Vnitřní záležitosti: Jedenáct povídek a patnáct literárních ocenění pohromadě, Connie Willisová: Vnitřní záležitosti
Pořád existuje spousta světově uznávaných autorů, kteří jsou u nás stále velkou neznámou. Patří mezi ně i Connie Willisová, americká autorka science fiction. A tak zatímco místní konzument těch pár jejích knih, které byly přeloženy do češtiny, spíše přehlíží, ona si na svoji poličku vesele vystavuje další a další ocenění za svoje díla.
Loni vydal Triton po devítileté pauze hned dva její romány, jmenovitě Knihu posledního soudu a … o psu nemluvě. Oba se točily okolo cestování časem a také se oba vyšplhaly v recenzích na dosah maximálnímu možnému hodnocení. Od nakladatelství bylo tedy logickým krokem, navázat ve vydávání její tvorby, a to právě sbírkou povídek a novel jménem Vnitřní záležitosti.
Ta nabízí celkem jedenáct příběhů, z nichž každý obdržel alespoň jednu cenu Hugo/Nebula/Locus, některé z nich rovnou dvě a povídka jménem Dokonce i královna hned všechny tři najednou. Variabilita jednotlivých příběhů v knize je značná, a to nejen po stránce zápletek, ale i co se týče rozsahu. Jedná se o tvorbu z rozmezí skoro dvaceti let, a tak má čtenář navíc možnost sledovat autorčin vývoj.
Connie Willisová v pěti bodech
- Celým jménem Constance Elaine Trimmer Willisová.
- Narodila se v roce 1945 v Denveru v Coloradu a strávila tam nemalou část svého života.
- V roce 2008 se dostala do Síně slávy sci-fi žánru, o čtyři roky později obdržela titul Velmistra žánru od organizace SFWA.
- Napsala spoustu povídek a románů, u nás ovšem vyšlo z její tvorby pouze minimum.
- Obdržela za svá díla spoustu cen Hugo, Nebula nebo Locus.
Hodně příběhů se odehrává v alternativní realitě a děj bývá vskutku vynalézavý. Například Požární hlídka se odvíjí ve stejném světě jako Pes či Kniha posledního soudu a sleduje cestu jednoho historika do minulosti, do katedrály svatého Pavla v Londýně v době náletů. A Poslední Winnebago zase vypráví o fotonovináři v dystopické budoucnosti, kde nemoc vyhubila psy.
Už samotný počet ocenění a jméno autorky je známkou kvality, která by měla i toho nejtvrdohlavějšího odpůrce krátkých příběhů přesvědčit, že dílo Willisové určitě stojí za jeho pozornost. Nejedná se ovšem čtení pro ty, kteří rádi popadnou knihu do ruky, rozvalí se na pohovku a vypnou mozek. U tohoto svazku je totiž třeba přemýšlet.
Leckdy totiž nejsou souvislosti na první pohled vidět a do sebe zapadají zdánlivě nesourodé věci. Někdy tak není od věci si povídku klidně přečíst vícekrát. Autorka také sem tam mluví o vědeckých tématech a takovéto pasáže se nemusí každému číst zrovna nejlépe. Pokud se ale přes to čtenář dokáže přenést, čekají ho geniální pointy. Humor není ve Vnitřních záležitostech zastoupen zdaleka tak jako v … o psu nemluvě, ale nechybí úplně, jak dokazuje třeba text Duše si vybírá společnost.
Obsah Vnitřních záležitostí
- Požární hlídka
- Dopis od Clearyových
- Poslední Winnebago
- V Rialtu
- Dokonce i královna
- Smrt na Nilu
- Duše si vybírá pro sebe společnost
- Vánoční zpravodaj
- Větry na stanici Marble Arch
- Vnitřní záležitost
- Všichni na zem sedají
Charaktery jsou umně napsané a je patrné, že Connie Willisové v hlavní roli víc sednou ženské postavy. Zajímavostí je, že v některých povídkách experimentuje s celkovou kompozicí a formátem textu. Například v příběhu V Rialtu je text prokládán popisem programu sjezdu kvantových fyziků a v povídce Duše si vybírá společnost jsou na každé stránce minimálně čtyři poznámky pod čarou.
Pochvalu si krom samotné autorky zaslouží i Martin Šust, který celé Vnitřní záležitosti sestavil. I díky němu si tak můžou fanoušci sci-fi rozšířit obzory tímto netradičním dílem. Nejedná se sice o věc pro každého, ale ten, kdo má rád zápletky na úrovni a oceňuje originalitu, si Vnitřní záležitosti určitě náležitě užije.
- Connie Willisová: Vnitřní záležitosti
- Triton, 2013
- redakce: Martin Šust, Marie Semíková
- překlad: Jana Rečková, Stanislav Švachouček
- obálka: Renata Brtnická
- 392 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasyi již za 359 Kč)