Útok titánů 4: Je po bitvě. A co bude dál?, Hadžime Isajama: Útok titánů 4
Celosvětový hit Útok titánů se v češtině dočkal čtvrtého svazku. Stále to má říz a švih, i když se příběh z větší části uklidil mimo nebezpečí zvenku, do výcvikového tábora vojenských rekrutů, zpět do roku 847. Zběsilé poletování po městě ve snaze nenechat se sežrat lidožravou obludou nahrazují komornější dramata v hlavách vedlejších postav.
Bitva o Trost se chýlí ke konci. Pokud se Erenovi podaří za pomoci své schopnosti transformace v titána obrovským balvanem ucpat díru, kterou se do města hradbám navzdory hrnou masy lidožravých obrů, lidstvo během dlouhé války s titány poprvé vyhraje. Pokud ne, stovky vojáků zemřely nadarmo.
Není to však jen rozhodující boj o město, jenž je třeba uzavřít. Jak se z Erena a jeho přátel vůbec stali vojáci? Jakým výcvikem prošli, s jakými motivacemi vstoupili do armády? A litují už?
Více než o samotný tvrdý trénink, jehož obtížnost Isajama čtenáři spíš důrazně naznačil, než že by mu vytrvale strkal pod nos neustálou vojenskou buzeraci a fyzickou i psychickou zátěž, jde o bližší seznámení se s vedlejšími postavami. Mladých rekrutů je řada, a ty, které Isajama pro efekt nevybil hned v prvním svazku, konečně autor představuje blíže. Zdaleka ne všichni si prošli stejným peklem jako Eren, Mikasa a Armin, ani se nechtějí jako oni mstít a ochraňovat své blízké. Až po drsném výcviku všichni zjistí, zda jim výsledky stály za veškeré jejich úsilí.
Kdybych se nestal vojákem… Kdybych nikoho z vás nepotkal… Tak bych se teď nemusel trápit myšlenkama na to, kdo z vás bude další…“ – Jean Kirstein
Z toho vyplývá, že čtvrtý svazek je velmi konverzační. Rychlá akce, ač se nedá říct, že by zde nebyla žádná, ustupuje emocím a vypíchnutí osobnostních rysů jednotlivých postav. Ty jsou od sebe dobře odlišitelné jak ve vzhledu, tak v chování, některé jsou výraznější než jiné, postupem času se ukazuje, které jsou postradatelné.
Isajama opět dokládá, že co se týče kresby, nemá nejmenší problém s vyobrazováním nejrůznějších výrazů a pocitů, což je ve čtvrté části Útoku titánů klíčové. Scény nepostrádají dynamiku i přesto, že příběh se dopředu prakticky neposouvá a nedojde na vehementní kosení zběsilých titánů.
Hadžime Isajama v pěti bodech
- Narodil se v prefektuře Óita v roce 1986.
- Útok titánů je jeho první, momentálně pokračující, manga sérií.
- Uvedl, že nejvíce ho ovlivnila manga Project ARMS.
- Na střední škole začal posílat své práce do různých soutěží.
- Za Útok titánů získal cenu Kodansha Manga Award.
Po relativním, jak Isajama podotýká v tzv. veřejně dostupných informacích rozhodně ne bezvýhradném, bezpečí však přichází prudký návrat do reality. Isajama ho ukočíroval na výbornou a díky perfektnímu načasování naservíroval jednu z prozatím nejvypjatějších scén celé série.
Do teď byli čtenáři svědky především velkého masakru. Po něm zákonitě přichází velký úklid – sbírání a pohřbívání mrtvých. Tyto scény v sobě mají zvláštní sílu, kterou pouhá likvidace charakterů nedokáže obsáhnout – lze v nich cítit úzkost, strach i beznaděj nováčků, stejně jako rutinnost těch, kteří se s důsledky titáního řádění nesetkávají poprvé.
V současnosti si Útok titánů získal takovou popularitu, že si v zahraničí k 1. srpnu 2015 odbil premiéru prvního ze dvou chystaných celovečerních filmů.
Pátý díl série vyjde v září 2015. Erena čeká soud. Navzdory, a vlastně tak trochu i kvůli, jeho konání během bitvy o Trost mu totiž lidé jeho dobré úmysly stále nevěří.
- Hadžime Isajama: Útok titánů 4
- Crew, 2015
- překlad: Anna Křivánková
- obálka: Hadžime Isajama
- 200 stran, 189 Kč (v e-shopu Fantasye již za 170 Kč)