Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Vzestup Kartága, Mary Gentle

Gentle - Vzestup Kartága

Ash – žoldnéřka, kapitánka a otrokyně

Čas předvánoční je pro čtenáře fantasy dobou zaslíbenou. Snad všechna nakladatelství, která se tímto žánrem zabývají, se snaží na pulty knihkupectví dostat co nejvíce svých knih. Stejně tak i Návrat vyrukoval s druhým pokračováním originálního a poněkud netradičně pojatého cyklu Mary Gentle Knihy o Ash s podtitulem Vzestup Kartága.

Knihy o Ash v sobě kombinují prvky historického románu, fantasy a „alternativky“, to vše na pozadí jakéhosi historického bádání. Jejich hlavní hrdinkou je mladá dívka Ash, nalezenec vyrůstající v žoldnéřských táborech, která se později sama stává žoldnéřkou a kondotiérkou. Velí dokonce vlastní kumpanii. A nevede si vůbec špatně. Musí však před ostatními skrývat své temné tajemství. V mysli totiž slýchá podivný hlas, který jí pomáhá řešit bojové situace. Ona sama to pokládá za znamení přízně a hlas svatých, ovšem skutečnost je poněkud jiná…

Autorka příběh zasadila do období konce středověku a začátku renesance, zlatého věku kondotiérů, žoldáků a žoldnéřů. Společně s Ash se čtenář ocitá v době, kdy meč a puška (mušketa a arkebuza) byly ještě rovnocennými zbraněmi a kanóny stály na počátku bouřlivého rozvoje. Evropa se zmítá ve víru válek, ovšem na obzoru je nové, mnohem větší nebezpečí. Na území starověkého soupeře Říma povstala nová mocná říše – vizigótské Kartágo, jehož neporazitelné armády nyní dobývají Evropu. Vede je generálka, která je k nerozeznání podobná Ash a která se také řídí tajemným hlasem. Hlavním cílem Vizigótů se stává bohaté Burgundsko, které však nechtějí jen porazit, ale i vyhladit z povrchu zemského.

Vlastní příběh, v němž se autorka plně soustřeďuje na osudy hlavní hrdinky, je prokládán úryvky korespondence historiků a archeologů, kteří Ashin příběh rekonstruují na základě starých textů, jež potvrzují i nálezy z vykopávek. Přitom se i archeologové potýkají s podivnými překážkami, neochotou a mlžením, takže si často nejsou jisti, co je vlastně pravda. Tomuto pocitu napomáhá mnohdy i zoufalá snaha zařadit události Ashina života do kontextu středověké historie. Často to vypadá, jako by se naše historie měla odvíjet poněkud jinak, ale jakási síla nás postrčila na odlišnou cestu.

Historickému zařazení se však děj vzpírá. Ash se tu totiž potýká nejen s nepřáteli vyzbrojenými meči či arkebuzami, ale i s oživlými golemy, taktickými válečnými stroji a temnou magií, která dokáže zastínit i slunce. To je ostatně jeden z důvodů, proč se Vizigóti vydali na výpravu. Ovšem, je to opravdu magie? A kým je vlastně sama Ash?

V druhém pokračování cyklu se Ash o své tajemné minulosti dovídá mnohem více. Nedobrovolným a dost drastickým způsobem se totiž sama dostává až přímo do samého středu vizigótské říše – Kartága. Tady zjišťuje, čím je vlastně hlas v její mysli a kým je ona. Ocitá se přitom v nebezpečí života a jen její bystrá mysl a notný kus štěstí ji uchrání před smrtí. Ale kolo osudu je vrtkavé…

Mary Gentle se podařilo vytvořit originální příběh ubíhající v rychlém tempu. Rychlé akce, živé dialogy, při kterých často padají pěkně drsná slova, nádech tajemství i překvapivé zvraty a nečekané situace, to vše přispívá k tomu, že se příběh Ash vymyká z průměru a stává se nečekaně příjemným překvapením. Bude zajímavé sledovat, jak ho hodlá autorka rozvinout v dalších dílech.

  • Mary Gentle: Vzestup Kartága
  • vydal: Návrat, Brno 2006
  • přeložil: Jan Kozák
  • obálka: Donato
  • 515 stran / 279 Kč
17. ledna 2007, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).