Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Závod k Saturnu (a možná i zpět) aneb hon na mimozemšťany, John Sanford a Ctein: Mise Saturn

John Sandford : Mise Saturn

Všechno, co člověk potřebuje k velkým objevům, je trocha štěstí. A přesně to je i tento případ. Jen pouhou náhodou se během rutinní údržby amerického vesmírného teleskopu podaří zachytit na testovací fotografické sekvenci záhadný objekt mířící k Saturnu. Po rychlé analýze snímků je zjištěno, že neznámý objekt BRZDÍ!

Nemusíte být zrovna experti na astronomii, aby vám došlo, že asteroidy většinou brzdí až nárazem do jiného tělesa, a že onen zachycený neznámý objekt tedy musí být uměle vytvořený. Na základě dostupných snímků pozemšťané zjistí, že zachyceným objektem je vesmírná loď a že odhalení vesmířané mají technologický náskok zhruba stovku let, což je slušná motivace k tomu zkusit se s nimi zkontaktovat a trochu toho „železa z budoucnosti“ urvat i pro sebe!

Když jsou na to dva

Celý příběh Mise Saturn se nese ve znamení dvojic. My začneme recenzi tou nejzásadnější, totiž dvojicí autorskou. Námět na knihu se zrodil v hlavě Johna Sandforda. Pod tímto pseudonymem se skrývá John Camp, držitel Pulitzerovy ceny a autor, který se do té doby pohyboval výlučně v oblasti tvorby detektivek. Na pomoc s realizací si přizval Cteina (což je samozřejmě také pseudonym), světově proslaveného odborníka v oblasti fotografování a věcí s ním souvisejících, ale díky svému technicky zaměřenému vysokoškolskému vzdělání experta i v mnoha dalších oblastech. Při tvůrčích workshopech se oběma podařilo dát dohromady popisy technologií, které v době psaní knihy byly mnohdy ještě ve fázi vývoje nebo testů; oba autoři se totiž předem shodli na tom, že kniha musí být co nejreálnější a že nebudou různá fantastická udělátka tahat z rukávu, až se to bude zrovna hodit. Let do vesmíru tak mohl být po dlouhé době konečně zahájen!

A právě s výletem k Saturnu na pokec s mimozemskou civilizací souvisí druhá dvojice podstatná pro celý příběh. Vezměme to trochu zeširoka. Je jasné, že informace podobného významu, jakou je objevení mimozemské lodě, se neutají dlouho. Málo platné, i když americká vláda okamžitě zahájí vesmírný program s cílem vyslat raketoplán směr Saturn, není výsledek předem jistý. Číňané totiž chystají misi pro kolonizaci Marsu, a tak jim stačí stávající raketoplán jen trochu upravit a mohou startovat směr Saturn. Začíná souboj kdo s koho, který může jedné či druhé velmoci přinést v budoucnosti výsadní postavení. Začíná nejdůležitější vesmírná rally v historii lidstva.

Na startovní čáře

Základní zápletka je jasná. Jenže Mise Saturn je velmi různorodá kniha a nabízí mnoho vrstev. Samozřejmě – budete svědky horečného vývoje raketového pohonu, který má pomoci předstihnout Číňany. Ti vsadili na dostatečný náskok při startu a konstantní cestovní rychlost, zatímco Američané se snaží vyvinout pohon, díky kterému bude jejich loď postupně zrychlovat a dosáhne cíle dříve než jejich konkurenti. Jak již bylo psáno výše – po technologické stránce je vše maximálně reálné a milovníci technikálií budou mít hody. Na druhou stranu to autorské duo s popisy nepřehnalo, a tak je výsledný text skvěle čtivý.

Raketoplán musí mít pochopitelně i posádku. Právě výběr posádky a její vzájemné seznamování je asi nejzábavnější částí celé knihy. Autoři nacpou do rakety zajímavé typy lidí mnohdy zcela protichůdných zájmů a charakterů. V tomto ohledu je trochu škoda, že v průběhu mise jsou slovní přestřelky mezi členy posádky výrazně upozaděny a mnoho účastníků výpravy dostává pouze minimální prostor.

Je vcelku úsměvné, že po celou dobu příprav letu samotného nikdo neřeší drobnosti jako: „Pokud se nám podaří mimozemšťany kontaktovat, budou nám vůbec rozumět? Budou přátelsky naladění? A za jak dlouho asi dokážou proměnit naši raketu na shluk atomů?“. Jasně, všude byl zmatek a přípravy byly značně hektické, ale řešit tohle až za pět minut dvanáct? Já vám nevím…

Do celé výpravy výrazně promlouvá i politika. Z průběhu americké mise vznikají reportážní přenosy, jejichž hvězdou je doposud nepříliš známá reportérka, která tuší svoji velkou možnost stát se doslova přes noc hvězdou celostátního formátu. Média jsou ovšem nejen zdrojem zábavy a informací, ale především mocným politickým nástrojem, a tak je třeba dbát v reportážích i na zdůraznění zásluh vlády a současné prezidentky a zároveň vypustit i nějakou tu informaci, která zneklidní čínské pozorovatele.

A ještě pár poznámek, které mohou mít charakter spoileru (byť nijak zásadního), takže pokud jste v tuto chvíli rozhodnuti si knihu přečíst, přeskočte rovnou k dalšímu odstavci. V čase, kdy Američané začnou stahovat náskok, se podíváme i do čínské kosmické lodi, abychom zjistili, že ideologie a věrnost režimu (čti poslušnost a tupé poslouchání byť těch nejnesmyslnějších rozkazů) byly základními předpoklady pro účast na misi. A že Číňané mají v rukávu pár zajímavých triků, které mohou zvrátit poměr sil. Zajímavé a originální je i řešení prvotního kontaktu s mimozemšťany. Mimochodem, tímto kontaktem kniha rozhodně nekončí.

A to je asi vše, co jste potřebovali vědět, a byl jsem ochoten prozradit, abych poodhalil, v čem tkví kouzlo a mnoho vrstevnatost Mise Saturn. V tomto místě si však dovolím jednu výtku: přesto, že je vrstev mnoho, tvoří jakési pomyslné literární laté. Jednotlivé výše zmíněné složky jsou totiž poměrně striktně odděleny a prolínají se pouze minimálně, což je v konečném výsledku velká škoda. Děj totiž působí rozházeným, fragmentovaným dojmem – začneme rekrutováním posádky /pomyslný předěl/ pak bude výzkum /pomyslný předěl/ pak se zaměříme na točení reportáží s detailem na dvě až tři osoby… Tuto „rozsekanost“ si čtenář uvědomí až někde za polovinou knihy. V podstatě ale spíše zamrzí, než aby to byl závažný problém.

I přesto je Mise Saturn parádní sci-fi, která je ideální kombinací vypravěčského umu, zajímavého nápadu, situačních vtípků a chytlavých postav s mnohdy nevyužitým potenciálem. V anotaci se kniha srovnává s Marťanem a nelze než souhlasit, že duch lehké nadsázky a lidového kutilství (ať žijí 3D tiskárny!) se vznáší ve vzduchu shodně u obou děl. Rozhodně bych se nebál doporučit tuto knihu jako vstupní bránu do světa sci-fi literatury pro žánrové nováčky!

  • John Sanford a Ctein: Mise Saturn
  • Omega, 2018
  • Obálka: Jiří Miňovský – ARBE
  • Překlad: Marek Čtrnáct
  • 688 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
6. května 2018, Martin Bečvář

Mise Saturn

Mise Saturn
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč