V Gothamu se při výkonu služby zpotí nejen Batman, Ed Brubaker, Greg Rucka: Gotham Central – Při výkonu služby
Výjimečný pohled do zákulisí boje se zločinem v Batmanově městě se naskýtá v novém komiksu Gotham Central. Gothamská policie, která v tradičních komiksech o Temném rytíři většinou dělá jen méně slušivý komparz, není jenom Batmanovou uklízecí četou, ale řeší i řadu vlastních případů. Ve svazku nazvaném Při výkonu služby se jejího příběhu ujal génius kriminálního komiksu Ed Brubaker.
Batmanovské komiksy se dají z hlediska perspektivy rozdělit do několika podskupin. Ve většině z nich hraje logicky prim Batman, tedy pokud nečtete některou sérii, v níž je ústřední postavou jeho side-kick. Vyloženě vzácný není ani pohled z druhé strany, kdy se ke slovu dostávají zlosynové v čele s Jokerem (za všechny vzpomeňme třeba Azzarellova Jokera). A konečně existují svazky a narativní oblouky, v nichž do popředí zájmu vklouznou policisté a komisaři. Předplatné v tomto smyslu má přirozeně Jim Gordon.
Koho už však prošedivělý dobroděj omrzel, a přesto touží prohlédnout si Gotham očima tamních policistů, může společně se scenáristy Edem Brubakerem a Gregem Ruckou podniknout exkurzi do útrob gothamské policejní služebny. V červy prolezlém Gothamu se totiž policisté během šichty rozhodně se znuděnými výrazy koblihami necpou. A to jim ještě kryje záda Netopýr.
No, kryje záda. To záleží hodně na tom, koho se zrovna zeptáte. Batman totiž v komiksu Gotham Central není pouze vděčným spojencem, ale též sokem, konkurentem v boji se zločinem. Zatímco jedni k němu vzhlížejí, pro druhé je vyřešení případu bez jeho pomoci otázkou osobní cti. Takovým vyšetřovatelem je i sympatický detektiv Marcus Driver, který během zdánlivě rutinní obhlídky jednoho bytu narazí Při výkonu služby na Freeze a v nerovném boji přijde o parťáka. V navazujícím druhém příběhu se tentýž detektiv vydává po stopách zmizelé dívky, k vypátrání únosce však nejdříve potřebuje najít nějaký Motiv. Pomůže mu náhradní partnerka? A jak si mezitím její kolega sám poradí s mediálně sledovanou kauzou kolem bláznivého žháře Firebuga? A do třetice: Renee Montoyová, kolegyně z denní směny, musí v závěrečném příběhu Půl života řešit problémy úplně jiného rázu. Vyšlo totiž najevo, že je lesba, což před světem i kvůli svým hluboce věřícím hispánským rodičům doposud tajila. Jenže teď musí kápnout božskou, na služebně je terčem vtípků, a aby toho nebylo málo, někdo se jí zjevně snaží přišít vraždu drobného kriminálníčka.
Gotham Central je klasický detektivní komiks, během nějž čtenář sleduje průběh policejního vyšetřování (v anglické terminologii tzv. police procedural). Dva řemeslně dobře zvládnuté, ale víceméně průměrné případy doplňuje v prvním svazku příběh policistky v osobní i profesní pasti, jemuž scenáristé přece jen vdechli poněkud odlišný, snad i zčásti politický podtext. Více než samotné vyšetřování, které si čtenář může dopřát v kterékoliv komerční televizi několikrát denně, tak potěší omáčka kolem. Gotham, jak jej neznáme, Gotham obyčejných smrtelníků. Policejní stanici zabydlují hrdinové, kteří čtenáři takřka okamžitě přirostou k srdci, děti na středních školách se můžou utlouct po relikviích bojů mezi batmanovci a zlosyny a rozsvícený batsignál není pouze symbolem naděje, ale též ponížení.
Ed Brubaker a Greg Rucka v pěti bodech
- Ed Brubaker je americký scenárista a šestinásobný držitel prestižní Eisnerovy ceny, kterou si vysloužil mimo jiné za práci na též u nás vydaných komiksech Criminal a Captain America.
- Začínal jako scenárista komiksových kriminálek, například Lowlife či Scene of the Crime.
- Kromě původních sérií píše i superhrdinské komiksy jako Batman (DC), Captain America či Daredevil (Marvel).
- Greg Rucka je zkušený americký komiksový scenárista a romanopisec.
- Rucka pracoval mimo jiné na sériích Action Comics, Detective Comics či Wonder Woman. Pozornost si zaslouží i jeho Eisnerovou cenou vyznamenaná série Queen & Country.
Zákulisní informace tvrdí, že jako výtvarníka si dvojice Brubaker – Rucka pro svůj vysněný gothamský projekt osobně vybrala Michaela Larka (Brubakerův Captain America), který zvolil překvapivě staromódní, neučesaný styl šmrncnutý jak jinak než noirem. Larkovy postavy, v proporcích i tvářích realistické, si současně v temných ohybech ponechávají určitou volnost. Čtenář tak může jejich výrazům dosadit přesnější pocity a rysy během četby.
Kdo má rád Gotham a detektivky, rozhodně by měl u regálu s komiksy zbystřit, neboť Gotham Central je přesně ta správná kombinace obojího pro něj. Pokud ale čekáte další komiks narvaný batmanovskou akcí, musíte si posloužit jinde. V tomhle komiksu totiž nejde o superhrdiny, nýbrž o normální lidi.
PS: Kdyby to snad někoho napadlo, odpověď zní: Ne, Gotham Central nemá se současným seriálem Gotham nic společného.
- Ed Brubaker, Greg Rucka: Gotham Central – Při výkonu služby
- BB art, 2016
- Překlad: Martin D. Antonín
- 240 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)