Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 29. 9. budou všechny naše pobočky zavřené z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Zakladatelé Záhutí od Roberta Jacksona Bennetta jsou zpět. Dospělejší, mocnější a s vyššími sázkami, Robert Jackson Bennett: Světatvůrci (Záhutí 2)

99379938_svetatvurci

Američan Robert Jackson Bennett uhranul svět svou trilogií Božská města, v níž demonstruje, že v žánru fantasy ještě zdaleka nebylo řečeno a vymyšleno vše. Na její úspěch navázal s podstatně méně grandiózní, avšak srovnatelně zajímavou young adult trilogií Záhutí, jejíž druhý díl právě vychází česky. Sancie a její kumpáni tu odrostli a čeká je mnohem náročnější mise než dřív.

Uběhly tři roky, co Sancie změnila chod města Tevanne. Zničila jeden ze čtyř podniků vyrábějících komplikované skribovací předměty, něco jako hacknuté části reality, a místo hrstky vyvolených oligarchů se rozhodla dát moc do rukou běžných lidí. Dokonce se svou partou samozvaných hrdinů vytvořila knihovnu, kam mohou lidé chodit načerpat nové znalosti výměnou za to, že se podělí o vlastní (zde posíláme autorovi klobouček za vtipný odkaz na debatu, zda má být přístup k výstupům akademického výzkumu placený).

Jenže zdá se, že Sanciinu malou revoluci brzy zhatí nenadálá událost. Krasedés Magnus, mocný hierofant, jehož jméno padlo na konci prvního dílu, se probouzí a chystá se přivodit konec veškeré současné civilizaci. Kdo ho vzbudil? Proč? Jaké má Kresedés motivy? A jak ho sakra může hrdinka zastavit? To je jen pár bodů, na které autor odpoví jen dalšími otázkami.

Vyvážený mix akce, sympatických postav a přesahu

Začátek Světatvůrců, druhého dílu plánované trilogie Záhutí, zastihne partu hlavních hrdinů ve střelhbité akci. Chystají se totiž ukrást další obchodní tajemství velkých skribovacích podniků. Jak jinak. Jenže záhy se ukazuje, že hrdinové během posledních tří let dospěli a s nimi i příběh, takže sázky se brzy dramaticky zvýší. Najednou nejde o revoluci jednoho malého města inspirovaného Itálií, ale o samotnou podstatu lidské civilizace, potažmo reality. Autor dává hrdinům jen pramálo času na oddych a bere je na akční jízdu, kde o děsivé momenty nebude nouze. Přijde na stovky krvavých obětí, opět na motivy svobody a otroctví, na povahu a důsledky moci, na kontrasty bídy a luxusu, na porobené národy i komorní rodinná dramata.

Při tom všem ale americký spisovatel nezapomíná, že hlavními tahouny děje nejsou samotné události, ale právě hrdinové, kteří stojí za nimi. Zatímco běhají po ulicích, skáčou po střechách i plazí se v kanálech Tevanne, Sancie i ostatní protagonisté dostávají prostor představit svůj vývoj. V klíčových momentech navíc autor uhodí hřebíček na hlavičku pečlivě vypointovanými otázkami s přesahem, které mají problém zodpovědět správně i dospělí čtenáři. Tak například – pokud byl váš osud doposud nalajnovaný vašimi rodiči jako ten Gregorův, aniž byste o tom sami věděli, můžete vůbec žít dál? A jak, když nic jiného neznáte? Nebo (a zde pozor na malý spoiler) – pokud vám lidé způsobili těžká příkoří a vy náhodou přijdete k oslnivé magické moci, nepoužili byste ji k vybudování lepšího světa navzdory obětem? Hádáte správně, i na prokreslení záporných postav dojde.

Robert Jackson Bennett v pěti bodech

  1. Narodil se v Louisianě, studoval a nyní žije se ženou a syny v Texasu.
  2. Dvojnásobný držitel ceny Shirley Jackson Award, a to za prvotinu Mr. Shivers (2010) a knihu American Elsewhere (2013).
  3. Za román The Company Man (2011) získal ocenění Edgar Award v kategorii nejlepší kniha vydaná v paperbacku.
  4. Trilogie Božská města byla v roce 2018 nominována na prestižní žánrovou cenu Hugo.
  5. Nejposlednějším spisovatelovým počinem je nová trilogie Záhutí, z níž zatím vyšly první dva díly Čaropisci a Světatvůrci. Třetí díl Locklands je v originále očekáván na rok 2022.

Robert Jackson Bennett je však v tuto chvíli už dostatečně nadaným spisovatelem, aby věděl, jak přesně vyvážit hluboké momenty těmi lehčími. Navzdory dospělejším hrdinům a těžším otázkám jde stále především o akční příběh, s častými odbočkami k přisprostlému humoru. Nechybí ani pořádná porce čtivosti, věrně kopírovaná českým překladem Milana Pohla, či již v prvním díle naťuknutý prvek sexuální orientace hlavní hrdinky, který zde autor nevtíravě a velmi přirozeně dále rozvíjí.

Ještě zdaleka neřekl poslední slovo

Jak již bylo patrné u prvního dílu zvaného Čaropisci, po fenomenálním úspěchu Božských měst se autor rozhodl o krok stranou, k subtilnějšímu a akčnějšímu, avšak neméně zajímavému novému světu. Zatímco v prvním díle vsadil především na nápaditost kulis a magického systému, v tom druhém si posvítil především na hlavní hrdiny v tom smyslu, že ideály a naivitu jejich dospívání tříští o jeden zvrat za druhým. Závěr Světatvůrců dává opět tušit, že v příštím svazku půjde ještě o víc a že pokud jde o originalitu nových přístupů k fantasy, Robert Jackson Bennett ještě zdaleka neřekl poslední slovo.

  • Robert Jackson Bennett: Světatvůrci (Záhutí 2)
  • Host, 2021
  • překlad: Milan Pohl
  • obálka: Iruii Stepanov
  • 544 stran, 439 Kč (v e-shopu Fantasye již za 395 Kč)
11. dubna 2022, Jan Nohovec

Záhutí 02: Světatvůrci

Záhutí 02: Světatvůrci
Vložit do pytle na zboží  Koupit 439 Kč 395 Kč