Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Učedník: Válečný mág spolu s démonem kosí orky ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Učedník: Válečný mág spolu s démonem kosí orky, Taran Matharu: Učedník (Summoner 1)

Matharu Taran: Učedník

Na pultech knihkupectví se objevila nová fantasy od mladého začínajícího spisovatele Tarana Matharua. Jedná se o první díl plánované trilogie Summoner. Je to novinka nejen u nás, ale i v zahraničí, protože by další díl měl vyjít v originále až v květnu 2016. Kniha slibuje další vzrušující dobrodružství po vzoru Harryho Pottera a Pána prstenů. Mohl by se jednoho dne Učedník těmto fantasy klasikám vyrovnat?

V zapadlé vesnici Kožová, jež si získala své jméno podle kůže, kterou místní obyvatelé prodávají projíždějícím obchodníkům, která ležela nedaleko Medvědích hor, vyrůstal sirotek Fletcher. Poté, co se v kruté zimě objevil před branami vesnice, si ho k sobě do péče vzal kovář Berdon, který ho řádně vyučil svému řemeslu a naučil ho vše potřebné pro přežití.

Jednoho dne se na trzích objevil voják se záhadnou knihou, jež patřila invokátorovi (válečný mág), který byl se svým démonem vyslán do války proti orkům (ohavní skřeti). Fletcher však netušil, že když si z tajuplné knihy přečte pár řádků, vyvolá vzácného démona salamandra, který mu teď patří. Tak se na vlastní nebezpečí vydává s novým mazlíčkem Ignatiem do města, kde se ho ujme Vokanská akademie.

Taran Matharu v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1990 v Londýně.
  2. Po otci je napůl Brazilec a po matce napůl Ind.
  3. Už jako malý se zamiloval do knížek a literárních příběhů. Říká, že sám je začal psát jako devítiletý.
  4. Po absolvování obchodní akademie se v létě 2013 na čtyřměsíční pracovní stáži v divizi digitálního prodeje nakladatelství Penguin Random House detailně seznámil s moderní nakladatelskou­ praxí.
  5. Díky účasti v systému Wattpad.com a také díky každodenní aktualizaci díla jeho popularita bleskurychle narůstala. Za necelý půlrok jeho text četlo přes tři miliony lidí.

Ačkoli je Fletcher obyčejný člověk, v akademii se seznámí s trpaslíkem nebo dokonce s elfem. Poznává první opravdové přátele, kteří se za něj dokáží postavit a bránit ho. I když vystupuje jako hlavní hrdina, není to žádný jedničkář a rozhodně nepatří mezi nejlepší studenty. Ve škole jsou děti, kteří pochází z bohatých rodin, a tím pádem si mohou dovolit lepší démony, kteří jsou silnější. Autor se navíc nezaměřil jen na ústředního hrdinu, ale vymyslel příběhy i vedlejším postavám, takže čtenáři poznají například trpaslíkovu rodinu, která je velmi rozrostlá a dobře spolu mezi sebou vychází.

Ulice se vyprazdňovaly, a i když důstojníkův tvor přitáhl několik nejistých pohledů, zanedlouho zase osaměli, protože odbočili z hlavní ulice a ubírali se prázdnou uličkou.
„Jakýpak je tohle druh démona?“ zeptal se Fletcher, jen aby přerušil mlčení.
„Kanid. Kdybys dával při vyučování pozor, tak bys to věděl, vždyť je to snad první démon, kterého vám ukázali, a bůh ví, že je nejběžnější.“

Když se dohromady spojí Pán prstenů, Harry Potter a Pokémon, vznikne Učedník. Lidé, trpaslíci, elfové a orkové obzvlášť připomínají bytosti z Tolkienových knih. Bez kouzel by invokátor nemohl bojovat se svým démonem, odtud kouzla a magie z Harryho Pottera. Pokémony zas nápadně připomínají démoni, které mágové vlastní. Když se dají všechny fenomény dohromady, vznikne kniha, která si vzala z každého to nejlepší – a samotný příběh to může jen potvrdit.

Jediné, co by Učedník mohl mít navíc, je mapa vymyšleného světa nebo ilustrace, díky kterým by si čtenář mohl lépe představit vzhled konkrétního démona. Výborně by se hodily k Démonologii, kterou autor sepsal na konci a kde jsou představeny všechny druhy démonů.

I když má kniha něco málo přes tři sta stránek, oplývá spoustou akce a minimem hluchých míst. Zdaleka se nemůže rovnat Tolkienovým knihám ani dobrodružství o Harry Potterovi, ale rozhodně má našlápnuto stát se velmi opěvovanou fantasy zejména u mladších čtenářů.

  • Taran Matharu: Učedník (Summoner 1)
  • Alpress, 2015
  • překlad: Jan Mrlík
  • 320 stran, 269 Kč (v e-shopu Fantasye již za 242 Kč)
13. července 2015, Lenka Srolová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Učedník

Učedník
Vložit do pytle na zboží  Koupit 269 Kč 242 Kč