Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Umíte číst Mezi řádky? ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Umíte číst Mezi řádky?, Mike Carey a Peter Gross: Tommy Taylor a falešná identita (Mezi řádky 1)

Carey Mike & Gross Peter: Mezi řádky 1 - Tommy Taylor a falešná identita

Jednou z nejpozitivnějších vlastností nové verze magazínu Crew je možnost pošmakovat si na komiksových titulech, které by si na náš trh prorážely cestu jen přetěžko. Sladkým bonusem je pak i knižní vydání té série, která na Crewních stránkách čtenáře o svých kvalitách přesvědčí. Což se po skvělých Skalpech podařilo i neméně zábavné, byť zcela rozdílné sérii Mezi řádky.

Ve fantasy sérii Mezi řádky snadno naleznete jinou slavnou sérii, Harryho Pottera. Komiks Mikea Careyho, který si skvostně poradil se spin-offem Lucifer, jenž vychází z komiksové série Neila Gaimana Sandman, totiž obsahuje i ryze potterovský příběh v příběhu. Jde o vyprávění, které píše slavný spisovatel, jež své populární romány o mladém kouzelníkovi a jeho peripetiích se silami zla vymýšlí na základě svého syna, hlavního hrdiny komiksu, Tommyho Taylora.

Respektive psal. Tommyho otec totiž zmizel. A Tommy se stane účastníkem více než podivných situací, které počínají jednou zdánlivě neškodnou a bizarní otázkou na fanouškovském conu . Je Tommy určitě synem svého otce? Zdá se, že první důležitou zastávkou na cestě za odpověďmi bude vila, kde kromě příběhů o kouzelníkovi Tommym vznikly i Frankenstein či Ztracený ráj.

Byť je kniha Mezi řádky snadno zaškatulkovatelná jako městská fantasy, Mike Carey se i při psaní tohoto komiksu jeví jako skvělý pokračovatel Páně Gaimana. V duchu té nejryzejší postmoderny s přídavkem magického realismu totiž se skvostnou hravostí stírá hranice mezi fikcí a realitou, respektive mezi fikcí ve fikci a fikcí samotnou. Tedy, pokud po našem světě neběhá Tommy Taylor Mikea Carreyho.

Carrey dokáže nastolit napětí hned v úvodním čísle – a během celého prvního booku nepustí ani na moment. Skvostná je rovněž jeho originální práce s konceptem magie, která se soustředí především v jednom z hlavních antagonistů, jenž je doslova ztělesněným zlem, poslouchajícím rozkazy tajemné organizace, která z pozadí kontroluje spisovatele a jejich příběhy. Příběhy a nepopiratelnou moc, již mají.

Na komiksu Mezi řádky: Tommy Taylor a falešná identita tak nakonec zamrzí jediné – jde zcela zjevně pouze o expozici příběhu, který se bude dále zašmodrchávat a rozplétat a bude slynout krásami, na které se teď můžeme tak maximálně těšit. Carey před čtenáře předložil mnoho otázek, ale jen velice málo odpovědí – spíše pouhé náznaky, které leží mezi řádky.

To čekání na další knihu, která nám snad napoví více, bude nesnesitelně dlouhé.

  • Mike Carey a Peter Gross: Tommy Taylor a falešná identita (Mezi řádky 1)
  • Crew, 2015
  • překlad: Petr Kotrle
  • obálka: Juko Šimizuová
  • 144 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 349 Kč)
28. října 2015, Josef Horký

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Mezi řádky 1 - Tommy Taylor a falešná identita

Mezi řádky 1 - Tommy Taylor a falešná identita
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč