Železné elfy Chrise Evanse čeká boj s mrazivým ohněm i Světlem hořících stínů, Chris Evans: Světlo hořících stínů (Železní elfové 2)
Nemají špičaté uši. Místo klanění se stromům a uctívání přírody slouží v armádě impéria Jejího Veličenstva. Nepoužívají luky a šípy, ale muškety, černý prach a olověné kule. Přesto jsou to elfové, Železní elfové, pluk spojený hrozivou Krvavou přísahou, která je nerozlučitelně váže nejen v životě, ale i po smrti.
Nemají špičaté uši. Místo klanění se stromům a uctívání přírody slouží v armádě impéria Jejího Veličenstva. Nepoužívají luky a šípy, ale muškety, černý prach a olověné kule. Přesto jsou to elfové, Železní elfové, pluk spojený hrozivou Krvavou přísahou, která je nerozlučitelně váže nejen v životě, ale i po smrti.
Stínová vládkyně byla sice poražena a jednu z mýtických Hvězd se podařilo zachránit, ale na svět mají brzy dopadnout další. Tentokrát se ovšem do boje o moc hvězd kromě Stínové vládkyně a Impéria pouští ještě tajemná třetí síla, jež ovládá moc bílého ohně schopného spalovat stíny živých tvorů. Opravdu se probudil dávno zapomenutý mág Kaman Rál nebo jenom někdo využívá jeho sílu? A jaké dopady bude mít nalezení Hvězd pro Impérium, v němž se probouzí mnohá hnutí za nezávislost?
Druhý díl trilogie Železní elfové se žánrově posunul od military fantasy do pozice blízké ke klasické epické fantasy s putováním hrdinů za poražením Velkého Zlého Nepřítele. Pozůstatkem těchto kořenů je poněkud větší družina dobrodruhů, kterou tvoří místo pár bojovníků rovnou celý armádní pluk. S tím souvisí větší rozsah bitevních scén, které do románu Chris Evans připsal.
Jinak tady čtenář najde všechno, co by od fantasy čekal – exotické prostředí (džungli tentokrát vystřídala poušť), hromadu magických kejklů, jímž vévodí moudrý a tajemný kouzelník (v tomto případě hlavně kouzelnice/novinářka Rallia), občas nějaký menší i větší spor mezi kladnými postavami a vtipný trpaslík házející vtipné hlášky, kterého nemůže současná fantasy postrádat od dob filmového Pána prstenů.
Chris Evans v pěti bodech
- Narodil se v Torontu (Kanada) a nyní žije v New Yorku (USA).
- Byl historikem specializujícím se na vojenskou historii.
- Byl speciálním konzultantem u televizního dokumentu First World War.
- Trilogie Železní elfové je jeho prvotinou.
- Sérii zatím přeložili do pěti jazyků včetně češtiny.
Moderní trend kladných hrdinů s menšími i většími charakterovými vadami tu rovněž nechybí, zejména u majora Konowy Rychlého Draka. Jeho dobré úmysly totiž dost dobře můžou Železným elfům vydláždit rovnou cestu do pekel. Moc mrazivého ohně ho pomalu stravuje a on čím dál tím víc propadá svému cíli – zničení Stínové vládkyně, aniž by hleděl na cenu, kterou bude muset on nebo jeho spolubojovníci zaplatit. A ještě těžší boj bude muset svézt mladý a trochu naivní vojín Alwyn.
Chris Evans ale přináší také mnoho osvěžujících prvků, z nichž nejvýraznější se zdá posun z ošoupaného středověku do doby mušket a děl. V tom by nebyl jediný, ale jako jeden z mála dovádí tento posun do důsledků – nejde mu jen o změnu kulis způsobu boje. Autor si dobře uvědomuje, že jiná doba s sebou přináší i jiné problémy, a tak se do děje promítne boj za národní osvobození i vliv prvního moderního média – novin. Ale to už tu víceméně všechno bylo v prvním díle. Světlo hořících stínů přináší sice i další nápady, ovšem spíše poněkud kosmetického charakteru než opravdového významu, jako je magie spalující stíny nebo některé další efekty.
Druhý díl vůbec přináší jen velmi málo novinek oproti prvnímu Temnotě kované v ohni. U většiny postav nedojde k žádnému pozorovatelnému vývoji a ani se neobjeví žádná nová tvář hodná větší pozornosti. Nejvíc vyniká Alwyn Renwar, který svádí zoufalý boj o zachování alespoň špetky vlastního já na pozadí dvou protichůdných magických sil. Podobně je na tom i samotný příběh, který svádí boj mezi akčním tempem a epickou rozmáchlostí. Další bitva vybojována, další příběh odvyprávěn, ale jaký bude mít ta která událost vliv, zůstává skryto až do příštího dílu, a čtenář tak neví o mnoho více než na začátku. Ale to je zcela běžná nemoc druhých dílů.
Světlo hořících stínů si zcela jistě udrželo kvalitu svého předchůdce, ale jakékoli volání po výraznějším posunu nebo inovaci bohužel nebylo vyslyšeno. Proto čtenář, kterého Temnota kovaná v ohni neoslovila, do knihkupectví nemusí, ale ti, kteří byli okouzleni Železnými elfy hned napoprvé, nebudou rozhodně zklamáni.
- Chris Evans: Světlo hořících stínů (Železní elfové 2)
- Fantom Print, 2012
- překlad: Kateřina Niklová
- obálka: Roman Kýbus
- 256 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)