Vykoupení Kryštofa Kolumba, Orson Scott Card
Proč byl Kryštof Kolumbus tak přesvědčen, že cestou na západ dopluje do země plné zlata? Jak se mu podařilo přemluvit panovníky ke druhé výpravě, když z první dovezl jen několik domorodců na úrovni doby kamenné a nenašel nic než bažiny a džungli? Proč vlastně zahodil slibnou kariéru obchodníka a upnul se k bláznivému snu o cestě na západ? Kde se vzala jeho síla, aby všechno toto dokázal?
Orson Scott Card je již v našich krajích zavedeným spisovatelem. Stejně jako na začátku jeho spisovatelské kariéry, tak i u nás jeho popularitu nastartovala hard SF románová série propojená hlavním hrdinou Enderem. Card vydal již přes padesát SF a fantasy románů, velké množství povídek a sbírek, několik divadelních her a nebeletristických děl. Je rovněž příležitostným novinářem a vyjadřuje se k aktuálnímu politickému dění. Velký vliv na jeho dílo má rovněž mormonská víra a její morální postuláty.
Vykoupení Kryštofa Kolumba je román o morálce, víře a sebeobětování. Tento popis nezní pro fanouška SF nijak lákavě, ale vše je zabaleno do líbivého obalu „časovky“. Jedna dějová linie je věnována sledování života Kryštofa Kolumba od jeho dětských let v Janově, přes kariéru obchodníka až po sňatek se šlechtičnou a mnohaletou přípravu na cestu na západ.Část děje sledujeme přímo očima Kryštofa Kolumba, zbytek pak z pohledu historiků kdesi v budoucnosti, kteří pomocí přístrojů pozorují minulost bez možnosti zásahu, hledají přelomové momenty a komentují viděné.
Druhá dějová linie je věnována přímo vědcům studujícím historii, jejich životům a profesní kariéře. Autor ústy vědců uvažuje nad zlem způsobeným zavlečením otrokářství do Ameriky v protikladu s lidskými oběťmi, které byly naopak Evropany v Americe vymíceny. Podstatným tématem této dějové linie je rovněž ekologické varování před devastací Země, což je téma, ke kterému se Card vyjadřuje i v tisku. Jeho vyjádření jsou však namířena proti dogmatu o globálním oteplování, které považuje za téma k diskusi a ne za daný fakt. Z toho možná vyplývá i charakterizace vědců i v románu.
Obě dějové linie – jak Kolumbova, tak z budoucnosti – jsou plné úvah o víře v Boha, morálce a mravní síle. Hrdinové se vyjadřují k otázkám postavení člověka ve společnosti, svobody jednotlivce a odpovědnosti jednotlivce za společnost. Card rozvíjí zajímavé fabulace o vzniku civilizace a měst v souvislosti s bájnou Atlantidou a tuto část považuji za jeden z vrcholů knihy. Důkladně se však věnuje historii otrokářství a osobních tragédiích způsobených Evropany chápajícími domorodce jako podřadnou rasu vhodnou jen jako pracovní sílu bez vlastních práv. Jako protiklad staví možnost, že by otrokářství nevzniklo a zůstala by zachována praxe obětování poražených nepřátel bohům, respektive krvavé masakry místo zotročování.
Ve třetí části knihy se již naplno přeneseme do minulosti a sledujeme alternativní verzi objevení Ameriky, ve které domorodci učí Kolumba a jeho kumpány správnému chápání křesťanství. Tato část je velmi silně ovlivněna autorovou vírou a čerpá v ní ze své misionářské činnosti v Brazílii. Místo dramatického děje plného překážek a nebezpečí se dočteme o téměř idylickém přerodu nadřazené rasy krotící domorodou zvěř v pravé křesťany přivádějící pokojně domorodce na cestu víry a spolupráce. Ve srovnání s krvavým dobytím Nového Světa v naší realitě jde o vysloveně naivní fikci, která evokuje spíše obrázky z mormonských církevních materiálů než chování skutečných arogantních objevitelů, kteří všechny jim neznámé země mají automaticky za majetek jejich koruny a všechny obyvatele za otroky.
Card se důsledně věnuje psychologickému rozboru hlavních postav. Dočteme se, jak a čím byly formovány jejich charaktery a z čeho vyplývají jejich pohnutky. Hlavní postava Kryštofa Kolumba je konzistentní a působí živým dojmem, vědci naopak působí naopak schematicky a šablonovitě a jejich vědecké metody jsou minimálně neortodoxní v porovnání se současností. Místo zkoumání faktů jsou to spíše filozofové přemítající nad mírou dobra a zla, místo podložených důkazů používají emoce.
Po dějové stránce je poznat, že autor má vypsanou ruku a v celém románu dokáže udržet tempo,takže se výborně čte a nejsou v něm hluchá místa.Román by měl být první v trilogii spojené tématem nahlížení do minulosti. Druhý díl „The Flood“ by měl vyjít v roce 2012. Celkově mohu konstatovat, že jde o kvalitní knihu s velmi zvláštním pohledem na historii. Mezi romány s tématem času je výjimečný rovněž tím, že se nezaměřuje na technickou stránku věci, ale na morální a etickou stránku spojenou s nahlížením do minulosti. Zde je cítit silný vliv víry, která činí poslední třetinu knihy těžko přijatelnou. Rozhodně se nejedná o odpočinkovou četbu na pláž – autor předkládá čtenáři svůj pohled na morálku, svobodu a odpovědnost, což jsou témata k hluboké úvaze.
- Orson Scott Card: Vykoupení Kryštofa Kolumba
- Překlad: Andrea Peprlová.
- Laser-books, 2011
- Obal: Jan Patrik Krásný
- 416 stran / 279 Kč.