Temnota kovaná v ohni, Chris Evans
V dnešní záplavě nejrůznějších urban fantasy se leckterá fantasy kniha klasického ražení lehce ztratí. U Temnoty kované v ohni by to bylo škoda, protože nejen, že jde o fantasy jak řemen, ale navíc ji autor okořenil neobvyklým prostředím a nádechem military v těch nejlepších tradicích takových autorů jako je Glen Cook se svými příběhy Černé legie.
Hlavní hrdina Konowa, bývalý velitel pluku Železných elfů to nemá jednoduché. Nejenom, že je elf, tedy příslušník národa kolonizovaného mocným lidským Impériem, ale navíc si ještě nese stigma spojené se znamením Stínové vládkyně, což ho nepřímo označuje za potenciálního zrádce elfů. Když se nedostal do elfího elitního sboru Dlouhé hlídky, protože nesplynul zcela s přirozeným pořádkem a nepřijal ho žádný magický Vlčí Dub, rozhodl se bojovat za lepší postavení elfů v rámci Impéria s mušketou v ruce a tím se pošpinil kovem. Tak se mu podařilo zpřetrhat vazby se svou elfí přirozeností nadobro. A aby toho nebylo málo, skončil ve vyhnanství za spáchání atentátu na místokrále Elfkyny. Nic na přísném rozsudku nezměnil ani fakt, že místokrál byl prokazatelně služebníkem úhlavního nepřítele Impéria, mocné čarodějky Stínové vládkyně.
Přečtěte si EXKLUZIVNÍ UKÁZKU Z KNIHY TEMNOTA KOVANÁ V OHNI
Na začátku románu nacházíme Konowu v situaci, kdy se vše obrací k lepšímu. Může se vrátit z vyhnanství, dokonce dochází k obnovení pluku Železných elfů, navíc potkává Visynu, elfkynskou čarodějku do které se zamiluje a vypadá to, že ona to cítí podobně. Jenže záhy zjistí, že zlepšení je to pouze zdánlivé. Noví Železní elfové mají totiž s těmi starými společnou pouze jednu věc – jméno. Celá jednotka je sestavena z dobrovolníků a trestanců, kteří mají možnost tím odčinit svůj trest. Ale hlavně vůbec nejde o elfy, nýbrž o lidi doplněné jedním trpaslíkem. Pluku navíc nevelí Konowa, ale dědic Imperiálního trůnu princ Tykin na jehož popud byli Železní elfové obnoveni. A třešničkou na tomto zkaženém dortu je samotný úkol – najít spadlou Hvězdu, o kterou mají zájem jak elfkynští povstalci, tak Stínová vládkyně.
Chris Evans umí vytvořit velmi životné a zajímavé postavy (Konowa Rychlý drak je toho zářným příkladem), stejně se však nevyhnul několika zcela schematickým charakterům. Trpaslík Yimt trpí „prokletím Gimliho“, jako by po zfilmování Pána Prstenů nebyli trpaslíci dobří na nic jiného než na ztvárňování šašků a hláškařů. Princ Tykin a dědic trůnu Impéria je prototypem arogantního šlechtice ve velení, jinými slovy kapitální blb, jehož každé vlastní rozhodnutí je prostě špatné a něco rozumného řekne jedině tehdy, když mu to podsune nějaký podřízený. A i když Visyna má mnohé zajímavé rysy, její snaha přivézt Konowu k poznání přirozeného pořádku je nepřesvědčivá. Mnoho toho namluví, ale jedná skoro pořád v rozporu se svými zásadami, aniž by se autor snažil o nějaké vysvětlení.
Přečtěte si i DRUHOU RECENZI NA TEMNOTU KOVANOU V OHNI
Ani příběh sám není kdovíjak originální, jednoduše vznikne jednotka a ta dostane úkol. Ten se postupem času víc a víc komplikuje. Nakonec se celá jednotka musí postavit značné přesile v bitvě o záchranu tohoto kousku světa. Pár drobných zvratů by se našlo, ale děj je nalinkovaný jako okraje v sešitu pilného prvňáčka. Žádné velké odbočky, žádné velké překvapení, ale za to plyne hladce bez jakýchkoli zadrhnutí.
Osvěžující je Evansův svět, který vychází z raného novověku a nabízí pach střelného prachu, mocné Impérium snažící se kolonizovat svět a dilema ohledně začlenění jiných ras do této multikulturní říše. Ne že by tu ještě nikdy nic takového nebylo, ale pořád je to dostatečně neohrané, aby to čtenáře potěšilo. Obdobně je na tom i neustále soupeření mezi technikou a magií, zde reprezentovanou hlavně „zelenými“ elfy Dlouhé hlídky.
Další kladné body Evans získává díky svým znalostem vojenské historie, protože když dojde na bitvu, ocitá se ve svém živlu. Propracovaná taktika a výzbroj se musí vypořádat s živelností bestií, magií i nejedním překvapením, které ke každému vojenskému střetnutí neodmyslitelně patří. Autor totiž moc dobře ví, že ve válce nikdy nic nevychází přesně podle plánu.
Na českém trhu nikdy neměla military fantasy velké zastoupení a tak je každý další cyklus vítaným přírůstkem. Zvláště pokud jde o řemeslně solidně zpracovanou knihu z originálního světa jakou Temnota kovaná v ohni bezesporu je.
- Evans, Chris: Temnota kovaná v ohni
- Fantom Print, 2011
- překlad: Kateřina Niklová
- obálka: Roman Kýbus
- 320 stran, 269 Kč