Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Válečná sekera, Sara Douglass

Douglass Sara: Poutníkův návrat 1 - Válečná sekera

Kromě knih z herních světů a od německých autorů se nakladatelství Fantom Print systematicky věnuje i spisovatelkám žánru high fantasy. A podruhé za sebou tentokrát sáhlo k protinožcům. Po Fioně McIntoshové přichází na scénu Sara Douglassová a první díl trilogie Poutníkův návrat, nazvaný Válečná sekera.

Královstvím Achar se šíří zima, plná vražedných lidožravých démonů, vynořujících se na nečekaných místech z prapodivné mlhy. Není proti nim obrana, jsou schopni překonat i nedobytné hradby pevností. Král je bezradný a bezradný je i Seneschal, acharská „církev“. V podezření jsou Zapovězení, rasa již léta vyobcovaná z lidského společenství. Jenže všechno je ve fázi dohadů. Nikdo si nedokáže představit, kým Zapovězení jsou. Seneshal zcela vymazal povědomí o nich z lidské paměti. A situaci komplikuje i to, že dva nejvyšší vojenští velitelé v zemi, nevlastní bratři Axis a Borneheld, se nenávidí. Jak to vlastně bylo doopravdy s jejich matkou? A koho z nich ve skutečnosti miluje statečná a krásná Faraday, která je předurčena stát se Borneheldovou ženou? Dokáží oba muži tváří v tvář nebezpečí na spory zapomenout a táhnout za jeden provaz? A jakou úlohu v tom všem má tajemné Proroctví Ničitele, které se začíná naplňovat? Nebezpečí narůstá a zima přichází o mnoho měsíců dříve než obvykle. A s ní zkáza a utrpení…

Válečná sekera je kniha, která nezklame především fanoušky klasické fantasy. Všechno je zde, jak má být. Silný příběh s lehkou příměsí romantiky, založený na dobrodružném ději. Ten se žene překotně vpřed a je plný zvratů i nečekaných odhalení. Podmanivou a dusivou atmosféru tvoří postupně se probouzející a sílící černá magie, prostupující vše svým mrazivým dechem. Nic není černobílé. Dobro i zlo jsou sice zrelativizovány na nejvyšší možnou úroveň (až na hlavního záporáka, ale ten je zde pouze jako přízrak a jeho čas teprve přijde v dalších dílech), ale vždy je vše veskrze logické. Hrdinové jsou životní a uvěřitelní, motivace jejich jednání je srozumitelná.

V centru navíc stojí klasický archetyp hlavního hrdiny – Axis, velitel Sekerníků, vojenského oddílu Seneschalu. Sváří se v něm výchova se svědomím, láska s povinností. Silná figura, jakou podobný typ fantasy nutně potřebuje. A dobře napsaní jsou i jeho dva hlavní protihráči – racionální, vojensky uvažující Borneheld a krásná Faraday, v níž je víc než jen povrchní touha po kráse a bezduchých požitcích.

Na druhou stranu je Válečná sekera především skvěle zvládnuté řemeslo, které nemá sebemenší ambici přetvářet žánr či do něj přinášet něco nového. Jestli je ale zrovna tohle klad, nebo zápor, to ať posoudí sami čtenáři. Milovníkům high fantasy se sága líbit bude. Ti, co raději sahají po náročnějších knihách, ji asi budou považovat za příliš přímočarou a formálně přesnou. Žádné boření mýtů se nekoná. O to víc si zde ale užijí ti, co mají rádi dobře napsaný silný a dynamický příběh, od něhož se lze jen těžko odtrhnout.

  • Sara Douglass: Válečná sekera
  • vydal: Fantom Print, Ostrava 2008
  • přeložila: Veronika Krajňanská
  • obálka: Jan Patrik Krásný
  • 416 stran / 279 Kč
6. června 2008, Lukáš Knetig

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Válečná sekera

Válečná sekera
  279 Kč