Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Znovuzrozený admirál vesmírné flotily je ve své víře v posádku a čest Neochvějný , Jack Campbell: série Ztracená flotila

Campbell Jack: Ztracená flotila - Neochvějný

John Geary se probudil po století hibernace a hříčkou osudu se stal velitelem celé alianční flotily. Uznává jediný cíl. Přivést domů co nejvíce živých a pokud možno i zdravých podřízených. Vlastně ještě něco. Musí zjistit, kdo stojí za nekonečnou válkou se sousedními Syndiky a daroval oběma stranám možnost zničit se navzájem lusknutím prstů. A musí při tom zachovat svou vojenskou čest.

Milovníky fantastiky v aktuální záplavě urban fantasy a její sestřenky paranormální romance jistě potěší i zjevení drsnějšího literárního příbuzného. Military hard sci-fi Ztracená flotila čtenáře přenese daleko v čase i prostoru, aby se stali svědky nekončící války demokratické Aliance a diktatury Syndiků. Budou sledovat zoufalou snahu kapitána Johna Gearyho dovést své muže a zmenšující se flotilu kosmických lodí zpět domů.

Campbell Jack: Ztracená flotila 2 - Smělý
Nekonečná válka, smrt a utrpení i zkáza celých světů

Kapitán John Geary se po probuzení z hibernace přes noc stává „Black Jackem“ Gearym. Sto let, které uplynuly od jeho poslední bitvy, ze statečného posledního boje stvořilo legendu celé Aliance. Nyní se musí skutečný muž utkat s aureolou neomylnosti a ukázat svým stoupencům i protivníkům, že je lepším mužem, než by kdy „Black Jack“ mohl být.

Musí si poradit nejen s překážkami Syndiků, jež mu při dlouhém návratu domů stojí v cestě, ale také se změněnými poměry v celé flotile, se zradou vlastních lidí i s probuzenými city, které vždy nemusí být ku prospěchu zúčastněných. A už vůbec není radno zapomenout na mimozemskou rasu číhající na každý jeho chybný krok.

Campbell Jack: Ztracená flotila 3 - Odvážný
Válka bez důvodu, bez východiska i bez konce

Protože spisovatel Jack Campbell působil jako důstojník amerického námořnictva, mohl ve své sérii využít důvěrně známých reálií, což se pozitivně projevuje v hodnověrnosti cyklu i v působivosti nespočtu detailů, které pro čtenáře z cest do kosmu činí něco jen o trochu zvláštnějšího, než je plavba pozemských letadlových lodí.

Příběh Ztracené flotily se drží některých osvědčených konceptů. Mimo jiné přivádí hrdinu odnikud, který má zachránit svět poté, co s ostatními dorazí z předaleké cesty domů a nezůstává jen u využití různých nejklasičtějších dějových i charakterových klišé v nejpozitivnějším slova smyslu.

Campbell Jack: Ztracená flotila 4 - Chrabrý
Také vesmírná sci-fi se v zásadě dá rozdělit do dvou dějových konceptů. Prvním je válka lidí s lidmi, kteří žijí či chtějí žít jinak než druzí, druhým je souboj lidí a mimozemšťanů. Jack Campbell využil obou, aby přehlednou, ale nevysvětlenou nenávist mezi demokratickou Aliancí a syndikovanými planetami, přetavil také v nečekaný střet s neznámou civilizací, která se cítí být lidmi ohrožena.

Nové koště dobře mete, ale může se zlomit

Kapitán Geary se snaží změnit pohled na morálku, disciplínu, vojenskou hierarchii i způsob boje, protože vše se během desetiletí změnilo k horšímu. Vzhledem k tomu, že jinak jsou síly obou stran vyrovnané, jsou schopnosti vojáka ze „staré“ školy jedinou nadějí na vítězství a tato pravda se osvědčí i v mnoha bitvách, které flotila nepřetržitě podstupuje.

Jack Campbell ve čtyřech bodech

  1. Vlastním jménem John G. Hemry je autorem vojenské a válečné sci-fi.
  2. Při psaní využíval svých zážitků důstojníka amerického námořnictva, zejména v sérii Stark´s war a Paul Sinclair (JAG ve vesmíru).
  3. Ztracenou flotilu napsal pod pseudonymem Campbell a jejích šest částí Neochvějný, Smělý, Odvážný, Chrabrý, Neúprosný a Vítězný vydal v letech 2006 až 2010.
  4. Kromě ní napsal i další dvě série – Beyond the Frontier a The Lost Stars.

Jack Campbell: Ztracená flotila 5 - Neúprosný
Nezkušený admirál musí vyřešit konflikt starých pořádků a morálky, kdy miliony mrtvých ještě nevolaly po pomstě, Aliance nedecimovala nepřátelské civilisty, nevraždili se zajatci a novodobého pojetí boje, kdy vítězství je vyváženo zbytečnou smrtí podle vzoru „Black Jacka“. Kdy strategie padá na oltář falešné a nepromyšlené sebevražedné agresivity, která nemá budoucnost.

Nové způsoby vedení a boje však mají i nepřátele, kteří jednou přesvědčí část flotily k útěku, podruhé způsobí sabotáže. Stanou se tak dalším problémem, který musí Geary překonat. Kromě páté kolony ohrožují schopného a charizmatického velitele také pomluvy, ale i přítelkyně, které udělají cokoli, aby se Alinace a „Black Jack“ nezničili navzájem.

Strhující děj na každé stránce

Romány jsou stejně akční během soubojů, při nichž autor jistě nevystačil s jedinou tabulí pro záznam pohybů všech plavidel, i během líčení výsadků na nepřátelských planetách či popisu každodenní rutiny na kosmických lodích. Přestože by se mohlo zdát, že vyprávění zaujme jen skalní fanoušky žánru hard sci-fi, není to dál od pravdy. I čtenáře, kteří podobnou literaturu běžně nečtou, strhne děj neustálou akcí i napětím, originálními nápady a zvraty i pro laiky přitažlivým a působivým líčením vojenské každodennosti.

Campbell Jack: Ztracená flotila 6 - Vítězný
Někdo by mohl namítnout, že admirál má nehorázné štěstí a až nadpřirozené schopnosti, za kterými však stojí jen ztracené vědomostmi a výcvik. Protože je ale sympatický velitel velmi lidská postava s pochybnostmi i vlastními démony, jistě mu to milovníci perfektních vojenských akcí prominou. Třebaže je děj všech částí velmi podobný a dějová linka spočívá vlastně jen ve snaze dostat se domů, je v každém dílu i něco navíc.

Co by se však sérii dalo vytknout je to, že se přes mnohé náznaky téměř nepouští do hlubší politické, historické či společenské exkurze a důkladnějšího popisu rutiny na palubách válečných plavidel. To ale čtenářům nebrání, aby se rychle a jednoduše vcítili do postav i světa Jacka Campbella, díky čemuž si četbu příjemně užijí ale kvůli čemu jim každá ztracená loď a lidský život bude vadit čím dál silněji.

Cyklus Ztracená flotila jistě není pro kategorické odpůrce vesmírné sci-fi či skalní pacifisty, ale všichni ostatní si u životních příběhů hrdinného kapitána a jeho přátel i odpůrců skvěle odpočinou od životů svých.

  • Jack Campbell: Ztracená flotila
  • FANTOM Print, 2009–2013
  • překlad: Jiří Matyskiewicz
  • obálka: Willert
  • 318 – 320 stran, komplet 1384 Kč (v e-shopu Fantasye již za 1246 Kč)
11. srpna 2013, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Ztracená flotila 1 - Neochvějný

Ztracená flotila 1 - Neochvějný
Vložit do pytle na zboží  Koupit 229 Kč 160 Kč

Ztracená flotila 2 - Smělý

Ztracená flotila 2 - Smělý
Vložit do pytle na zboží  Koupit 229 Kč 160 Kč

Ztracená flotila 3 - Odvážný

Ztracená flotila 3 - Odvážný
Vložit do pytle na zboží  Koupit 229 Kč 160 Kč

Ztracená flotila 4 - Chrabrý

Ztracená flotila 4 - Chrabrý
Vložit do pytle na zboží  Koupit 229 Kč 160 Kč

Ztracená flotila 5 - Neúprosný

Ztracená flotila 5 - Neúprosný
Vložit do pytle na zboží  Koupit 229 Kč 119 Kč

Ztracená flotila 6 - Vítězný

Ztracená flotila 6 - Vítězný
Vložit do pytle na zboží  Koupit 239 Kč 119 Kč

Ztracená flotila - komplet

Ztracená flotila - komplet
Vložit do pytle na zboží  Koupit 1384 Kč 969 Kč