Útok titánů 7: Jeden za všechny, všichni na titánku, Hadžime Isajama: Útok titánů 7
Co posledně vyznělo jako obrovské vítězství jednotky průzkumníků se nyní ukazuje jako zlá předtucha pro celé lidstvo. Někde ve městech jsou zrádci bojující na straně titánů. Co jsou zač a jaký je jejich cíl?
Eren se rozhodl věřit svým druhům a díky tomu se vojákům podařilo lapit ženského titána. Jednotka průzkumníků se konečně má dozvědět, kdo se ukrývá v jeho zátylku. Chycení zběsilého inteligentního monstra stálo život mnoha schopných vojáků, ale jejich oběť pro slávu lidské rasy nepřijde vniveč. Nebo snad ano? Kdo je zrádce a o co mu vlastně jde?
Sedmý svazek se podobně jako ten předchozí řadí k akčnějším dílům. Isajama se ale tentokrát rozjíždí o poznání pomaleji. Konec konců, po chycení titána na konci šestky si unavení vojáci trochu oddychu zaslouží. Dokud jde vše podle plánu a jen se tajemně přemítá o tom, jaký účel vlastně měla dramatická mise a proč muselo tolik průzkumníků umřít, je klid. A pak jim to, jak už to tak bývá, něco překazí. A zase začne krvavá vřava, kterých v tomto universu není, zdá se, nikdy dost. Tentokrát však nezůstane jen u působivého prostorového manévru.
Masivní akce
Těm, kdo poctivě čtou mangu hned po jejím vydání, vyzradí nejzásadnější zápletku sedmičky už samotná obálka. Erenův zásah vzhledem k jeho pochybám v předchozím svazku však není ničím zvlášť překvapivým. Sólo akce v titáním stylu hnaná jemu vlastní vzteklostí patří k vizuálně nejpůsobivějším mlátičkám série. A vzhledem k těsně předcházejícím událostem i k nejemotivnějším. Bohužel, kvůli masivní rychlosti vyjádřené Isajamovou charakteristicky chaotickou kresbou, také chvílemi k nejméně přehledným. Boj je samá čára, samá končetina a kdo se v tom má vyznat. Ale hlavně, že se rubou, na dalším panelu to začne zase dávat smysl.
Oproti jiným svazkům zde Isajama použil i více velkoplošných obrazů přes dvě strany, a to právě během souboje dvou titánů. Vzhledem k tomu, že v konverzačních úsecích mangy jsou stránky často rozčleněné velmi nadrobno, se jejich utkání jeví o to působivější a doslova větší. Není zbytečně natahované, a protože během něj prakticky zmizí jakékoli promluvy, má úderný spád. Hodně se toho během něj nařve a zlikviduje a všechno to hezky odsýpá. Zkrátka lahůdka, v níž fanoušci doufali od chvíle, kdy si Eren v titání podobě poprvé ve druhém díle jako lusknutím prstů podal pár oblud útočících na město. Tentokrát se ale zadýchá o poznání víc, protože se zběsilými ženskými není radno si zahrávat.
Více nejen vojenských strategií
Všechny střety s titány se nesou ve stejném duchu jako doposud – kdo s koho. Isajama ve svém nemilosrdném způsobu vyprávění nepolevuje a od té chvíle, co se objevil inteligentní protivník, se tyto souboje staly mnohem nápaditějšími, a to nejen co do choreografie průzkumníků, kteří si tváří v tvář novému soupeři s pouhou rychlostí nevystačí, ale i co do strategií samotné titánky.
Hadžime Isajama v pěti bodech
- Narodil se v prefektuře Óita v roce 1986.
- Útok titánů je jeho první, momentálně pokračující, manga sérií.
- Uvedl, že nejvíce ho ovlivnila manga Project ARMS.
- Na střední škole začal posílat své práce do různých soutěží.
- Za Útok titánů získal cenu Kodansha Manga Award.
Titáni doteď platili za vesměs malátně uvažující monstra hnaná jen touhou po lidském mase. Zkušenost s obrovským titánem prokopávajícím zeď a obrněným ji protrhávajícím zůstaly bez dalšího vývoje v ději prvního dílu, a proto nebyla šance se s schopnostmi zvláštních druhů plně seznámit. Teď dává Isajama jasně najevo, že to, že se Eren v titání podobě v podstatě „zapomene“ a trhá co mu přijde pod ruku, je jen jeho nevyzrálost, protože ostatní jeho druhu jsou v boji nesrovnatelně schopnější a uvědomělejší.
Osmý svazek Útoku titánů vyjde v červenci 2016 a konečně jím vydavatelé předběhnou děj anime z roku 2013. Až do teď se mohli nechat příběhem překvapovat jen ti, kteří s touto látkou nikdy předtím neměli tu čest. To se od příštího svazku změní a fanoušci jen samotného anime přestanou mít před dosud nevědomými čtenáři náskok.
- Hadžime Isajama: Útok titánů 7
- Crew, 2016
- překlad: Anna Křivánková
- obálka: Hadžime Isajama
- 196 stran, 189 Kč (v e-shopu Fantasye již za 170 Kč)