Varianta 13, Richard K. Morgan
Vítejte v roce 2107. V nově přerozděleném světě technologických vynálezů a neustálé touhy po moci. Ve světě, kde největší rasové nesnášenlivosti čelí Varianty 13.
Varianty 13 jsou dvojsečné zbraně. Geneticky upravení muži stvoření k boji ve válkách, ve kterých se současným „zženštilým“ mužům bojovat nechce. Varianty jsou agresivní, silné a velmi inteligentní. Neuznávají autority a jejich loajalita je prodejná. A jako genetické zrůdy je obyčejní lidé nesnášejí. Teď ale ve světě vládne mír a Varianty 13 jsou nadbytečné a nežádoucí. Většina z nich si žije svůj život na Marsu. Ty, jež zůstávají na Zemi a dělají problémy, si najde Třináctka ve službách OSN Carl Marsalis a vypořádá se s nimi po svém. Jedna Varianta 13 se ale z Marsu vrátila a kudy chodí, tudy za sebou zanechává mrtvoly. Začíná vyšetřování, které časem odkrývá další a hlubší lsti, podvody a lži.
Celá kniha má trochu komplikovaný průběh. Čtenář je nemilosrdně vhozen do nového a velmi odlišného století, se kterým se musí sám a po svém vypořádat. Velmi dlouho (a možná vůbec) se nezbaví pocitu, že je jen cizincem, který ničemu nerozumí a do ničeho nevidí. Celou dobu mu autor předhazuje dialogy komentující současnou politickou scénu a sociální situaci, v první polovině v mnohem nepříjemnější koncentraci. Až příliš často se zdá, že Richard K. Morgan úplně zapomněl na hlavní zápletku (tedy hon na Variantu 13) a věnuje se spíš popisu událostí a vztahů, v nichž se běžně vnímající čtenář stejně nemá šanci správně zorientovat. Celou první část se doslova topí v přívalu nových postav, které své uplatnění naleznou až později, a tak je v úvodu jejich představování docela zbytečné. Jen co si čtenář zvykne na Carla, už se v ději objevují další a další charaktery, o kterých nic neví. Čtenář by tedy neměl počítat s tím, že ho od začátku do konce čekají vybroušené detektivní dedukce a strhující akční scény, protože se dočká „jen“ zajímavého podání daleké budoucnosti se všemi jejími problémy i vymoženostmi. Opravdové pátrání přijde až s dalšími stránkami.
Na veškeré rozepisování si ale autor místo udělal. O celém problému se bohatě vypisuje na více než pěti stech stránkách. Pro některé zaneprázdněné čtenáře by se počet stran mohl jevit jako rozhodující faktor, pokud váhají jestli knihu koupit, či nekoupit. Je to škoda, protože Richard K. Morgan sepsal sci-fi s klasickými prvky, která potěší každého fanouška, a navíc knihu napsal syrovým jazykem odpovídající nesnadné budoucnosti, v níž jde o život, jenž téměř pro nikoho nic neznamená. Sprostá slova a drsné výrazy podtrhují zoufalou dobu velmi působivým způsobem.
Richard K. Morgan si moc krásně pohrál s charaktery postav. Předně se do hloubky zaobíral hlavní postavou, které vymyslel moc zajímavý život – Carlem Marsalisem. Že by byl výjimka z pravidla a neměl typickou povahu Třináctky? Ani omylem. Je její přesnou šablonou, chladný jako led a tvrdý jako skála, vypočítavý parchant neuznávající autority, jenž pro ránu nejde daleko. A přesně takového ho budou čtenáři milovat. Jeho slovní přestřelky s bývalou policistkou Sevgi Ertekinovou a Tomem Nortonem jsou už jen třešničkou na dortu. I když se zdá, že se v průběhu knihy jeho charakter vyvíjí, naštěstí tomu tak není. Mění se jen okolnosti.
Varianta 13 je poctivou sci-fi, která vyvolává spoustu sociálních otázek a potěší nejen fanoušky žánru. Byla by ovšem mnohem působivější, kdyby se čtenářem jednala od začátku přívětivě jako s člověkem a ne nadbytečně jako s Variantou 13.
- Richard K. Morgan: Varianta 13
- Triton, 2011
- překlad: Zdeněk Uherčík
- obálka: Renata Brtnická
- 535 stran, 399 Kč