|
Anotace:
Další příběhy Čtyřlístku v exklusivní vázané podobě. |
Ad Skvělé příběhy Čtyřlístku 1976 až 1979, Ljuba Štíplová - Jaroslav Ňěmeček BoB - 08. 09. 2009 18:26 Čtyřlístek prý přináší štěstí. Nevím, jak dalece je to pravda, ale v dětství jsem to tak rozhodně cítil. Teď však nemám na mysli přímo skutečný čtyřlístek, jakožto rostlinu, ale Čtyřlístek, jakožto magazín kreslených seriálů, které od roku 1969 vycházejí pro „obšťastnění“ dětí lačnících po trochu něčem jiném, než jsou knihy. Méně písmenek a více obrázků je pro malé děti rozhodně bližší a poutavější než cokoli jiného ke čtení. Čtyřlístek tvoří prapodivná zvířecí skupina. Zvířecí skupinou nemyslím partu teenagerů, kteří pijí alkohol, fetují a v takovémto opojení páchají různé nepřístojnosti. Myslím tím skupinu dozajista všem známých postav, kterou tvoří Myšpulín, Bobík, Pinďa a Fifinka. Kocour, prase (v dětském žargonu prasátko), zajíc a pes (přesněji řečeno fenka). Myšpulín je vědátor, stará se o vše, co souvisí s vědou a technikou. Je to myslitel, ačkoli ne vše mu vyjde. Bobík vyniká odvahou a silou (takzvaný bouchač) a stará se o nepříliš diplomatické urovnávání veškerých konfliktů a sporů. Pinďa je takový jednodušší, slabší a mnohem ustrašenější, jedná se vlastně o jakýsi protipól Bobíka. A nakonec Fifinka (která možná z hlediska pohlaví měla být zmíněna jako první), starající se o celou domácnost.
V začátcích (v prvních číslech) byla dobrodružství tohoto kvarteta rozličná, s přibývajícími čísly se mi zdálo, že stále méně vyrážejí do minulosti, do budoucnosti či do vesmíru a stále více a více se děj příběhů soustřeďuje pouze do okolí Třeskoprsk. Buď to bylo tímto, anebo jsem pomalu ale jistě začínal tomuto domácímu fenoménu odrůstat. Když nad tím tak přemýšlím, tak spíše to druhé, neboť Čtyřlístek vychází dodnes. Pravidelně jsem jej začal kupovat až v roce 1984, počínaje číslem 120 s příběhem Velký bengál. Starší čísla jsem sháněl a skupoval u kamarádů či v antikvariátech. Zrovna nedávno jsem na zahradě stará čísla Čtyřlístku (mimo jiného) pálil, abych uvolnil potřebný prostor důležitějším věcem. Až později mi bratr sdělil, že stará čísla na internetových aukcích lidé poptávají a nabízejí za ně i několikanásobky jejich původní ceny. Pozdě bycha honit. Ta má strávil vždy lačný oheň a odvál vítr. Ale nikdy nezapomenu, jak jsem se kdysi na každé nové číslo těšil a vstával jsem v daný den časně ráno, abych byl u trafiky mezi prvními.
Soužití více lidí je vždy poněkud nekonvenční. Snad všem hned v hlavě vyskočí obrazy různých orgií a podobných aktivit, které jako by z tohoto života „na hromádce“ měly automaticky plynout. V dětském věku (alespoň v mém případě) snad nikoho z nás nenapadlo se nad tím nějak zamýšlet. Jen jsme si užívali naprosto neobvyklá dobrodružství, která jsme na vlastní kůži zažít nemohli. Ačkoli Čtyřlístek obsahoval mnoho různých seriálů, příběhy těchto čtyřech přátel byly všeobecně nejoblíbenější. Tato v pořadí již čtvrtá kniha obsahuje příběhy Čtyřlístku z let 1976 až 1979 (Čtyřlístek číslo 55 až 77). Již kdysi vycházely různé soubory (20x Čtyřlístek, Haló, tady Čtyřlístek), ve kterých byl výběr údajně těch nejlepších dobrodružství. Tentokráte se však jedná o postupné a konečně kompletní vydávání všech starých čísel, která dnes sehnat již není nic jednoduchého ani laciného. Není se celkem čemu divit, že vycházejí souhrnně. Nemyslím si, že jejich obliba nějak výrazně poklesla. Ačkoli ta první čísla jsou pro dospělého člověka hodně zastaralá, pro dítě se stále bude jednat o úžasná dobrodružství těchto čtyřech přátel.
Před několika lety například BBart vydal tři velké knihy komixů, které vycházely v časopise ABC či posléze v prázdninových ABC speciál. Cena těchto pěkných vázaných kompletů sice není nikterak malá, ale s ohledem na množství příjemných vzpomínek se jistě najde dostatek dnes již „odrostlejších“ lidí, kteří nebudou s nákupem váhat. Buďto pro sebe a nebo pro svou ratolest, které tak mohou názorně ukázat, na čem oni sami vyrůstali. A tak tento soubor dvaceti a třech příběhů může tomuto domácímu fenoménu pomoci přežít i do budoucna. Hodnotím „pouze“ třemi hvězdičkami, ale před takovými pětadvaceti lety by hodnocení bylo rozhodně mnohem vyšší...
|