Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Tyler Durden podruhé ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Matrix Ostrava: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Fantasya Praha: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Tyler Durden podruhé, Chuck Palahniuk: Klub rváčů 2

Palahniuk Chuck & Stewart Cameron: Klub rváčů 2

První pravidlo klubu rváčů je nemluvit o klubu rváčů. Tato věta nebo také úryvek z knihy je pro mnohé čtenáře kultovní záležitostí. Ztělesňuje v sobě kontroverzi, vzpouru, syrovost, kritiku současné společnosti, ztracenost nebo potřebu člověka obklopovat se hmotnými a nepotřebnými věcmi. Kniha Klub rváčů od amerického spisovatele Chucka Palahniuka vyšla v roce 1996 a rozhodně patří mezi ty literární díla, která výrazně ovlivnila spoustu čtenářů po celém světě.

V následujících dvaceti letech se tato kniha dočkala vynikajícího filmového zpracování, z Chucka Palahniuka se stal světoznámý a uznávaný spisovatel a po světě je možné dodnes narazit na nejrůznější varianty klubu rváčů. Kniha a především její (anti)hrdinové se stali ve filmovém i literárním světě téměř bohy a jejich fanoušci si nechávají známé hlášky dokonce i tetovat. Po dvaceti letech se Palahniuk vrací ke svému debutovému románu a přináší nám pokračování v jiné podobě, než jsme u něj zvyklí. V komiksu.

Příběh začíná deset let po událostech z knihy. Vypravěč, jehož jméno jsme dosud neznali, si začal říkat Sebastian a žije životem běžného Američana. Má dobrou práci a doma na něj čeká jeho žena Marla a syn. Stereotypní život ale pomalu začíná Marlu znechucovat a nudit. Život se Sebastianem ji nebaví a začíná si stýskat po jeho šílené stránce osobnosti. Vymění mu proto léky na schizofrenii a probudí k životu Tylera.

Klubem rváčů chtěl Palahniuk donutit lidi, aby něco dělali, neseděli na zadku a neobklopovali se hmotnými věcmi. Lidé mají žít, být produktivní, inspirativní a hlavně se posouvat kupředu. Tímto komiksem Chuck Palahniuk reaguje na to, jaký dopad měla jeho kniha na ostatní. Naservíruje vám prakticky všechno, co každý čtenář postrádal. Sebastianovo dětství, odkud se asi vzal a kdo je vlastně Tyler nebo to, jak na samotný příběh a kult okolo něho reaguje sám autor. A všechno je to absurdní, sarkastické a fascinující zároveň. Tylerův příběh a jeho představa světa si pokračuje dál svým životem a hlavně, ne všechno je tak přímočaré, jak to vypadalo.

Na pokračování Klubu rváčů byla zvědavá spousta lidí. Každého zajímalo, zda se Palahniukovi povede to, co s prvním dílem, nebo se ukáže realita toho, že některá pokračování nikdy vzniknout neměla. Palahniuk ale ukazuje, že je v naprosto jiné rovině. Své nadčasové myšlenky, kterými své čtenáře donutí sklouznout na samotné dno lidské existence, přetvořil takovým způsobem, že nikdo jiný než on by si to asi se svými knihami asi netroufl.

Chuck Palahniuk v pěti bodech

  1. Chuck Palahniuk je americký postmoderní spisovatel, který se často věnuje depresivním tématům nebo čerpá z vlastní frustrace a novinářské kariéry.
  2. Nejvýznamnější knihou se stal jeho debut Klub rváčů, který se dočkal filmového zpracování od Davida Finchera.
  3. Téměř všechny jeho romány vychází z reálných příběhů, ať už z osobní autorovy zkušenosti nebo zkušenosti jiných lidí.
  4. Základním tématem Palahniukových knih je současná civilizace, která znemožňuje prosazení individuality jednotlivců a brání dosažení smyslu života.
  5. Kromě Klubu rváčů se filmové podoby dočkala i kniha Zalknutí a momentálně se pracuje i na další knize – Ukolébavka.

Samotný příběh se nese v duchu bizarnosti, sebekritiky a humoru typického pro Palahniukovy knihy. Čtenář ho navíc nemusí brát jako druhý díl. Palahniuk totiž nenapsal ani tak pokračování, ale reakci na kult vytvořený okolo jeho debutové knihy. Klub rváčů je sice jen kniha, ale dopad měla daleko rozsáhlejší a to jak na čtenáře, tak i na samotného autora. Prostřednictvím Tylera tak řeší nezodpovězené otázky a vysmívá se jak sám sobě, tak i nám čtenářům. V jistém smyslu je Klub rváčů 2 sebedestruktivní, manipulující a skvěle vygradovaný literární počin, který jen tak někde nenajdete.

Palahniuk pro své „pokračování“ vybral netradiční formu, a to komiks. Na vizuální stránce se podílel Cameron Stewart, který velmi netradičně zpracoval úvod každé kapitoly, a to v podobě akvarelu. Na kresbě samotné je pak vidět, že do příběhu dobře pasuje a skvěle pomáhá celý koncept vygradovat. Celkový vizuál je pak postavený i na takových detailech, jakou jsou pohozené pilulky, proplouvající spermie nebo okvětní plátky růží.

Klub rváčů 2 je přesně takové pokračování, o kterém se hodně snilo a pak přišlo a porušilo všechno. Všechny představy i sny. Posunulo se mnohem dál, než by mnozí čtenáři doufali a vůbec nezaostává za svým původním románem. Je hodně kontroverzní a pobuřující, často výsměšné, ale přesně takové mělo být. Chuck Palahniuk tímto příběhem i samotnou formou částečně děkuje a částečně si střílí jak sám ze sebe, tak i ze všech, kteří stojí okolo celého kultu Tylera Durdena. Budete to nejspíš milovat a zároveň to ve vás vyvolá negativní myšlenky plné sarkasmu a nechuti. A o to nejspíš také šlo.

  • Chuck Palahniuk: Klub rváčů 2
  • Crew, 2016
  • překlad: Richard Podaný
  • obálka: David Mack
  • 280 stran, 799 Kč (v e-shopu Fantasye již za 719 Kč)
3. prosince 2016, Tereza Vršková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Klub rváčů 2

Klub rváčů 2
Vložit do pytle na zboží  Koupit 799 Kč 719 Kč