Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Vyděděnec ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude z důvodu nařízení vlády ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Fantasya Praha: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Matrix Ostrava Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Vyděděnec, Howard P. Lovecraft

Lovecraft H. P.: Vyděděnec a jiné povídky

V této sbírce se čtenář seznámí spíše s autorovou mystickou tvorbou. Autor rozehrává témata na pomezí snu a skutečnosti, která vynikají děsivými podrobnostmi, jež dokáží navodit hrůznou atmosféru i z běžných situací. Lovecraft je mistrem v tvorbě děsuplné atmosféry, která nemusí souviset jen s klasickými rekvizitami žánru, ale může být navozena pouhým popisem hudby či architektury. Jak děsuplnou atmosféru dokáže autor vytvořit jen z popisu pocitů, které má divák bizarního obrazu, bez toho, aby popsal obsah obrazu.

Howard Phillips Lovecraft je znám jako všestranný autor hororů. Je průkopníkem moderního hororu, následníkem díla E. A. Poea a současníkem H. G. Wellse a R. E. Howarda. Jeho dílo zahrnuje široký okruh žánru počínaje mystickými a gotickými horory a konče horory na pomezí čistého science fiction.

Nedílnou součástí této knihy je její vizuální stránka. Dílo je konzistentně graficky upraveno a texty jsou doplněny množstvím ilustrací Blanky Dvořákové, které výborně dokreslují děsivou atmosféru Lovecraftových děl. Grafické zpracování je na zcela jiné úrovni, než běžná produkce a knihu je nutno pojímat i jako vizuální umělecké dílo. To se bohužel odrazilo rovněž na ceně, která je v poměru k množství textu značně vysoká.

Povídka Vyděděnec je velmi atmosférickým příběhem osamoceného hrdiny v obřím prázdném hradě, který marně hledá cestu ven. Nakonec se mu podaří své vězení opustit, ale to co najde ve vnějším světě není tím, co by očekával. Velice působivý text zpracovaný jen minimem prostředků. Pickmanův model je vypointovaný krátký příběh o malíři s velice morbidními náměty. V povídce autor vytváří atmosféru popisy prostředí – klikaté temné uličky, stará architektura, obydlené ruiny domů. Místa, které můžete najít snad v každém větším městě, mají najednou zcela jiný smysl a atmosféru.
Hudba Ericha Zanna má velmi zvláštní, až surrealistický námět. Představte si, že jedno z oken ve vašem bytě nevede jen skrze zeď na ulici, ale je branou někam úplně jinam. Právě to se stalo starému hudebníkovi v pokojíku jedné staré budovy v úzké uličce u řeky.

Volání Cthulhu je patrně nejslavnějším autorovým dílem. Prastaré zlo je jen krůček od znovu ovládnutí světa a citliví jedinci to vidí a cítí ve svých snech, jež je přivádějí k šílenství. Děsivé kulty pořádají ještě děsivější obřady a jejich stoupenci jsou všude, aby zabránili prozrazení pravého stavu věcí a pomohli stvůrám z nebe opět ovládnout svět. Povídka obsahuje to nejtradičnější z autora, co se stalo přímo jeho „obchodní známkou“ – prastaré bytosti z kosmu, kulty uctívačů a hrůza vtělená do zcela běžných věcí jako je architektura „úhel byl ostrý, ale choval se, jako by byl tupý“.

Krysy ve zdech je další ze slavných autorových povídek, kde Lovecraft dává vyniknout své mánii – degeneraci v rodinné linii a zděděnému šílenství. Někdy není dobré obnovovat staré sídlo, kterému se celé okolí zdaleka vyhýbá pro jeho ponurou pověst. Velmi ponurá povídka, jejíž úvod přímo odkazuje na E. A. Poea, ale závěr je typicky lovecraftovský.

Prakticky zároveň vychází i další sbírka stejného autora, byť každá je jinak zaměřená a prolínají se jen v povídce Volání Cthulhu. Liší se nejen grafickým zpracování, ale rovněž překladem – tato sbírka používá klasické překlady prvního vydání Lovecraftových povídek v sešitové edici (1990), kdežto druhá sbírka vychází v novém překladu. Dovolím si uvést slavný úryvek z fiktivní knihy Necronomicon pro porovnání obou překladů.

Volání Cthulhu (Ondřej Neff):
Není mrtvé, co navždy může žít,
A sama smrt smí po aeonech mřít.

Volání Cthulhu (Milan Žáček):
Není mrtvé to, co může věčně dumat,
A po zvláštních érách i smrt může skonat.

Originál:
That is not dead which can eternal lie.
And with strange aeons even death may die.

Závěrem si dovolím poznamenat, že čtenář, který ocení kvalitní horor v kvalitní grafické úpravě, si jistě přijde na své. Lovecraft je povinnou četbou pro všechny milovníky žánru a vzhledem k desetiletým přestávkám mezi vydáními českých překladů autorových děl není jisté, zda se čtenář dočká méně nákladného vydání.

  • Lovecraft, Howard Phillips: Vyděděnec a jiné povídky.
  • Překlad Linda Bartošková, Zdeněk Lyčka, Ondřej Neff.
  • Dokořán, Praha 2010.
  • Ilustrace Blanka Dvořáková.
  • 136 stran / 245 Kč.
29. prosince 2010, Piter

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).