Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Zrození Modrého měsíce ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Zrození Modrého měsíce, Michael Bronec (ed.), Zbyněk Holub (ed.)

Holub - Zrození Modrého měsíce

Téměř každá úspěšnější hra na hrdiny dříve či později zanechá nějaký ten otisk i v literatuře. Většinou na počátku stojí různé fanovské povídky publikované na internetu či ve specializovaných fanzinech následované sbírkami kratších textů v tištěné podobě a nakonec, pokud píle a entusiasmus autorům vydrží, i samostatnými romány. Vždyť právě hry na hrdiny dokáží naprosto neuvěřitelným způsobem vybuzovat a rozvíjet fantazii, takže vlastně ani není nic divného, když se pár hráčů odhodlá svěřit své představy i papíru. A kdo ví, třeba se z některého z nich stane nový Raymond E. Feist nebo Tracy Hickman.

Jak se ukazuje, ani naše malá země naštěstí není žádnou výjimkou z tohoto trendu, takže se loni podobnou cestou vydal i jeden z nejpopulárnějších světů Dračího doupěte – Asterion. Ten svou detailní propracovaností i rozmanitostí přímo vybízí k vytváření více či méně hrdinských příběhů. První ochutnávkou z nové asterionské řady se už v polovině minulého roku stala povídková sbírka KAAT aneb Historky Cechu Eldebranských katů z pera Zbyňka Holuba. A na první knihu neznámého autora si nevedla vůbec špatně. Takže nakladatelství Straky na vrbě připravilo na předvánoční knižní trh přídavek ve formě další sbírky nazvané Zrození Modrého měsíce.

Zrození Modrého měsíce se ovšem od předcházející poněkud odlišuje. Zatímco první kniha byla plně v autorské režii Zbyňka Holuba, zde se svými texty prezentuje autorů hned osm, od naprostých nováčků až po docela známá jména. Výsledná devítka příběhů pak ukazuje, jak rozmanitý a kontrastní je svět Asterionu a jak různorodě se dá na něj pohlížet. Čtenář tak na stránkách knihy může navštívit dusný a horký prales kypící životem i mrazivé ledové pláně, porozhlédnout se po zdánlivě nekonečných mořích a oceánech či plížit se temnými uličkami prastarých měst, to vše spolu s hrdiny jednotlivých příběhů. Ale ať už se ocitne kdekoli, nesmí ani na okamžik zapomenout, že Asterion je plný nebezpečí a temných sil. Není to totiž svět pro slabochy…

Jasně se to ukazuje už v prvním příběhu Duchové pralesa Jaroslava Vrby, v němž autor ozvláštňuje dobrodružný příběh jistou formou snové poetiky. Hlavního hrdinu, původně civilizovaného šlechtice, tu okouzlí opojná chuť svobody, kterou život v drsné přírodě poskytuje. Zároveň ale poznává, že v houštinách pralesa se skrývají i smrtící nebezpečí a z lovce se lehce může stát lovná zvěř. Následující Felčarka Jana Galety je oproti tomu trochu jiné „kafe“. Její děj se částečně odehrává v městském podsvětí, které ovšem v mnohém připomíná nepřehlednou džungli. Stačí jeden chybný krok či odhad a spousta lidí tu dokáže nepříjemně překvapit. A zrovna ti, u kterých byste to nejméně čekali. Naivní Koruša se o tom přesvědčí na vlastní kůži. Galetův místy až brutálně naturalistický příběh má rychlý spád i efektní závěr.

Už sám název další povídky Vlci Lucie Kučerové naznačuje mnohé. A skutečně, skupinka lovců, která má movitému sběrateli za velkou odměnu odchytit a přivést z divočiny živý exemplář modrého vlka, už zakrátko zjišťuje, že má VELKÝ problém. Tihle modří vlci totiž vůbec nejsou obyčejní… Ačkoliv je zápletka lehce předvídatelná, přece jen se autorce podařilo poměrně slušně vystihnout temnou atmosféru příběhu a vpašovat do něj i trochu napětí. To další Lucie – Lucka Lukačovičová už je ostřílenou autorkou, čemuž odpovídá i pojetí a zpracování její Karavany snů. Velmi realisticky tu kombinuje klasický hrdinský příběh s netradičními prvky a onou pomyslnou třešničkou na dortu je pak nečekané rozuzlení.

Mezi nemrtvé a jejich likvidátory zabrousil Jan Šlechta v Horší než smrt. Jeho text je rychlou akční řežbou s hororovými atributy, má však v sobě i nečekané hlubší tóny. Ty mu dodává i kontrast hlavních postav – nabušeného drsného zabijáka nemrtvých a zdánlivě bezbranné mladé ženy, která jen o vlásek unikla smrti.

Už zmíněný Zbyněk Holub se ve Zrození Modrého měsíce prezentuje hned dvěma volně provázanými texty. Jedná se o povídky KO-RU-LLA! a Otec běsů, v nichž se snoubí snaha o velký epický příběh s dobrodružným pojetím ve stylu R. E. Howarda a vhledem do života jiných ras Asterionu. První z nich je drsným a krvavým příběhem zasazeným do země, kde vládnou poslední zbytky kdysi mocného a nemilosrdného národa Korullů. Druhý oproti tomu zavádí čtenáře až na drsný Sever, kde přežívají primitivní kmeny krollů. A přece tyto dva národy něco spojuje.

Vlci hrají významnou úlohu i v příběhu Krev vlka Petra Urbana. Právě oni jsou smrtelným nebezpečím, které ohrožuje zapadlou vesnici. Naštěstí vesničanům přispěchá na pomoc podivná skupinka dobrodruhů, jež právě prochází kolem. Ovšem boj s vlčími bestiemi není tak jednoduchý, jak se původně zdá. Ovládá je totiž jakási zlovolná mysl. Navíc se ukazuje, že se ona skupinka neocitla v blízkosti vesnice jen náhodou… Tento atmosférický text je napsaný velmi sugestivně a ihned dokáže vtáhnout čtenáře do děje. Navíc má dobře propracovanou zápletku, takže zaujme i potěší.

A na závěr je tu Duch hrdiny Davida Kubánka, jenž je opět v úplně jiném rytmu. Autor v něm zobrazuje vzplanutí vzpoury poddaných nelítostného a lhostejného šlechtice. Muži, kteří už nemají téměř co ztratit, vsadí vše na jednu kartu. A když jejich plán nevyjde, jsou odhodláni bojovat až do konce. V podstatě tragický motiv autor zpracoval dost svérázným způsobem. Do role hlavního hrdiny obsadil osamoceného lovce a na všechny události se dívá jeho očima, což dodává textu velkou míru autentičnosti.

Přestože část povídek trpí obvyklými začátečnickými neduhy podobných prací – od nedotažené koncovky, přes snahu vtěsnat do krátkého textu co nejvíce až po nedostatečnou propracovanost postav, přece jen se v naprosté většině případů jedná o velmi příjemné čtivo, které potěší nejen fanoušky světa Asterionu. A k tomu ještě někteří z autorů vypadají slibně, takže se těším na další setkání s jejich příběhy. Jak se zdá, Asterion se pevně uchytil svými drápky i ve světě literatury. Jsem zvědav, co čtenářům připraví dál.

  • Michael Bronec (ed.), Zbyněk Holub (ed.): Zrození Modrého měsíce
  • vydal: Straky na vrbě, Praha 2007
  • obálka: Roman Kýbus
  • 288 stran / 170 Kč
29. ledna 2008, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Zrození Modrého měsíce

Zrození Modrého měsíce
170 Kč 153 Kč