Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Válečná lest ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Válečná lest, Vladimír Šlechta

Šlechta Vladimír: Válečná lest

Všichni, kdo se nemohou dočkat závěrečného dílu Gordonovy země, mohou svou netrpělivost aspoň trochu utišit četbou sbírky povídek Válečná lest. Není to sice součást trilogie, ale protože příběhů z Pohraničí není nikdy dost, rozhodně se na autora nikdo nebude zlobit, že ji posílá ke čtenářům mimo pořadí a jaksi navíc.

Válečná lest je vlastně jakýsi životopis Rogera Schniregy, sbírka, do níž autor soustředil povídky, které již vyšly časopisecky nebo v různých povídkových antologiích, a doplnil je texty novými nebo více či méně přepracovanými. Čtenář tak má možnost chronologicky sledovat kariéru hraničáře od čerstvě degradovaného desátníka z titulní Válečné lsti přes hrdého kapitána stráže v Rudenrogu ve Zbrani mého mrtvého přítele, jenž se ovšem mění v kapitána, který nějak nemá komu velet (a vlastně ani moc velet nechce), v Začarovaném lese a Dětech lesa, aby se opět ujal organizování místní ochranné stráže ve Spícím obrovi a nakonec se stal velitelem městské gardy (i když dočasně mimo službu) v závěrečném Ex-orkistovi. V osobním životě se spolu s ním čtenář dostane od nadšeného mladíka bláznivě milujícího půlelfku Ariettu z Thompsonova komanda po zralého muže a otce rodiny, nicméně rovněž bláznivě milujícího svou ženu Alvinu. A opustíme ho v situaci, kdy snad konečně bude mít více času na to, co by dělal nejraději, totiž spokojeně žít v kruhu své rodiny.

Mimo Rogera se samozřejmě setkáme i s dalšími známými, například se tu osobně objeví sám Temný mág Alarich Touraine a jeho magičtí tvorové, dějem doslova proběhne Feleara, nečekaně a ne zcela korektně do děje zasáhne Joselin Backer a své poslední slovo k vývoji v Pohraničí řekne i Skjúwink. Tak jako všude v Pohraničí narazíme na pozůstatky vymřelých Pterrů, na orky, gobliny, zwergy, elfy, kupce, učence, dobrodruhy, sedláky a řemeslníky – prostě na běžné obyvatele Pohraničí. A s nimi i s Rogerem Schniregou trochu odbočíme z hlavního proudu událostí valících se Pohraničím, abychom se znovu ujistili, že ty velké dějinné události jsou doprovázeny malými, zdánlivě vcelku bezvýznamnými epizodami, bez nichž by nicméně ty veliké historické milníky byly jen marnými výkřiky do tmy.

Jednotlivé epizody z Rogerova života jsou propojeny krátkými intermezzy, kterými jako by svůj život glosoval sám Roger. Tyto glosy nejsou jen spojovacími můstky v čase, zároveň v nich Roger komentuje události, jejichž líčení čtenář právě dočetl. Někdy tak trochu shodí jejich poněkud patetické vyznění, jinde naopak z jednoduchého konstatování vycítíme Rogerovu hrdost na to, že se právě toho účastnil, a ještě jinde poznáme, že přes velkolepé vylíčení hrdina sám se cítí spíše jako vlečený událostmi než jako hybatel děje. Prostě se v nich Roger Schnirega ukazuje jako docela normální člověk pevných zásad, který ovšem občas ty zásady dokáže tak trošku obejít nebo ohnout. A nakonec je jasné, že ústup z dosud hájených morálních pozic byl jen taktickým tahem, který mu umožnil neustoupit v tom opravdu zásadním, takže se Roger nemusí za své činy sám před sebou stydět.

Povídky v této sbírce pomohou čtenářům doplnit některé mezery v osudech hrdinů Pohraničí, třeba právě Joselin Backer z Gordonovy země beze stopy vymizel a o jeho dalším směřování se mohl čtenář jen dohadovat. Na druhé straně vznikly otázky nové, třeba původ Rogerovy ženy Alviny. Sice jí slíbil, že se na to nikdy nebude ptát, ale čtenář nic takového neslíbil a ptát se může.

Válečnou lest na rozdíl od Gordonovy země vydalo nakladatelství Brokilon, ale její vnitřní vybavení se podobá způsobu, jakým jsou upravovány Šlechtovy knihy produkované Strakami na vrbě. Povídky jsou doplněny kreslenými mapkami těch částí Pohraničí, v nichž jejich děj probíhá. Jejich autorem je jako obvykle Ladislav Hrdina, již osvědčený z předchozích Šlechtových knih. Ovšem obálka… tak tedy obálka je dílem Michala Ivana, a rozhodně to od Brokilonu byl vynikající nápad.

V závěrečném slově autor uvádí, že takových povídkových souborů věnovaných jednotlivým hrdinům Pohraničí bude víc. Ne snad hned, ale časem určitě. Tento záměr je chvályhodný, protože mnohé povídky jsou dnes již běžně nedostupné. Vyšly totiž časopisecky už tak dávno, že jen pár pamětníků vlastní příslušný výtisk, který nedají z ruky, a další generace čtenářů tak nemají možnost se s nimi seznámit. A tady jim je někdo podává v krásném balení jako dortík na tácku. Tak si je tedy vychutnejte.

  • Vladimír Šlechta: Válečná lest
  • vydal: Brokilon, Praha 2008
  • obálka: Mišo Ivan
  • 392 stran, 238 Kč
4. února 2009, Zdena Štouračová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Krvavé pohraničí - Válečná lest

Krvavé pohraničí - Válečná lest
238 Kč 214 Kč