Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Vražedné svody, Brian Staveley: Lebky (Kronika Netesaného trůnu)

Staveley Brian: Kronika Netesaného trůnu - Lebky

Brian Staveley vtrhl do hájemství epické fantasy jako velká voda se svou trilogií Kronika Netesaného trůnu. Pokud patříte mezi 99 ze 100 čtenářů (ten poslední nemá srdce), vaší nejoblíbenější postavou v ní byla profesionální vražedkyně Pyrre. Není proto víc potěšujících zpráv, než že právě jí věnoval autor samostatný román.

Začínáme dlouhé roky před dějem původní trilogie, Pyrre ještě zdaleka není ta světem a řekami krve protřelá žena, kterou známe. Už je Lebkou – členkou řádu asasínů – nicméně teprve ji čeká závěrečná zkouška. A ta kupodivu zdaleka nebude jen o zabíjení. Společně se svými dvěma Svědky se proto mladá Pyrre po letech vrací do rodného města, kde se chystá provést sérii přesně specifikovaných vražd a především se pokusit splnit nejtěžší z úkolů zkoušky – zamilovat se.

Protože Lebky uvažují tak trochu jinak než běžní lidé, Pyrre se rozhodne rozpoutat povstání proti císařství, aby se dostala do blízkosti muže, o němž doufá, že by jej mohla milovat – velitele císařské posádky ve městě. A odsud už by to mohla být přímočará akční jízda až do velkého krvavého finále.

Ale Brian Staveley, byť jsou Lebky teprve jeho čtvrtou knihou, není žádný autorský mlíčňák. Krása Lebek je v tom, že neustále uhýbají z naznačeného směru, hrají si se čtenářem a jeho očekáváními a vrství jednu zápletku za druhou. A to vše, aniž by vznikl nepřehledný guláš.

Pro fanoušky předchozí trilogie je na místě varování: Lebky jsou poměrně výrazně rozdílný žánr. Rozhodně to není rozmáchlá epická fantasy. Svým důrazem na milostnou linku (byť dosti zvláštní) se blíží young adult, mixnuté rychlou akční fantasy. Nicméně žádné strachy, Brian Staveley ustál změnu žánru více než se ctí. Dokonce se dá říct, že tenhle samostatný román je ještě lépe napsaný a čtivější než skvělá Kronika.

Tenhle autor zkrátka zraje jako víno a já dám ruku do ohně za to, že nás od něj čekají ještě HODNĚ zajímavé věci. Ještě pár stejně kvalitních knih či sérií a vydobude si ve čtenářských srdcích pevné místo mezi mistry žánru. Pokud chcete jednou vyprávět vnoučatům, že jste byli u toho, když to všechno začalo, Staveleyho čtyři zatím vydané knihy jsou volbou, se kterou rozhodně neuděláte chybu.

  • Brian Staveley: Lebky (Kronika Netesaného trůnu)
  • Fantom Print, 2019
  • Překlad: Petra Kubašková
  • 416 stran, 449 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
7. května 2020, David P. Stefanovič

Kronika Netesaného trůnu - Lebky

Kronika Netesaného trůnu - Lebky
Vložit do pytle na zboží  Koupit 449 Kč 314 Kč