Praha 2007 (edice Pevnost 28)
  • obálka: Grigory Vyatkin
  • 302 stran / 99 Kč
22. ledna 2008, Robin Červeňák

Conan - vrah králů - ed. Pevnost

Conan - vrah králů - ed. Pevnost
Vložit do pytle na zboží  Koupit   99 Kč