Vítejte v zemi, kde dávají dobrou noc Lesní lišky a fantastika kvete, Lenka Fárová a kol.: Lesní lišky a další znepokojivé příběhy
Globalizace maže nejenom vzdálenosti, ale také rozdíly. Sotva se dnes najde někdo, kdo by neznal Pána prstenů nebo třeba Harryho Pottera. Fanoušci fantastiky přes den hltají nového Kinga, aby v noci netrpělivě vyhlíželi další epizodu Hry o trůny. Zdá se občas, jako kdyby jiná verze fantasy ani neexistovala.
Opak je ale pravdou. V posledních letech se stále víc prosazují ti spisovatelé, jejichž pojetí fantastických příběhů se od toho mainstreamového podstatně liší. Často jim pomáhá skutečnost, že jsou z exotických zemí. Třeba z Finska. Zní to možná zvláštně, ale tento kout Evropy je velmi odlišný nejen ze středoevropského pohledu, ale i pro ostatní Skandinávce. Od kultury přes nepříbuzný jazyk až po fakt, že Finové snáší ze všech seveřanů dlouhé a temné zimní večery nejhůř. A jak se z antologie sestavené na půdě filozofické fakulty Univerzity Karlovy mohou čtenáři dočíst, libují si někteří finští autoři fantasy v minimalistickém pojetí žánru. Žádní neohrožení rytíři, mocné čarodějky, přerostlé ještěrky, trpaslíci nebo krvavé války o trůn. Tady stačí malý kousek lesa, jedna návštěva delfinária nebo třeba krátké zamyšlení se nad vztahem soch a ptáků.
Johanna Sinisalo je v našich končinách již poměrně známou autorkou. Do češtiny zatím poslední přeložená kniha, Jádro slunce, sice ve svém závěru poněkud ztrácela dech, povídka Transit tuto skutečnost však více než vyvažuje. Jde o krátkou mozaiku útržků policejních výslechů dvou osob, které čtenáře provádí neuvěřitelným dobrodružstvím mentálně hendikepované dívky, jež si vzala do hlavy, že osvobodí hlavní celebrity místního delfinária. Netradiční forma spolu s atraktivním námětem a výbornou dějovou gradací dělá z této povídky jasný důkaz autorčina talentu.
Neméně působivě a snad ještě minimalističtěji se tváří Lesní lišky od Maarit Veronen. Je to prosté vyprávění o třech chlapcích, kteří jsou fascinováni pověstmi o nadpřirozené moci stříbrných lišek. A zatímco dva z nich tomuto mýtu postupně odrůstají a starají se čím dál víc o lidmi vykolíkovanou realitu, třetí protagonista se stále hlouběji zamotává do nezvladatelné lidské touhy vlastnit vše, co v sobě má alespoň trochu jedinečnosti. Výsledkem je stav, v němž je jedinec ochoten pro ukojení vlastní zvědavosti zničit a pokroutit svět kolem sebe. Lesní lišky tak mohou z různých úhlů připomínat příběh o dospívání a nutnosti nepropadnout vlastním dětským snům.
Obsah antologie Lesní lišky a další znepokojivé příběhy
- Johanna Sinisalo: Transit
- Leena Krohn: Čarodějná kolébka
- Maarit Verronen: Lesní lišky
- Jyrki Vainonen: Motýl
- Pasi Ilmari Jääskeläinen: Kéž bychom tu byli taky
- Tiina Raevaara: Gordonův příběh
- Anne Leinonen: Temná zhouba, uzda smrti
Pokroucený svět plný destrukce se vyskytuje i v díle Tiiny Raevaari. Gordonův příběh z této antologie asi nejlépe definuje, jak vypadá New Weird po Finsku. V ptačí nemocnici se potká potáplice severní, hospitalizovaná kvůli válečnému zranění, a člověk jménem Gordon. A zatímco ona se již nemůže dočkat návratu na frontu, Gordonovo tělo se pomalu mění v kámen. Jejich krátké soužití dokonale ilustruje, jak jsou si obě říše, lidská a zvířecí, cizí. Vždyť Gordon ani netuší, že ptáci mezi sebou již odnepaměti válčí. Jeho spolubydlící zase nedovede vysvětlit, proč je onen konflikt tak důležitý. Autorka čtenáře nezatěžuje vysvětlováním detailů, což jenom podněcuje zvědavost. Barvité vyprávění sice končí velmi předvídatelně, to mu však neubírá na kouzelnosti.
Kdyby se soutěžilo ve schopnosti napsat co nejminimalističtější fantastickou prózu, vítězem by se bezpochyby stal Jyrki Vainonen. Jeho Motýl je alegorickým příběhem o nikterak přesně definovaném stvoření, které tvoří hlavní exponát jakési podivné sbírky ještě podivnějšího (a tajemnějšího) sběratele přivydělávajícího si tím, že své exempláře ukazuje přátelům. Povídka si vystačí s pouhým naznačováním a nikdy nic pořádně nevysvětlí. Nicméně i tak (nebo snad právě proto) jde o magickou jednohubku pro přemýšlivé čtenáře.
Jak se zdá, má finská literatura bohaté přírodní i lidské zdroje, z nichž lze čerpat inspiraci. Lesní lišky jsou ideálním průvodcem po jedné netradiční, leč přesto blízké zemi. Vybrané povídky zároveň ukazují, jak osvěžující je nechat občas všechny temné pány a elfské blond lučištníky stranou. Po přečtení této antologie lze snadno podlehnout dojmu, že ty nejpoutavější příběhy lze najít doslova pod každým kamenem. Koneckonců, i u nás se dá snadno zabloudit na lesní cestu…
- Lenka Fárová a kol.: Lesní lišky a další znepokojivé příběhy
- Překlad: Martina Bendová a kol.
- Obálka: Nataliia Sychevská
- Pistorius & Olšanská, 2016
- 128 stran, 169 Kč (v eshopu Fantasye již za 152 Kč)