Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, pokud si přejete obdržet zboží ještě do Vánoc, odešlete objednávku nejpozději do 15.12. Preferujte prosím platbu dobírkou.

Jednou policistou, navždy policistou, Ben Aaronovitch: Falešná hodnota

Aaronovitch Ben: Peter Grant 10: Falešná hodnota

Peter Grant začíná novou kapitolu svého života. Jeho říční bohyně je těhotná a budoucí otec nastupuje do IT firmy, která si libuje v odkazech na Stopařova průvodce galaxií. Jenomže ačkoli magie a moderní technologii nejsou zrovna dobrými sousedy, neznamená to, že by se najednou Peter ocitnul mimo svůj obor. A kde je magie, tam se většinou brzy objeví i spousta nečekaných problémů.

Nestačí, že Peter Grant se musí sžít s novou profesí. Už první den v novém zaměstnání dostane poněkud nespecifický úkol zjistit, zda se mezi jeho kolegy neskrývá někdo, kdo by se snažil operovat nad rámec svých pracovních povinností. Postupně se ukazuje, že všechno vede k dávno zapomenutému myslícímu stroji, který by mohl znamenat revoluci ve vývoji umělé inteligence. A který by zároveň mohl být použit k mnohem nebezpečnějším účelům. Aby toho nebylo málo, neexistuje jen jedna, ale hned několik skupin, pro nichž je získání takového artefaktu prioritou číslo jedna.

Policista nebo ne, hlavní hrdina se odchodem do soukromého sektoru nezbavil své přirozené zvědavosti. A protože vyšetřování je stále jeho denním chlebem, zase tak moc se toho (alespoň na první pohled) pro něj nezměnilo.

Ben Aaronovitch v pěti bodech

 1. Narodil se v roce 1964 v Londýně.
 2. Je synem bývalého úspěšného ekonoma Sama Aaronovitche.
 3. Má dva sourozence. Jeden je herec a druhý novinář.
 4. Jeho série o Peteru Grantovi se považuje za jednu z nejúspěšnějších městských fantasy.
 5. Napsal tři romány ze světa Doctora Who.

Falešná hodnota obsahuje vše, na co jsou čtenáři této série zvyklí. Tajemný magický artefakt, nespolupracující členové magického světa, tunu popkulturních odkazů a občasnou akci, během níž půjde hlavnímu hrdinovi o krk. A přestože Peter ještě zdaleka nedosahuje schopností svého učitele, rozhodně už nemusí vždy volat o pomoc. Což zároveň neznamená, že by autor čas od času nepřivedl na scénu staré známé.

Ostatně Thomas Nightingale začíná čím dál víc připomínat Gandalfa z románu Hobit. Když je třeba, objeví se v plné polní, aby vzápětí opět dal prostor hlavnímu protagonistovi. Otázko je, kdy se Peterovi podaří zakopnout o další větší nemesis. Autor sice představením jednotlivých frakcí toužících dostat se k myslícímu stroji naznačuje možnou budoucnost, ale vypadá to, jako kdyby sám ještě netušil, kam povedou příští kroky mladého čaroděje.

Série Peter Grant

 1. Řeky Londýna
 2. Měsíc nad Soho
 3. Šepot podzemí
 4. Prokleté domovy
 5. Zaludné léto
 6. Strom viselců
 7. Nejodlehlejší stanice
 8. Zvony Londýna
 9. Stín nad Trevírem
 10. Falešná hodnota

Ben Aaronovitch pokračuje v tom, co mu jde nejlépe a Falešná hodnota připomíná epizodu televizního seriálu snad ještě víc než předchozí díly série. Skoro se až nemůže věřit, že po dočtení z poslední stránky nezačnou rolovat závěrečné titulky. Možná by prospělo trochu víc naznačit možné pokračování, neboť ve srovnání s některými výtečnými romány o Peteru Grantovi jde v tomto případě spíš o vyplnění čekání na epičtější příběh. Na druhou stranu, vše zde funguje, jak má a rozsah necelých tří set stran spolu s pečlivě vygradovaným dějem nedává čtenářům možnost nudit se.

 • Ben Aaronovitch: Falešná hodnota (Peter Grant 10)
 • Argo, 2021
 • Překlad: Milan Žáček
 • Obálka: Kateřina Bažantová
 • 296 stran, 348 Kč (v e-shopu Fantasye již za 313 Kč)
19. ledna, Tomáš R. Tokoš

Peter Grant 10: Falešná hodnota

Peter Grant 10: Falešná hodnota
Vložit do pytle na zboží  Koupit 348 Kč 313 Kč