Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28.4. trvale zavírá pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Z krutého prince se stal podlý král , Holly Blacková: Podlý král (Krutý princ 2)

Blacková Holly: Krutý princ 02 - Podlý král

První lekce zní: zatvrď se. Lidská dívka ve světě prohnaných nesmrtelných víl je odsouzena k záhubě, a to i bez toho, aby se podílela na královském převratu. Jude se měla držet při zemi, přesto se stala hlavní hráčkou na vílím královském dvoře a připoutala k sobě krutého prince – teď už krále – Cardana a stala se šedou eminencí tahající za nitky celé vílí říše. Ovšem má to háček, dohoda, kterou s Cardanem uzavřela, potrvá pouze jeden rok a den. Jude už zbývá jen několik posledních měsíců, aby zachránila život sobě i svým milovaným a během toho musí uchránit i své srdce.

Většinu svého života Jude strávila ve vílí říši a každý den si uvědomovala, že je slabá a smrtelná. Nanicovaté nic, které ve světě magie nemá žádnou moc. Připomínal jí to velmi často právě Cardan. Vílí princ, který Jude dělal ze života peklo. Vílí princ, kterého nenáviděla, protože nad ní měl takovou moc a dokázal se jí dostat pod kůži (stejně jako ona jemu). Vílí princ, kterého před několika měsíci dosadila na trůn.

Ačkoli je Cardan pouze loutkou v jejích rukách, není s ním jednoduché manipulovat. Pro Jude je velmi těžké stále proplouvat bouřlivými vodami proměnlivé politiky a spojenectví vílího království. Musí to ale zvládnout, jejím úkolem je ochránit svého mladšího bratra, který se jednoho dne stane právoplatným nástupcem trůnu. Do té doby mu však Jude chce zařídit klidné dětství, aby z něj vyrostl spravedlivý a hodný král. Dosáhnout toho může jediným způsobem: donutit Cardana, aby prodloužil jejich dohodu.

Jak to ale udělat? Během korunovace Cardana podvedla, a zničila tak jakoukoli šanci na jejich křehké příměří. Cardan udělá cokoli, aby Jude ponížil a zesměšnil, tak proč by prodlužoval dohodu, která z něj udělala otroka? Jude ho podvedla… Podvedla je všechny, aby vyhrála a získala moc. A teď za to musí nést následky.

Holly Blacková v pěti bodech

  1. Dětství strávila v barabizně na východním pobřeží USA, které připomínalo sídlo rodu Spiderwicků.
  2. Kronika rodu Spiderwicků ji proslavila po celém světě, na kontě má však již desítky fantasy knih pro mladé čtenáře.
  3. Společně s Cassandrou Clare (Nástroje smrti) napsala sérii Magisterium.
  4. Za svou prvotinu Daň peklu si v roce 2007 vysloužila cenu Amerických knihovníků.
  5. Se svým manželem a synem žije v Nové Anglii v domě s tajnou knihovnou.

Úspěšná americká spisovatelka Holly Blacková se soustředí především na literaturu pro děti a mládež. Její knihy se nejčastěji zaměřují na fantasy a tajemno, díky čemuž si autorka získala fanoušky po celém světě. Český čtenář se již setkal s její Kronikou rodu Spiderwicků, společně s Cassandrou Clareovou (Nástroje smrti) je autorkou série Magisterium a aktuálně dobývá srdce čtenářů svojí verzí vílího světa.

Z různých fantasy děl už čtenář ví, že víly nemohou lhát, mají magické schopnosti, jsou krásné, nesmrtelné a žijí na magických královských dvorech, kde vládnou intriky a podlost. Ve světě, který autorka vytvořila, by čtenář hledal špetku originality opravdu marně, je potřeba ale vyzdvihnout, že Holly Blacková se verze podlého vílího dvoru plného intrik doopravdy daří. Víly jsou přesně tak zvrácené a nesmrtelné, jak od nich čtenář očekává (alespoň jak to v rámci young adult fantasy jde).

Hlavní postava Jude není žádná dokonale silná hrdinka, která by v průběhu knih postupně levelovala jako postava v počítačové hře a získávala další a další schopnost. Jude je člověk. A jako člověk nemá moc vůbec žádnou. Jediné, co může Jude využívat, je její mozek a dovednosti, které pochytila od svého nevlastního otce, vílího generála, kterého zradila a udělala si z něj nebezpečného nepřítele.

Ze začátku se chvílemi příběh táhne. Jude zaměstnávají politické intriky, které se na vílím dvoře odehrávají, pak se však začíná děj zrychlovat. Až nakonec kniha skončí a… konec je snad ještě horší a nepředvídatelnější než u prvního dílu. A to, že Holly Blacková dokáže čtenáře překvapit a šokovat, je v young adult literatuře tak nečekaný jev, že působí jako svěží vánek.

  • Holly Blacková: Podlý král (Krutý princ 2)
  • CooBoo, 2019
  • Překlad: Radka Kolebáčová
  • 364 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
10. února 2020, Nela Libovická

Krutý princ 02 - Podlý král

Krutý princ 02 - Podlý král
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč