Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Jak by dopadl Londýn, kdyby u jeho policie sloužil dospělý Harry Potter? ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 24.10. bude v brněnském Arrakisu otevřeno do 14:00. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Jak by dopadl Londýn, kdyby u jeho policie sloužil dospělý Harry Potter?, Ben Aaronovitch: Řeky Londýna (Peter Grant 1)

Aaronovitch Ben: Řeky Londýna

Na zahraničním trhu se vyskytují Řeky Londýna už čtyři roky, nakladatelství Argo se tuto fantasy rozhodlo ve své edici Fantastika vydat letos. Jedná se o první díl série o Peteru Grantovi, jehož autorem je Brit Ben Aaronovitch. Nebylo by ovšem takového ohlasu, kdyby na titulní straně autorka slavné série Cizinka, Diana Gabaldon, nezmínila jméno toho nejslavnějšího kouzelníka všech dob, Harryho Pottera.

Peter Grant právě dokončil policejní výcvik a teď jen čeká, na jaké oddělení ho přiřadí. Mezitím je se svojí kamarádkou Lesley povolán na místo činu, aby hlídali uzavřenou oblast. Stala se totiž poměrně neobvyklá vražda, kdy byla hlava oběti oddělena od těla. Na zelenáče původně dohlížel již zkušený konstábl, ten měl ale na práci mnohem důležitější věci v jednom non-stop baru. A když si pro kafe odskočila i Lesley, na místě zůstal pouze Peter. A právě v ten okamžik uviděl skrytou postavu ve stínech. Netušil, že právě spatřil ducha.

Peter je totiž obdarován zrakem, díky kterému vidí mrtvé lidi, a právě tím si získal pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie ve službách zákona. Hlavní hrdina se díky tomu stává jeho prvním učedníkem za posledních padesát let, zároveň však stále řeší zmíněnou vraždu.

Ben Aaronovitch v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1964 v Londýně.
  2. Je synem bývalého úspěšného ekonoma Sama Aaronovitche.
  3. Má dva sourozence. Jeden je herec a druhý novinář.
  4. Jeho série o Peteru Grantovi se považuje za jednu z nejúspěšnějších městských fantasy.
  5. Napsal tři romány ze světa Doctora Who.

Co v Řekách Londýna postava, to jedinečný charakter, a že jich není zrovna málo. Autor si se všemi velmi dobře pohrál a výsledkem jsou zcela uvěřitelné a jednoduše zapamatovatelné postavy, které se každému dostanou pod kůži. Tak například hlavní hrdina je nezkušený policista, v jehož kariéře mu pomáhá hlavně jeho mistr. Do všeho jde po hlavě a ničeho se jen tak nezalekne. Čtenáři nevědí o nic víc než on a o to víc jsou překvapení, jak z každé situace dokáže vybruslit, aniž by se mu něco přihodilo. Zato inspektor Nightingale je oproti Peterovi opravdový gentleman. Jezdí v jaguáru, na který nedá dopustit, vhodně se obléká a má svůj jedinečný styl chování.

Řeky Londýna spadají do městské fantasy, ale zároveň je to také britská detektivka. Ben Aaronovitch se však oběma žánrům věnuje jen na půl a nic nedotáhne do hloubky. Zmínka o Harrym Potterovi je proto nadsazená a autor by mohl magickou část alespoň více dovysvětlit. Lepší rozpracovanost by si zasloužila i minulost Nightingalea, protože o tom, jak přišel k magii on, by se jistě řada čtenářů dozvěděla ráda. Navíc pokud nebude čtenář dávat v druhé polovině knihy dobrý pozor, může se ve vyšetřování případu snadno ztratit. Dokonce se zdá, že i autor vše nemá pod kontrolou. V samotném závěru se mu naštěstí podaří vše ukočírovat a udržet při zemi.

V britském románu samozřejmě nesmí chybět suchý humor, který je pro Angličany specifický. A že ho v Řekách Londýna je hodně. Na druhou stranu se tu ale často vyskytují i dlouhé a nudné popisy, které jsou často dosti zbytečné. Jedná se například o historii Londýna nebo příběhy, které se váží k místu, kde se postavy právě nacházejí. Aaronovitch jmenuje každou ulici i náměstí, všechno, kam se jen vrtnou. Na druhou stranu právě díky tomu získává kniha pravou ostrovní atmosféru a čtenáři si připadají, jako by hrdiny následovali na každém kroku.

Řeky Londýna mají výborné a doporučující ohlasy od celosvětově známých spisovatelů, ať už se jedná o samotnou Dianu Gabaldon nebo autora série Kronika Královraha, Patricka Rothfusse. Všichni dokazují, že tenhle Brit stojí za to. Román má sice pár slabých míst, ale stále se jedná o čtivou a rychle ubíhající městskou fantasy, která se ve své kategorii určitě neztratí.

  • Ben Aaronovitch: Řeky Londýna (Peter Grant 1)
  • Argo, 2015
  • překlad: Milan Žáček
  • 280 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 260 Kč)
18. října 2015, Lenka Srolová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Řeky Londýna

Řeky Londýna
Vložit do pytle na zboží  Koupit 289 Kč 260 Kč