Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Útok titánů 4: Je po bitvě. A co bude dál?, Hadžime Isajama: Útok titánů 4

Isajama Hadžime: Útok titánů 4

Celosvětový hit Útok titánů se v češtině dočkal čtvrtého svazku. Stále to má říz a švih, i když se příběh z větší části uklidil mimo nebezpečí zvenku, do výcvikového tábora vojenských rekrutů, zpět do roku 847. Zběsilé poletování po městě ve snaze nenechat se sežrat lidožravou obludou nahrazují komornější dramata v hlavách vedlejších postav.

Bitva o Trost se chýlí ke konci. Pokud se Erenovi podaří za pomoci své schopnosti transformace v titána obrovským balvanem ucpat díru, kterou se do města hradbám navzdory hrnou masy lidožravých obrů, lidstvo během dlouhé války s titány poprvé vyhraje. Pokud ne, stovky vojáků zemřely nadarmo.

Není to však jen rozhodující boj o město, jenž je třeba uzavřít. Jak se z Erena a jeho přátel vůbec stali vojáci? Jakým výcvikem prošli, s jakými motivacemi vstoupili do armády? A litují už?

Více než o samotný tvrdý trénink, jehož obtížnost Isajama čtenáři spíš důrazně naznačil, než že by mu vytrvale strkal pod nos neustálou vojenskou buzeraci a fyzickou i psychickou zátěž, jde o bližší seznámení se s vedlejšími postavami. Mladých rekrutů je řada, a ty, které Isajama pro efekt nevybil hned v prvním svazku, konečně autor představuje blíže. Zdaleka ne všichni si prošli stejným peklem jako Eren, Mikasa a Armin, ani se nechtějí jako oni mstít a ochraňovat své blízké. Až po drsném výcviku všichni zjistí, zda jim výsledky stály za veškeré jejich úsilí.

Kdybych se nestal vojákem… Kdybych nikoho z vás nepotkal… Tak bych se teď nemusel trápit myšlenkama na to, kdo z vás bude další…“ – Jean Kirstein

Z toho vyplývá, že čtvrtý svazek je velmi konverzační. Rychlá akce, ač se nedá říct, že by zde nebyla žádná, ustupuje emocím a vypíchnutí osobnostních rysů jednotlivých postav. Ty jsou od sebe dobře odlišitelné jak ve vzhledu, tak v chování, některé jsou výraznější než jiné, postupem času se ukazuje, které jsou postradatelné.

Isajama opět dokládá, že co se týče kresby, nemá nejmenší problém s vyobrazováním nejrůznějších výrazů a pocitů, což je ve čtvrté části Útoku titánů klíčové. Scény nepostrádají dynamiku i přesto, že příběh se dopředu prakticky neposouvá a nedojde na vehementní kosení zběsilých titánů.

Hadžime Isajama v pěti bodech

  1. Narodil se v prefektuře Óita v roce 1986.
  2. Útok titánů je jeho první, momentálně pokračující, manga sérií.
  3. Uvedl, že nejvíce ho ovlivnila manga Project ARMS.
  4. Na střední škole začal posílat své práce do různých soutěží.
  5. Za Útok titánů získal cenu Kodansha Manga Award.

Po relativním, jak Isajama podotýká v tzv. veřejně dostupných informacích rozhodně ne bezvýhradném, bezpečí však přichází prudký návrat do reality. Isajama ho ukočíroval na výbornou a díky perfektnímu načasování naservíroval jednu z prozatím nejvypjatějších scén celé série.

Do teď byli čtenáři svědky především velkého masakru. Po něm zákonitě přichází velký úklid – sbírání a pohřbívání mrtvých. Tyto scény v sobě mají zvláštní sílu, kterou pouhá likvidace charakterů nedokáže obsáhnout – lze v nich cítit úzkost, strach i beznaděj nováčků, stejně jako rutinnost těch, kteří se s důsledky titáního řádění nesetkávají poprvé.

V současnosti si Útok titánů získal takovou popularitu, že si v zahraničí k 1. srpnu 2015 odbil premiéru prvního ze dvou chystaných celovečerních fil­mů.

Pátý díl série vyjde v září 2015. Erena čeká soud. Navzdory, a vlastně tak trochu i kvůli, jeho konání během bitvy o Trost mu totiž lidé jeho dobré úmysly stále nevěří.

  • Hadžime Isajama: Útok titánů 4
  • Crew, 2015
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Hadžime Isajama
  • 200 stran, 189 Kč (v e-shopu Fantasye již za 170 Kč)
17. srpna 2015, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Útok titánů 4

Útok titánů 4
Vložit do pytle na zboží  Koupit 189 Kč 170 Kč

Pevnost 10/2015 + manga Útok titánů 1

Pevnost 10/2015 + manga Útok titánů 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 139 Kč 125 Kč