Útok titánů 15: Svrhnutí vlády v režii pokerových hráčů, Hadžime Isajama: Útok titánů 15
Všechno se sype. Historiu a Erena unesli kdovíkam a Erwin se ocitl před vojenským tribunálem. Průzkumníkům se postupně vyčerpávají všechny možnosti. Nezbývá, než rozehranou partii dotáhnout do konce s rozdanými kartami a všechno vsadit na jednu kombinaci. Hange a Erwin teď hrají poker – a záleží, zda se jim podaří oblafnout nepřítele.
Vojenský puč průzkumnické jednotky se chýlí ke konci. Erwinovi a jeho lidem pomalu dochází čas i manévrovací prostředky. Protivníci jim likvidují jednoho spojence za druhým a nasazují na ně stále větší a větší kalibr. Únos Historie a Erena byla rána pod pás a Erwinovo zatčení poslední hřebík do rakve. Jestli se z tohohle Průzkumníci vylížou, bude to malý zázrak.
Revoluce na všech frontách
Erwin rozehrál partii, která se postupným přidáváním hráčů rozštěpila na několik vzájemně provázaných a zároveň na sobě nezávislých frakcí. On, Hange i Levi vedou vlastní drobné skupiny směrem k jednomu jasnému cíli. Každý musí sehrát svoji úlohu, jinak se celý plán začne rozpadat. A čtenářovi nezbývá než bedlivě sledovat, co se právě děje a kdo kde s kým co kuchtí – Hadžime Isajama najednou pracuje s obrovským množstvím hlavních i méně známých postav, z nichž je celá řada i úplně nových. Do toho kombinuje různé časové linie a množství flashbacků. Dá se v tom vyznat především díky dobrému zasazení do specifických lokací, čtenář se ale nesmí ani na chvilku v příběhu ztratit. Celá komplikovaná operace se rozprostírá do několika svazků, všechno souvisí se vším a Isajamova promyšlená zápletka jen bobtná a zamotává se víc a víc.
Isajama si dává záležet i na vykreslování obrazu společnosti napříč celým spektrem jednotlivých společenských vrstev. Revoluce totiž už zdaleka nezasahuje jen do života vojáků. Její (ne)úspěšné provedení závisí i na běžných lidech a jejich odhodlání a vůli riskovat. Vylíčení rozdílnosti smýšlení vojáků a řadových občanů je zde nasnadě a jakkoli všichni milují drsné protagonisty, nezbývá než přiznat, že s řadovými občany se ztotožňuje daleko snáz. A dokonale ukazují, že vládní převrat souvisí se životem všech, i těch slabších. A i oni na něj mají vliv.
Zpátky k titánům
Komu politizace Útoku titánů od začátku moc nevoněla a v době revolučních tendencí jen trpěl, ten si může konečně oddychnout. Isajama nezapomněl, co stojí v jádru jeho mangy a skrze Erena a Historiu se k ústřednímu tématu ke konci patnáctého svazku opět vrací. Erwin a jeho lidé na to totiž nemají čas, mají moc práce se svrháváním vlády. Znovu unesený Eren (ano, už zase) se ale konečně dozvídá střípky o svém původu. Možná je všechno úplně jinak, než se doposud zdálo – ale protože Isajama se vyžívá v napětí a dramatu, zatím odhalí skutečně jen těch pár dílků skládačky, z nichž se celkový obraz dost dobře poskládat nedá. Snad se trochu víc rozšoupne v následujícím dílu.
Malá óda na kresbu
Rovných patnáct svazků bylo pro Isajamu bezmála pět let tvůrčí práce, u nás jeho manga začala vycházet v roce 2014. Nastala tedy vhodná chvíle si maličko zavzpomínat na Isajamovy kreslířské začátky, kdy to působilo, že s tužkou moc zacházet neumí a jen potřebuje nějaké kulisy pro vyprávění tehdy ještě jednoduchého konceptu. S odstupem času je radost sledovat, jak jeho práce roste nejen po stránce scénáristické, ale především kreslířské.
Hadžime Isajama v pěti bodech
- Narodil se v prefektuře Óita v roce 1986.
- Útok titánů je jeho první, momentálně pokračující, manga sérií.
- Uvedl, že nejvíce ho ovlivnila manga Project ARMS.
- Na střední škole začal posílat své práce do různých soutěží.
- Za Útok titánů získal cenu Kodansha Manga Award.
Jeho kdysi neohrabané, do papíru skoro vyškrábané tahy nabyly na jistotě a přehlednosti. Postavy získaly na výrazech a prostředí na detailech. Panely jsou i během rychlých a svižných akčních scén mnohem úhlednější a mají větší výpravnou hodnotu. Víc pracuje se světlem a stíny i s hloubkou obrazu. Kresba, jež dřív sloužila spíš coby kulisa a prostě v manze jen „byla“, nyní vystupuje víc do popředí a s propracovaným příběhem krásně ladí. Isajamův pokrok je zde zkrátka dokonale vidět.
Isajama se vrací k původním motivům mangy, celou řadu pravidel ale nenávratně změnil. Je otázka, jak se jeho svět bude vyrovnávat s politickými změnami, jaké nastolil – a zda to vlastně byla správná cesta, jakou se charaktery měly vydat. Když tak si to holt vyžerou samy. Šestnáctý sazek vyjde v červenci 2018.
- Hadžime Isajama: Útok titánů 15
- Crew, 2018
- Překlad: Anna Křivánková
- Obálka: Hadžime Isajama
- 200 stran, 189 Kč (v e-shopu Fantasye již za 170 Kč)