Clementine (Mechanické století 2), Cherie Priestová
Steampunku je u nás jako šafránu a po vynikajícím románu Cherie Priestové jménem Zemětřas vychází nyní další díl série Mechanické století, Clementine. Při troše štěstí se autorce podaří u nás pořádně proslavit tento žánr, který je zatím válcován klasickou fantastikou.
Děj se opět odehrává v alternativní historii na divokém Západě, na pozadí války mezi Unií a Konfederací. Nemá ovšem přímou návaznost na Zemětřas. V knize se pouze objeví pár zmínek o událostech v Seattlu či doktoru Minnerichtovi, ale znalost předchozí knihy nutná není.
Stejně jako tomu bylo u Zemětřasu, nese celá kniha název po mohutném stroji. Nejedná se ale o těžební stroj, nýbrž o vzducholoď, která převáží jakýsi vojenský nálad. Pronásleduje ji ovšem Croggon Beauregard Hainey, černoch, který chce zpátky svoji ukradenou vzducholoď, a už pěkných pár let má v patách úřady.
Cherie Priestová v pěti bodech:
- nar. 1975 na Floridě (USA)
- debutovala v roce 2005 románem Four and Twenty Blackbirds
- od té doby má na kontě již přes dvanáct knih
- její nejúspěšnější knihou je Zemětřas (Boneshaker), který vyhrál několik cen, mezi jiným cenu Locus za nejlepší science-fiction, byl nominován na ceny Nebula a Hugo a byl přeložen do devíti jazyků
- v roce 2006 se vdala za svého dlouholetého přítele Arica a spolu s jejich černou kočkou Spain (Španělsko) se přestahovali do Seatllu. Na počátku roku 2012 si koupili krásný domek v Tennessee, ale už v květnu se stěhovali zase zpátky
Navíc se do toho všeho zaplete Maria Isabella Boydová, bývalá špionka konfederace, jež se po několika letech služby stala příliš známou a tudíž nepoužitelnou. Po pár hereckých pokusech nakonec nachází práci ve slavné Pinkertonově agentuře a jejím prvním úkolem je právě to, aby se Clementine v bezpečí dostala na místo určení.
Stejně jako v předchozím autorčině počinu má kniha spád a dobře se čte. Příběh vypráví na střídačku kapitán Hainey a Belle Boydová a od začátku do konce se jedná o výborné dobrodružné čtení. Čtenáře zaujme i svým netradičním prostředím, přece jen zas tak často v knihách vzducholodě nelétají, na druhou stranu ubylo prvků postapo žánru. Žádní zombíci se zkrátka už nekonají a jedná se čistě o steampunk.
Přečtěte si i RECENZI NA ZEMĚTŘAS
Jednou z věcí, kterým se čtenář při porovnání se Zemětřasem nevyhne, je bohužel rozsah knihy. Už na první pohled je patrné, že příběh je sotva poloviční, čítá totiž pouze sto sedmdesát šest stran a stává se tak záležitostí na jedno odpoledne. Snížený rozsah se však také příjemně projevil na ceně, a tak knihu pořídíte za příjemné dvě stovky.
Clementine je dobrá kniha a rozhodně stojí za koupi, i když pořád zůstává ve stínu Zemětřasu, který oproti ní působí monstrózně a komplikovaně. Pokud jste ho četli, tak možná budete mírně zklamáni, nic to ale nemění na faktu, že se jedná o velmi dobře napsanou a čtivou dobrodružnou knihu. Navíc by každou chvíli mělo vyjít další dílo Cherie Priestové, Bitevník.
- Priestová, Cherie: Clementine (Mechanické století 2)
- Triton, 2012
- překlad: Zdeněk Uherčík
- obálka: Jon Foster
- 176 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)