Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Zachrání grišu ohnivý pták?, Leigh Bardugo: Zkáza a naděje (Griša 3)

Bardugo Leigh: Griša 3 - Zkáza a naděje

Sotva Alina Starková zjistila, že je nadána nadpřirozenou mocí, už ji málem zaprodala zlu. Nicméně ani když se pokusila dobře sloužit právoplatnému králi Ravky, nedokázala zabránit vzestupu zlosyna, jehož kdysi považovala za přítele. Jak naznačuje název poslední části jejího dobrodružství, celou zemí se vzmáhá zkáza, ale kde je vůle bojovat, tam je i naděje.

Osud každopádně šlape stále Alině na paty. Když se pradávný griša Temnyj zmocnil královského města Os Alty, jedinou záchranu pro slečnu Starkovou, jejího přítele Mala a další společníky představoval charismatický duchovní Aparátus. V jeho podzemní svatyni jsou nyní ukryti a poslouchají zprávy o probíhajícím konfliktu naznačující, že Temnyjovi se postavil princ Nikolaj Lantsov. Alinu díky jejím schopnostem Světlonošky uctívají davy věřících, přičemž ona ve skutečnosti již dlouho světlo přivolat nedokázala. Každopádně se bude muset dostat z vlivu klerika, aby na povrchu podpořila kralevice, případně našla legendárního ohnivého ptáka a díky jeho ostatkům dokončila umocňovač svatého Iljy Morozova k opětovnému získání ztracených sil.

Světloarmějci proti Temnoarmějcům

V poslední části svého příběhu opakuje autorka Leigh Bardugo základní rozvržení z předchozích knih, především té druhé. Hlavní hrdinové se na začátku nacházejí v určité situaci, z níž jsou velmi rychle vytrženi a následuje chvilka dramatu, zakončená slavnostní záchranou protagonistů a pak můžeme pokračovat k vlastnímu ději. Nicméně se v trilogii jedná o to nejlepší nakonec. Především proto, že tentokrát nezbylo místo na tolik výplně.

Minule se příběh nadále komplikoval a skončil absolutně otevřeně, zůstaly nám tu tak celé tři potenciální linie lásky, a především vrcholící souboj s Temnyjovými silami. Všechny tyto aspekty příběhu nám chystají alespoň malé překvapení. Sice sotva očekáváme, že hlavní hrdinka utvoří pár se záporákem, ale pozůstatky jejich někdejšího vztahu se stále vinou dějem a vyvolávají citovou odezvu. Osud (s autorkou) si přichystal pozoruhodnou peripetii pro Nikolaje a zvrat spojený s Malem je zároveň navázán na překvapení, jež Alina zažije během samotné ústřední mise. Čtenáři jsou postupně odkrývána stará tajemství, aniž by byl nějak významně zpomalen děj.

Leigh Bardugo v pěti bodech

  1. Narozena roku 1985 v Jeruzalémě, nyní žije v Hollywoodu.
  2. Po ukončení studií pracovala v reklamě, v médiích, později i jako maskérka a odbornice na zvláštní efekty.
  3. Ve stejném světě jako Griša se odehrává duologie Šest vran a Prokleté město.
  4. Trpí osteonekrózou, která ji inspirovala ke zdravotním potížím jedné z pozdějších postav jejích knih.
  5. Jisté postavě z původní série bude zasvěcena nová duologie King of Scars.

Hledání třetího klíčového tvora samozřejmě vede k typickému putování, které je nakonec veskrze zábavné, jelikož se na něj vydaly zajímavé postavy, mezi nimiž autorka dokázala vypěstovat roztomilé „popichování“ a interakci obecně. Stále víc a víc se tak přibližuje k vyspělejším dílům z tohoto světa, kde jsou vztahy mezi aktéry ještě mnohem dramatičtější.

Úplný konec ságy v sobě opět koncentruje typickou „romantiku“, a to naštěstí způsobem, jenž je spíš povzbuzující než naivní. Bardugo sice nepřišla s ničím veskrze neočekávatelným, ale i tak se dokázala vyhnout tomu největšímu kýči.

Krátce po vydání první knihy prodala autorka filmová práva. Zatím z toho nic nebylo a – ruku na srdce – myslím, že zrovna tato série si o audiovizuální zpracování neříká. Ovšem v kategorii young adult jde o příběh velmi zručně zpracovaný. Dotýká se našich srdcí a přitom se snaží o slohovou vyspělost.

  • Leigh Bardugo: Zkáza a naděje (Griša 3)
  • Fragment, 2018
  • Obálka: Kamila Flonerová
  • Překlad: Julie Žemlová
  • 344 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
18. června 2018, Jiří Kábrt

Griša 3 - Zkáza a naděje brož.

Griša 3 - Zkáza a naděje brož.
  349 Kč