Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Zemřel pro službu Zlatým, zrodil se pro jejich svržení ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Zemřel pro službu Zlatým, zrodil se pro jejich svržení, Pierce Brown: Rudý úsvit 1 (Rudý úsvit 1)

Brown Pierce: Rudý úsvit 1

Vydání Rudého úsvitu v českém překladu u nakladatelství Triton uniklo mnohým čtenářům, které tato kniha zaujala už v anglickém originále, v němž se tato série těší velké oblibě. Přitom ji fanoušci řadí mezi takové dystopické veterány, jako jsou Hunger Games či Divergence. Získá si Rudý úsvit fanoušky i v českých vodách?

Vesmírná společnost je rozdělena na kasty podle barev podle toho, na co se daná skupina specializuje. Nejvýše stojí Zlatí, kteří dobývají a zotročují ostatní barvy, jsou dokonalí a ve všem dominantní. Nejníže pak stojí Rudí, kteří mají za úkol sloužit Zlatým a pracovat coby kopáči v dolech na Marsu, který dle slov Zlatých není obyvatelný po několik dalších generací, a připravit jej pro příchod kolonizátorů. To je ale pouhá lež, kterou si Zlatí zajistili poslušnost Rudých.

Darrow byl Rudým celý svůj život. Po ztrátě životní lásky a zjištění kruté pravdy o Zlatých je více než kdy jindy odhodlán vsadit v sázku svůj vlastní život a pomoci odboji, který se snaží Zlaté sesadit. Pokusí se tak infiltrovat do elitního Institutu, který má za úkol vycvičit elitní kastu Zlatých. Darrow bude muset bojovat o holý život a stát se jedním z těch, které tak nenávidí, aby se dočkal kýžené pomsty. Dokáže bývalý Rudý žít bok po boku s těmi, které tak nenávidí, aby dosáhl svého cíle?

Pierce Brown zasadil první díl své dystopické série do fiktivního světa, ve kterém je vesmírná společnost rozdělena na kasty podle barev. Každá barva má na starosti jiné odvětví lidské existence. Zlatí jsou například dobyvatelé, kteří všemu vládnou, Růžoví pracují v nevěstincích, Rudí v dolech na Marsu. Jak už to ale v dystopických knihách bývá, vše není takové, jak se zdá. Ti, kteří vládnou, ve skutečnosti drží ostatní Barvy v šachu a ovládají je pomocí intrik a lží. Co se stane, když někdo konečně zjistí pravdu?

Hlavní hrdina Darrow patří mezi Rudé, tedy tu nejnižší kastu. Sice je to ještě teenager, ale je už dávno ženatý a o lžích Zlatých nemá nejmenší tušení. To se změní až po tragédii, kdy jeho láska umírá a on se setkává s členy Rudých povstalců, kteří touží po změně. Začátek knihy je tedy spíše popisný a trochu zdlouhavý. Autor čtenáře seznamuje s tím, jak jeho svět vlastně funguje a připravuje si půdu pro zbylé části své epické dystopie.

Pierce Brown v pěti bodech

  1. Své dětství strávil celkem v sedmi amerických státech.
  2. Po dokončení vysoké školy v roce 2010 pracoval jako spisovatel či manažer.
  3. V současnosti žije v Los Angeles, kde dále tvoří a píše.
  4. Rudý úsvit je autorův debut, který v originále vyšel v roce 2014.
  5. Než se prodala práva na jeho vydání, Rudý úsvit čelil více než 120 odmítnutí u nakladatelů.

Po infiltraci na Institut, který trénuje elitní Zlaté, se Darrow mění. Pohání jej pomsta a příběh dostává úplně nový nádech. Na své si přijdou fanoušci příběhů, které se odehrávají na střední škole či nějaké Akademii. V Institutu se bojovníci rozdělí do dvanácti kolejí pojmenovaných podle římských bohů a každá z nich pak bojuje o to, aby zotročila ostatní. Díky tomu příběh nabírá nenadálý a rychlý spád. Je to napínavé, akční a brutální. Autor se nevyhýbá násilí a zabíjení a krev teče proudem. Kniha rozhodně není určena pro čtenáře se slabšími žaludky, kterým vadí třeba znásilnění.

Je celkem škoda, že se Rudý úsvit nedočkal takové propagace jako třeba výše zmíněné Hunger Games či Divergence. I když jde o autorovu prvotinu, své čtenáře si rozhodně našla. Svědčí o tom i fakt, že autor píše novou sérii, která volně navazuje na trilogii Rudý úsvit. První díl Iron Gold by měl v zahraničí vyjít ještě tento rok. V roce 2014 odkoupilo studium Universal Pictures práva na film podle této knižní předlohy.

Rudý úsvit je ideální pro milovníky drsných dystopických příběhů, kteří hledají něco nového, co jim vyrazí dech.

  • Pierce Brown: Rudý úsvit 1 (Rudý úsvit 1)
  • Triton, 2016
  • překlad: Dana Veselá
  • obálka: Renata Brtnická
  • 362 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 260 Kč)
13. února 2017, Kateřina Kopišťová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Rudý úsvit 1

Rudý úsvit 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 289 Kč 260 Kč