Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28.4. trvale zavírá pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Vítejte ve světě, kde vrátit čas není pouhou frází, Blake Crouch: Zhroucený čas

Crouch Blake: Zhroucený čas

Jak by se vám líbilo dostat šanci napravit své největší chyby? Co byste dali za možnost přivést zpět své milované, kteří zemřeli v důsledku nehody? Co všechno dokáže způsobit technologie schopná zabránit vraždě? Blake Crouch vás ve svém románu zavede do světa, kde zítřek nemusí nikdy nastat.

Detektiv Bary Sutton přišel před mnoha lety o dceru. V důsledku toho se mu rozpadlo manželství. Teď už má jenom svou práci. A tak, když se dostane k případu sebevraždy způsobené falešnými vzpomínkami, nespokojí se pouze s oficiálním závěrem, ale pokusí se celou záležitost objasnit. Čímž na sebe upoutá pozornost tajemného člověka, který disponuje takřka božskou mocí oživovat mrtvé. Jenomže cena je příliš vysoká.

Helena Smithová se snaží najít způsob, jak uchovat a navracet lidské vzpomínky. Není to zrovna snadný cíl a ona navíc nemá příliš mnoho času. Její vlastní matku stravuje Alzheimer. A přestože se zdá, že by k dokončení svého projektu potřebovala víc než jeden život, stane se zázrak. Kontaktuje ji ambiciózní miliardář, který se rozhodne celý výzkum financovat. Helena tak dostane téměř neomezené možnosti pokračovat ve své práci. Jenomže až příliš pozdě zjistí, že záměry jejího nového zaměstnavatele nejsou zrovna altruistické.

Blake Crouch v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1978 v Severní Karolíně.
  2. Vystudoval angličtinu a kreativní psaní na Univerzitě Severní Karolíny.
  3. Debutoval roku 2004 románem Desert Places.
  4. Knižní trilogie Wayward Pines se dočkala seriálové adaptace stanicí Fox.
  5. V současné době pracuje na scénáři svého románu Temná hmota (Dark Matter).

Autor si zpočátku dává záležet na tom, aby se čtenáři nikde neztratili. Nechává jim dost prostoru a příležitostí k seznámení se s hlavními postavami a jejich životními osudy. Informací je ale vždy jen tolik, aby neodrazovaly od aktuálního děje. Takto se velmi nenásilnou formou dostane vyprávění od poměrně známého a očekávatelného až k hrátkám s tajemným vynálezem umožňující lidem vracet se ke konkrétní vzpomínce a tím resetovat původní časovou osu. Není tak problém donekonečna napravovat vlastní chyby. Což je schopnost, která by se hodila nejedné knize. Tady ale není co napravovat. Blake Crouch ví moc dobře, jak navnadit ke čtení další kapitoly a zároveň nesklouznout ke klišé.

Jakmile se děj pořádně rozjede, začnou se protagonisté prohánět dalšími a dalšími nově vytvořenými realitami. Chvíli to připomíná film Na hraně zítřka. Až na to, že tady se opuštěná realita po určité době připomene falešnými vzpomínkami. A není snadné vyrovnat se s rozporem mezi současným životem a nyní nikdy neexistujícími traumaty, natož třeba vlastní smrtí. Autor navíc několikrát lehce změní téma a nenuceně se dostane od příběhu s nepříjemnými vzpomínkami a utajeným výzkumem přes boj o nadvládu nad onou úžasnou technologií umožňující hrát si na pána času. Až nakonec se dostane k morálnímu dilematu využívání této nepředstavitelně lákavé možnosti. Jak by s tímto vynálezem naložil soukromý sektor? Za jakými cíli by se vraceli zaměstnanci národní bezpečnosti? A co by se stalo, kdyby se tato technologie dostala do jiných států?

Blake Crouch vytvořil napínavý a velice čtivý příběh plný zvratů, který nepodvádí nastavená pravidla a má jasně definovaný konec. A to všechno s rozsahem tří set stran. Zhroucený čas lze používat jako dokonalou ukázku profesionálně napsaného románu.

  • Blake Crouch: Zhroucený čas
  • Laser, 2020
  • Překlad: Jiří Jaňák
  • Obálka: Gabriela Janovská
  • 304 stran, 359 Kč (v e-shopu Fantasye již za 323 Kč)
16. dubna 2021, Tomáš R. Tokoš

Zhroucený čas

Zhroucený čas
Vložit do pytle na zboží  Koupit 359 Kč 323 Kč