Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: 23.2. ZAVŘENO. Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Dočasně zavřeno
Matrix Ostrava: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Odkaz, Matthew Farrer

Farrel Matthew: Warhammer 40 000 - Odkaz

Odkaz aneb Nesmrtelný císař

Ve druhém svazku série spadající do světa Warhammeru 40 000 není Adepta arbitres Shira Calpurnia již jediným nosným prvkem. Většina děje se točí kolem boje o odkaz Svobodného kupce Phraxe, jehož privilegia ustanovil sám božský nesmrtelný Císař před desetitisícem let, a Calpurnia je tím, kdo má rozhodnout o novém majiteli mocné Charty svobodného kupce.

Svět Warhammeru 40 000 je mnohým čtenářům dobře znám. Válka s Chaosem se odehrává ve vesmíru a nejde jen o drobné šarvátky, nýbrž o bitvy o nadvládu nad celými planetami. Lidé smísili techniku s náboženstvím a magií a vytvořili totalitní teokratické císařství se zbožštěným nesmrtelným Císařem v čele. Můžeme se pak setkat s takovými zvláštnostmi jako polostrojové bytosti kněží Adepta Mechanika nebo genetičtí mágové.

Série Matthewa Farrera se z obvyklého rámce románů umístěných do tohoto světa podstatně vymyká. Není to tradiční prvoplánová řež bez většího smyslu, ale příběh z velmi netradičního prostředí, který vyniká popisem intrik a podvodů, a to i přesto, že Odkaz už není tak čistě detektivní příběh jako první díl série Křižová palba. V těchto románech se nesetkáme s mutanty Chaosu a odpadlíky, neocitneme se ani u vojenských jednotek v první linii, ale podíváme se hluboko za frontu do centra impéria, kde probíhá běžný každodenní život. Nelze ovšem říci, že by byl nějak snadný nebo nudný. Dokonce ani obvyklý špatný konec warhammerovských románů není zcela nezbytný a ohlášený další díl série naznačuje, že alespoň hlavní hrdinka pravděpodobně přežije.

Arbitr je výraz, který je i v současnosti používán pro osoby s rozhodovací pravomocí k řešení sporů. Adepti arbitres ve Warhammeru fungují jako policie, soud a popravčí (nemohu nevzpomenout na Soudce Dredda), ale deset tisíc let vývoje zákonů dělá z výkonné moci nepřehlednou změť výjimek a kompetenčních sporů, do kterých se míchají zájmy světské se zájmy náboženskými, vojenskými, feudálními atd.

Není pak jednoduché rozhodnout spor, když se jedná o deset tisíc let stará privilegia, na která si brousí zuby nejen právoplatný dědic, ale i kapitáni kupecké flotily a církev a spor rozhoduje Adepta arbitres na planetě patřící válečnému loďstvu.

Již v úvodu jsem naznačil, že Calpurnia je sice hlavní postavou, ale na rozdíl od předchozí knihy není jedinou nositelkou děje. Podstatné úlohy mají i další účastníci sporu a z jednoho městského úlu se děj rozšířil i na jiné planety, a především na kosmické lodě cestující děsivým „warpem“, který lidem rozhodně není příznivě nakloněn. Bez Navigátorů – mutantů se „třetím okem“ – by toho lidé moc nenacestovali, i když jim pomáhá „záře Božského císaře“.

Calpurnia je zajímavou postavou, kterou jsme poznali v první knize série, v níž přebírala vysokou funkci na novém působišti a odhalovala spiknutí točící se kolem největší náboženské slavnosti v daném sektoru vesmíru. Hrdinka v sobě ukrývá nejen čestnost a loajalitu ke kolegům, ale zároveň arogantní fanatismus, který jí umožňuje brutálně prosazovat Zákon bez ohledu na počet obětí. Taková je ovšem doba – lidský život je jen smítko ve srovnání s vůlí božského Císaře zvěčněnou v Zákonu. Calpurnia je fanatik, kterého byste asi nechtěli mít poblíž, ale v pochmurném a tvrdém světě Warhammeru 40 000 jí nemůžete nefandit.

Další postavy již nejsou propracovány do podrobností, ale i letmý náčrt dostačuje k pochopení motivů jejich jednání. Autor je používá jako figury, které se pohybují po zajímavých lokacích a lze je tak předestřít i čtenáři.

Výjimku tvoří jen propracovanější psychologie syna kupce Phraxe, jehož zájem o vědu a kulturu je pro racionální kapitány kupecké flotily naprosto nepochopitelný.

Škoda, že autor nevěnoval více pozornosti navigátorce nebo falešnému kupcovu následníkovi, kteří si o lepší propracování přímo říkají.

Celkově kniha sice vykresluje chod Císařství v širším měřítku, ale za cenu roztříštěnosti a výrazného poklesu gradace. První díl byl uzavřenější, ale omezenost plochy a malé množství postav umožnily zvýšit tempo děje a zlepšit čitelnost.

V každém případě je to jedna z nejlepších knih ze světa Warhammeru 40 000, i když se pravověrným zastáncům military možná líbit nebude.

  • Matthew Farrer: Odkaz
  • vydal: Polaris, Frenštát p. Radhoštěm 2007
  • přeložil: Štěpán Hlavsa
  • obálka: Clint Langley
  • 254 stran / 209 Kč

jiná recenze

14. ledna 2008, Piter

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Odkaz

Odkaz
Vložit do pytle na zboží  Koupit 209 Kč 188 Kč