Zoufalého chlapce z ulice láká Cesta stínů, plná intrik i vražedné magie , Brent Weeks: Cesta stínů (Noční anděl 1)
**Malý sirotek jménem Azoth přežívá v Doupatech s ostatními dětmi ulice. Trápí jej nedostatek i strach o Jarla a Panenku, jeho jediné přátele. Očividně se blíží také chlapcův finální střet s homosexuálním Krysou, který zde má moc nad životem, smrtí i vším ostatním. Azovou poslední šancí na přežití je přemluvit zabijáka, aby ho vzal do učení. Jenže ten má hrozivou podmínku – hoch nejprve musí zavraždit toho, kdo jej děsí nejvíce. Jenže to možná nestihne. **
Úvodní díl série klasické epické fantasy Noční anděl se k tuzemským čtenářům dostal už podruhé. Radost udělá zejména fanouškům komplikované smrtící politiky, stejně jako ctitelům vražedných kouzel a složitých vztahů. Již první řádky románu Brenta Weekse je přesvědčí, že se mají na co těšit nejen oni, ale zejména hlavní postavy. Všichni brzy zjistí, že autor nebere ohledy ani na jedny, ani na druhé.
Kniha Cesta stínů líčí proměnu chlapce odkázaného na vlastní síly, který se snaží vymanit z pouličního bahna. Přes mnohé komplikace a tragédie se mu podaří uskutečnit, co si předsevzal. Stane se žákem legendárního nájemného vraha (wetboye). Je však otázkou, zda tím nespustí lavinu, která nakonec zničí známý svět a jestli jej takový život může těšit. Podmínkou této existence na ostří nože totiž je nikoho nemilovat.
Není těžké odmítnout minulost, nelehké je odvrhnout lásku
Jedenáctiletý Azoth mezi gildovními krysami musí bránit nejen sebe, ale zejména své přátele. Osmiletá Panenka, půvabná a němá, je jeho svědomím a loajální vrstevník Jarl pro něj riskuje vše, když chce příteli zaplatit vyučení u Durzo Blinta, nejslavnějšího profesionálního zabijáka ve městě. Chlapec neví, že za výjimku, díky níž se mu splní sen i noční můra zároveň, vděčí podivné věštbě. Netuší ani, že ho wetboy donutí ke strašnému rozhodnutí, které jej navždy změní. Přece se však nakonec zrodí jako okouzlující venkovský šlechtic, Kylar Stern.
Mladík díky Blintovi a jeho spojencům proniká do tajů magie, politiky i smrti. Získává zkušenosti, přátele a přízeň mocných, ale něco mu schází. Asi není tak necitelný jako jeho mentor, ale třeba ještě nedostal tu správnou lekci. Minulost není ani zdaleka ukončená a vrací se v mnohem strašnější podobě, než by kdo čekal. Ovlivňuje aktuální dění i to, co se má stát. Do hry o trůn a budoucnost království se zapojují stále noví hráči, oficiální i podzemní organizace a o život jde všem zúčastněným i těm zcela nevinným. Život v Cenarii není fér.
**Bezohledný vrah nebo čestný hrdina a dobrý přítel? **
Čtenář se nejprve podrobně seznamuje s hlavním hrdinou i jeho nejbližšími, aby pak mohl sledovat jeho vývoj a chápat důvody, jež z něho mají stvořit bezcitného, pragmatického vraha. Přes všechnu péči se ale Kylar předvádí v maličko lepším světle. Chlapcův charakter, jenž předvedl již v dětství, mu jako Kylarovi pomáhá získat přátele i lásku, ale stejně tak jej stahuje z dobře našlápnuté cesty.
Zatímco se v příběhu příliš často neobjevuje Azothův/Kylarův čin, který by mu přesvědčivě odňal přízeň čtenářů, pravým antihrdinou se v románu stává jeho zásadový a profesionálně čestný učitel. Ani on totiž není skutečně zlý či krutý – pro vše má důvody, které jsou většinou ovlivněné tragickými zkušenostmi, a podobně jako Durzo Blint je na tom i většina hlavních postav cyklu Noční anděl.
Brent Weeks v pěti bodech
- Brent Weeks (*1977) se narodil a vyrostl v Montaně.
- Poté, co získal diplom z angličtiny na Hillsdale College, se krátce procházel zemí, vysedával v barech a kazil mládež (ne vždy naráz).
- Vydělával si také jako učitel, barman a později začal psát na barové ubrousky, pak na rozvrhy, aby nakonec tvořil na plný úvazek.
- Na kontě má prozatím trilogii Noční anděl (Cesta stínů, Hranice stínů, Za stíny) nebo sérii Lightbringer, jež by se letos v říjnu měla dočkat čtvrtého dílu, ale také třeba grafický román.
- Nyní autor žije v Oregonu se svou dcerou a ženou Kristi.
Azoth alias Kylar to nemá v životě lehké jako spousta dětí bez rodiny. Vyrůstá na samém dně společnosti, kde hladoví, trpí zimou a je šikanován. Přesto se stará o jiné a vzdoruje útlaku i nespravedlnosti, jež v tomto bahně čile bují. Ti nejúspěšnější jsou zde nejbezohlednější a nejkrutější, jakoby jim postup vzhůru bral část duše.
I kvůli takovým Azoth touží po kariéře wetboye, třebaže by pro něho bylo mnohem bezpečnější učit se nějakému počestnému řemeslu. Jenže chlapcovy důvody jsou o něco temnější. Chce se stát zabijákem, kterého se obávají i nejmocnější a jenž nikdy nemá strach. Právě kvůli tomu však bude mít s novým směřováním více problémů, než čekal. Bude muset zatvrdit srdce a opustit své blízké.
Opravdový život i dobrý příběh nejsou černobílé
Vyprávění Brenta Weekse úspěšně pokračuje v tradici velkorysých epických fantasy sérií. Představuje množství zajímavých a postav charakterově vyvážených právě tak, aby zaujaly, a kterých je přesně tolik, aby se v nich čtenáři orientovali. Jen vzácně jsou pouze dobré či špatné, protože jen mizivé množství z nich koná zlo pouze kvůli vlastnímu potěšení. Téměř všechny zdejší hrdiny nutí k činům, jež by mohly ublížit/ubližují druhým vnější okolnosti.
Je lhostejné, zda se jedná o zástupce městské spodiny, členy zločinecké organizace, představitele šlechty nebo dokonce královskou rodinu. Všechny žene vpřed touha uspět, nebo snaha ochránit milované, obojí však pravidelně vede do záhuby je i ostatní. Proto je zde málokdo bez viny a často právě ten umírá.
Úvodní příběh cyklu Noční anděl se, podobně jako zástupem charakterů, blýská i počtem dějových linek. Ty se mnohdy zdají nejprve podstatné, aby vzápětí byly nadmíru překvapivě a ještě o poznání ošklivěji ukončeny. Většinou to souvisí s úmrtím (pravidelně dost krvavým i předčasným) některých aktuálně důležitých hrdinů, díky jejichž likvidaci může být Weeks přirovnáván i ke klasikovi podobných opatření, Georgi R. R. Martinovi.
Život zabijáka je i zrcadlem dějinných událostí
Nevšední počtení činí z Weeksova příběhu také autorovo umění zasadit jej do poutavého historického pozadí. Stvoření Kylara se zároveň stává i podrobným osvětlováním poměrů na královském dvoře, mezi šlechtou a ve městě samotném, ba dokonce i popisem mezinárodní situace díky nápomocným cizincům. Životy jednotlivců zde mnohdy ovlivňují směřování i trvání celých říší a často na ně mají vliv i magické artefakty nebo věštby, což činí tamní budoucnost ještě hůře odhadnutelnou.
Mohlo by se zdát, že román je určen spíše pánům, alespoň vzhledem k tomu, že v Cestě stínů nelze čekat vztahové nebo dějové kudrlinky oblíbené spíše u dam. Přesto se ani Weeksově románu milostné peripetie nevyhnou, i když je zpravidla čeká neradostný konec. Vyprávění má pro čtenáře navíc připraveno, kromě šokujících překvapení, i slušnou porci dech beroucího napětí (koneckonců kdyby nebyl napínavý život nájemného vraha, tak koho…), soubojů i bitev, aby ctitele krvavých detailů a násilných ukončení životů plně uspokojila.
Pokud i něžná část fanoušků literární fantastiky snese nějakou tu mrtvolu, jež se zde objevuje s železnou pravidelností, trpkou zradu či nepříjemné překvapení a užívá si intriky nebo magické střety, bude nadšena také ona. V ději se zatím sice mnoho spektakulárních bitev nekonalo, ale mračna nad královským rodem i celou zemí se stahují čím dále rychleji, proto je lze brzy očekávat. Je patrné, že zde jde o první část velmi košatého vyprávění, fanoušci se tak mohou jen dohadovat, kterého z jejich oblíbenců čeká v příštím díle setkání s wetboyem.
- Brent Weeks: Cesta stínů (Noční anděl 1)
- FANTOM Print, 2016
- překlad: Jakub Mařík
- obálka: Calvin Chu
- 352 stran, 269 Kč (v e-shopu Fantasye již za 188 Kč)