|
Anotace:
Tehdy se středověk prolínal s nástupem novověku – inkvizice vedla procesy s čarodějnicemi, vznikl pražský orloj, u Moháče se střetly armády dvou náboženství, objeven byl nový zámořský svět, zrodila se úchvatná díla renesančních umělců… Nejen tato témata se stala základním kamenem příběhů plných napětí, temné atmosféry, charismatických hrdinů, ale také humoru a poutavých nápadů. Špička domácí spisovatelské scény se ukazuje ve vynikající formě a předkládá zbrusu nové, dosud nepublikované povídky. Vedle textů Petry Neomillnerové, Františka Novotného, Pavla Renčína a dalších zde najdeme také samostatný prolog k chystané sérii Kapitán Báthory od Juraje Červenáka. Povídková antologie Memento mori je prvním příspěvkem do volného cyklu Fantastická historie, který spojuje velkolepou tradici české historické prózy s moderním přístupem současných tvůrců podivuhodného žánru fantasy. Do antologie Memento mori přispěli: Juraj Červenák – Jana Jůzlová – Leonard Medek – Petra Neomillnerová – František Novotný – Alexandra Pavelková – Pavel Renčín Související články
|
Ad Memento mori - ant., ed. Ondřej Jireš Norek - 30. 11. 2009 23:57 Nápad vytvořit antalogii povídek s přelomu dějiných období konce středověku a začátku raného novověku v podobě historické fantasy je lehce obskurní. Není se čemu divit, Ondřej Jireš už uspořádal pěknou řádku antalogií a najít nové společné motto pro celou knížku už pro něj jistě není žádný med. Ale povídky se tam najdou vesměs pěkné tak, ať si klidně vymýšli obskurní názvy dál.
Antalogii otvírá Pavel Renčín povídkous titulním názvém. No, moc se mi nelíbil, ale Pavel Renčín je prima chlapík tak to necháme být.
S další povídkou přispěla zkušená slovenská harcovnice Alexandra Pavelková a jako vždy mě nezklamala. Povídka Barva ze společnosti malířu na dvořr mecenáše Lorenza Mediciho čtenáře očaruje kouzlem doby, i když příběh je docela prostý a lineární.
Leonard Medek nám ukáže v příběhu nazvaném Kaltenštejnská nevěsta, jak starý husita v doprovodu mladého vzdělance originálně zatočí s Polskými pohanskými vyznavači, kteří by chtěli dobýt svět.
Povídání o tom jaké to je být V náruči boží ukazuje Petru Neomillnerovou v jejím živlu. Prostředí vyšetřování Svaté inkvizice v pozdněstředověkých čechách je jí šité na míru. Skvělé vylíčení pocitů mučené "čarodějnice", děla z téhle práce asi nejlepší dílo celé knihy.
František Mostecký se ve svém příběhu Nový svět taky dostal do svého živlu, kterým je námořní plavba, bohužel mu to neprospělo, jako výše zmíněné autorce a povídka je jen průměrným textem.
Nejmladší autorkou antalogie je Jana Jůzlová. Se svým Kanálem mistra Leonarda ani trochu nezaostává za zkušenějšími kolegyněmi a její obraz renesanční itálie optikou historické fantasy je také úchvatný.
Závěrem bych jen dodal, že v téhle antalogii to holky kluků trochu natřely, takže příště by to chtělo opět pochlapit:)
|
RE: Ad Memento mori - ant., ed. Ondřej Jireš gilbert - 24. 10. 2010 16:14 Dle mého jedna z nejpovedenějších antologií fantasy povídek (zkrátka se mi nějak trefila do noty). Po Písních temných věků z konce antiky/raného středověku tu máme příběhy historické fantasy odehrávající se v období konce středověku.
Úvodní (titulní) povídka P. Renčína vypráví o sestavení pražského orloje, kde je zadavatelem zakázky nejen pražská radnice, ale i samotné nebe. Nejde sice o nějaké veledílo, ale je to velice příjemné vyprávění se spoustou nápadů (pózující apoštolové a jejich následné skrývání před kontrolou inkvizice) a povedenou pointou. Povídka jen navnadí k dalšímu čtení.
Následující „Barva“ A. Pavelkové je pak fantasy detektivkou, v níž hlavní hrdina, malíř Sandro Botticelli přijme nového (až podezřele talentovaného učedníka) a zároveň musí nedobrovolně pátrat po „sériovém“ vrahovi – zvlášť když se dostane do podezření. Pomalejší děj, a totožnost vraha lze celkem snadno odhalit, ale autorka vše napravuje fundovanou znalostí dobové Florencie i tehdejších poměrů.
Ve stejné době, avšak v Benátkách se odehrává i povídka J. Jůzlové Kanál mistra Leonarda. Zde sledujeme osudy stavitele kanálů, který je neustále pronásledován svou temnou dobrodružnou minulostí. A také se musí vypořádat s mořem a jeho obyvateli (a nejde jen o ryby:)), které mu ve stavbě brání. Povídka tak trochu působí jako vytržená z širšího příběhu, na konci má čtenář více otázek než odpovědí.
Kaltenštejnská nevěsta od L. Medka je krátkým příběhem z doby husitských válek. Celá se odehrává během několika nocí v jedné tvrzi, kde se dva náhodní cestovatelé – žoldáci stanou neplánovaně zachránci unesené dívky (přičemž jejich původní plán byl se k tamní bandě přidat).
Nový svět od F. Novotného se zcela odlišuje od zbytku knihy. Příběh se odehrává v rozmezí několika staletí, od dob Aztéků, přes Kolumbovu výpravu – cele v podstatě z pohledu tamních obyvatel (no, ono je to složitější, vše vyplyne ze závěrečné části, odehrávající se v naší současnosti). Mystický a uhrančivý příběh, který by angloameričtí autoři dokázali rozepsat na klidně několikadílnou ságu, čímž by však příběh ztratil ze své magičnosti.
Nejtemnějším příběhem je asi povídka od P. Neomillnerové V náručí boží – přesně v autorčině stylu. Stručně řečeno, sledujeme průběh mučení jedné čarodějky inkvizitorem.:) Ne, samozřejmě nejde jen o samotné mučení ale i o psychický souboj mezi mučenou a jejím mučitelem, v závěru se ke slovu dostává i pohanský bůh. K této povídce odkazuje ilustrace na obálce.
Antologii zakončuje nejakčnější příběh celé sbírky – Turkobijce J. Červenáka. Popisuje události nastalé po bitvě u Moháče, v níž křesťanská vojska utržila drtivou porážku od Turků. Hlavním hrdinou je zde šlechtic Báthory (předek Kornelia Báthoryho, hrdiny nového Červenákova cyklu) a mimo jiné se zde dozvíme, jak to vlastně bylo se smrtí Ludvíka Jagelonského.:) Příběh je na autora nezvykle vyprávěn v ich-formě.
Musím říci, že mi antologie doopravdy sedla, vyloženě slabou povídku zde nenajdete. Mezi ty „slabší“ bych zařadil povídky Kanál mistra Leonarda (kvůli zmíněným výhradám) a V náručí boží (ta mi prostě jen trochu nesedla, čekal bych větší rozuzlení) – což ovšem neznamená, že by se jednalo o špatné příběhy. Rovněž vyjma Červenákova příběhu se nedočkáme příliš mnoha akce, nicméně to na čtivosti či kvalitě povídkám neubírá. V neposlední řadě nesmím opomenout nádherné zpracování knihy - vázané vydání s přebalem a záložkou, povedené ilustrace + samozřejmě perfektní obálka M. Ivana. Dávám plný počet.
|
Zákazníci, kteří koupili tuto knihu, kupovali také... | Stejná série | Stejný autor | Nakladatelství | |||||||
203 Kč
|
268 Kč
|
314 Kč
|
206 Kč
|
413 Kč
|
404 Kč
|
295 Kč
|
296 Kč
|
358 Kč
|
340 Kč
|
179 Kč
|