Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Útok titánů 15: Svrhnutí vlády v režii pokerových hráčů, Hadžime Isajama: Útok titánů 15

Isajama Hadžime: Útok titánů 15

Všechno se sype. Historiu a Erena unesli kdovíkam a Erwin se ocitl před vojenským tribunálem. Průzkumníkům se postupně vyčerpávají všechny možnosti. Nezbývá, než rozehranou partii dotáhnout do konce s rozdanými kartami a všechno vsadit na jednu kombinaci. Hange a Erwin teď hrají poker – a záleží, zda se jim podaří oblafnout nepřítele.

Vojenský puč průzkumnické jednotky se chýlí ke konci. Erwinovi a jeho lidem pomalu dochází čas i manévrovací prostředky. Protivníci jim likvidují jednoho spojence za druhým a nasazují na ně stále větší a větší kalibr. Únos Historie a Erena byla rána pod pás a Erwinovo zatčení poslední hřebík do rakve. Jestli se z tohohle Průzkumníci vylížou, bude to malý zázrak.

Revoluce na všech frontách

Erwin rozehrál partii, která se postupným přidáváním hráčů rozštěpila na několik vzájemně provázaných a zároveň na sobě nezávislých frakcí. On, Hange i Levi vedou vlastní drobné skupiny směrem k jednomu jasnému cíli. Každý musí sehrát svoji úlohu, jinak se celý plán začne rozpadat. A čtenářovi nezbývá než bedlivě sledovat, co se právě děje a kdo kde s kým co kuchtí – Hadžime Isajama najednou pracuje s obrovským množstvím hlavních i méně známých postav, z nichž je celá řada i úplně nových. Do toho kombinuje různé časové linie a množství flashbacků. Dá se v tom vyznat především díky dobrému zasazení do specifických lokací, čtenář se ale nesmí ani na chvilku v příběhu ztratit. Celá komplikovaná operace se rozprostírá do několika svazků, všechno souvisí se vším a Isajamova promyšlená zápletka jen bobtná a zamotává se víc a víc.

Isajama si dává záležet i na vykreslování obrazu společnosti napříč celým spektrem jednotlivých společenských vrstev. Revoluce totiž už zdaleka nezasahuje jen do života vojáků. Její (ne)úspěšné provedení závisí i na běžných lidech a jejich odhodlání a vůli riskovat. Vylíčení rozdílnosti smýšlení vojáků a řadových občanů je zde nasnadě a jakkoli všichni milují drsné protagonisty, nezbývá než přiznat, že s řadovými občany se ztotožňuje daleko snáz. A dokonale ukazují, že vládní převrat souvisí se životem všech, i těch slabších. A i oni na něj mají vliv.

Zpátky k titánům

Komu politizace Útoku titánů od začátku moc nevoněla a v době revolučních tendencí jen trpěl, ten si může konečně oddychnout. Isajama nezapomněl, co stojí v jádru jeho mangy a skrze Erena a Historiu se k ústřednímu tématu ke konci patnáctého svazku opět vrací. Erwin a jeho lidé na to totiž nemají čas, mají moc práce se svrháváním vlády. Znovu unesený Eren (ano, už zase) se ale konečně dozvídá střípky o svém původu. Možná je všechno úplně jinak, než se doposud zdálo – ale protože Isajama se vyžívá v napětí a dramatu, zatím odhalí skutečně jen těch pár dílků skládačky, z nichž se celkový obraz dost dobře poskládat nedá. Snad se trochu víc rozšoupne v následujícím dí­lu.

Malá óda na kresbu

Rovných patnáct svazků bylo pro Isajamu bezmála pět let tvůrčí práce, u nás jeho manga začala vycházet v roce 2014. Nastala tedy vhodná chvíle si maličko zavzpomínat na Isajamovy kreslířské začátky, kdy to působilo, že s tužkou moc zacházet neumí a jen potřebuje nějaké kulisy pro vyprávění tehdy ještě jednoduchého konceptu. S odstupem času je radost sledovat, jak jeho práce roste nejen po stránce scénáristické, ale především kreslířské.

Hadžime Isajama v pěti bodech

  1. Narodil se v prefektuře Óita v roce 1986.
  2. Útok titánů je jeho první, momentálně pokračující, manga sérií.
  3. Uvedl, že nejvíce ho ovlivnila manga Project ARMS.
  4. Na střední škole začal posílat své práce do různých soutěží.
  5. Za Útok titánů získal cenu Kodansha Manga Award.

Jeho kdysi neohrabané, do papíru skoro vyškrábané tahy nabyly na jistotě a přehlednosti. Postavy získaly na výrazech a prostředí na detailech. Panely jsou i během rychlých a svižných akčních scén mnohem úhlednější a mají větší výpravnou hodnotu. Víc pracuje se světlem a stíny i s hloubkou obrazu. Kresba, jež dřív sloužila spíš coby kulisa a prostě v manze jen „byla“, nyní vystupuje víc do popředí a s propracovaným příběhem krásně ladí. Isajamův pokrok je zde zkrátka dokonale vidět.

Isajama se vrací k původním motivům mangy, celou řadu pravidel ale nenávratně změnil. Je otázka, jak se jeho svět bude vyrovnávat s politickými změnami, jaké nastolil – a zda to vlastně byla správná cesta, jakou se charaktery měly vydat. Když tak si to holt vyžerou samy. Šestnáctý sazek vyjde v červenci 2018.

  • Hadžime Isajama: Útok titánů 15
  • Crew, 2018
  • Překlad: Anna Křivánková
  • Obálka: Hadžime Isajama
  • 200 stran, 189 Kč (v e-shopu Fantasye již za 170 Kč)
5. července 2018, Sabina Dudová

Útok titánů 15

Útok titánů 15
Vložit do pytle na zboží  Koupit 189 Kč 170 Kč