Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 4.7. budou všechny naše pobočky zavřené z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Aby zachránili Gotham, musejí zlikvidovat Temného rytíře!, James Tynion IV.: Batman Detective Comics 2 – Syndikát obětí

Tynion IV. James, Bennettová Marguerite : Batman: Syndikát obětí (brož.)

Ačkoli jsou v rámci Rebirtu s Batmanem skloňována především jména Toma Kinga a Scotta Snydera, je zde ještě „ten třetí vzadu“ – James Tynion IV. a jeho nenápadná, ale o to poutavější práce na nejstarší batmanovské sérii Detective Comics. Už první kniha naznačila, že s tímto autorem je skutečně potřeba počítat. Detective Comics se rázem vyhoupl mezi nejlépe hodnocené „batmanovské“ série a ani právě vydaný druhý díl Syndikát obětí na tom patrně nic nezmění…

James Tynion IV. v této sérii zúročuje svoje dlouholeté zkušenosti, které s Batmanem má, a vrací tak jednu z nejtradičnějších komiksových značek tam, kam po právu patří. Zpět na výsluní. Úvodní book této série zcela zastínil hlavní batmanovskou řadu vedenou Tomem Kingem, a nám se tudíž do rukou dostal jeden z nejpovedenějších batmanovských komiksů poslední doby. Je tedy vcelku jasné, že očekávání od dalšího dílu nejsou malá, naštěstí vás mohu uklidnit v tom, že Tynionovi se více méně podařilo udržet nastavenou kvalitu, a tak se máme opět na co těšit.

Syndikát obětí však přímo nenavazuje na úvodní knihu série Ve stínu netopýrů, jak by se mohlo zdát, ale na události z velkého crossoveru Noc nestvůr, který u nás již také vyšel. Po neblahém řádění mutantů se celý Gotham včetně superhrdinského týmu okolo Batmana vzpamatovává z otřesu, který právě prožili. Jak se však zdá na Batmanův nový tým tvořený Batwoman, Orphan, Spoiler, Batwingem a Clayfacem zrovna moc klidu nečeká. Na policejní večírek vtrhne takzvaný Syndikát obětí a rozpoutá nové peklo.

To sice na první pohled není nikterak originální, avšak už samotný název nových záporáků dává tušit, že si James Tynion IV. připravil i tentokrát nějaké to malé překvapení. Syndikát obětí je tým složený z obětí mezi superpadouchy a Batmanem a právě našeho hrdinu viní z veškerých svých útrap. Aby nikdo nedopadl stejně jako oni, vede k záchraně Gothamu jediná cesta. Zlikvidovat Temného rytíře!

Komiks vyšel v rámci projektu Znovuzrození hrdinů DC

Autor se tentokrát rozhodl zahrát Batmanovi na city, a ačkoli osamělý rytíř vydrží opravdu hodně, s ohledem na nedávné události o sobě začíná pochybovat. Je skutečně to, co dělá správné, nebo by bylo lepší pověsit vše na hřebík a nechat osud Gothamu na jiných? Podobné kousky zde již samozřejmě několikrát byly, stejně jako Batmanovi neustálé pochyby o správnosti svých činů, tentokrát má však kolem sebe celý tým „pomocníků“, žel bohu ani jeho vlastní jednotka není jednotná a začíná se pomalu otřásat v základech…

Zatímco v předchozí knize fungovala synergie jednotlivých postav skutečně na výbornou, tentokrát se celé soukolí začíná maličko zadrhávat, a to nejen díky tomu, že jsou některé postavy až neskutečně ufňukané. Ale například i samotný Syndikát obětí by si zasloužil o něco více invence. Jednotliví členové tohoto týmu jsou pouhou lacinější náhražkou klasických batmanovských záporáků, tedy snad až na „Červeného ze Syndikátu (první oběť)“, jenž je až do poslední chvíle obestřen rouškou tajemství.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani povedená kresba. Tu tentokrát obstarala hned šestice kreslířů, kteří se v rámci jednotlivých sešitů umně doplňují. Samotný styl pokračuje v duchu předchozí knihy, i když i zde najdeme kousky, které se o něco více odlišují. Kresba je však veskrze líbivá a patří ke klasickému mainstreamu, na který jsme u DC zvyklí. A tak se v tomto ohledu ani tentokrát výraznější překvapení nekoná.

Syndikát obětí i přes menší výtky rozhodně není špatným komiksem, ba právě naopak. V rámci celého Rebirthu mu bez problému budou opět patřit první příčky. Jeho předchůdce byl však přeci jen o něco lepší. I tak můžeme s klidným srdcem říct, že James Tynion IV. začíná tvořit skutečně ambiciózní příběh, který má šanci nahradit i tolik protěžovaný run Scotta Snydera z New 52. Zda se to Tynionovi skutečně podaří, ukáže až čas, nakročeno má více než dobře.

21. listopadu 2018, Petr Čapek

Batman: Syndikát obětí (brož.)

Batman: Syndikát obětí (brož.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč