Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Tuláci a ostrované, Steve Cockayne

Cockayne Steve: Legendy o Zemi 1 -Tuláci a ostrované

Nakladatelství Triton se většinou zaměřuje na klasickou fantasy či příbuzné subžánry. Neváhá však ani zariskovat a přijít s něčím novým a odlišným. Přesně tak by se dal charakterizovat i cyklus britského spisovatele Steve Cockayna Legendy o Zemi, jehož první díl Tuláci a ostrované se loni dostal do rukou českého čtenáře.

Cockaynův románový debut je rozvrstven do tří zdánlivě nesouvisejících dějových linií. Hrdinou první z nich je vysloužilý voják Lazarus, který dostává od neznámého mecenáše práci při obnově zpustlého domu. Se svými společníky se pouští do renovace, ale přitom stále zřetelněji cítí, že kromě nich obývá dům ještě někdo další. Stane se neznámý Lazarovou noční můrou?

Druhá dějová linie se zaměřuje na královského mága Leonarda Pegasa, který pro svého vládce za pomocí diorámat a empatického stroje „konstruuje“ budoucnost. Náhle však král umírá a jeho nástupce nemá pro Pegasa využití. Mág netuší, co bude dělat dál, a nakonec ho shoda náhod přinutí vydat se na cesty.

V centru pozornosti třetí linie se ocitá malý chlapec žijící na vesnici. Zrzek, jak mu říkají, je jiný než ostatní děti, a proto je dost osamělý. Teprve přátelství s tuláckou dívkou Laurel mu dává pocit sounáležitosti. Od dívky se dozvídá šokující tajemství, což způsobí, že je Laurel potrestána a Zrzkovy vzpomínky zapečetěny. Dívka sice z jeho života mizí, ale chlapec nedokáže zapomenout. A tak začíná jeho hledání sama sebe…

To je ale jen výchozí bod, ze kterého autor začíná vyprávět mnohavrstevný příběh, jehož dějové linie se s ubíhajícími stránkami textu střídají, proplétají se a doplňují. Jen pozvolna a jaksi neochotně se objevují souvislosti mezi osudy jednotlivých hrdinů a vzniká tak výsledný obraz ne nepodobný složitému tanci loutek vedených zkušeným loutkářem života.

Děj se sice neodvíjí nijak závratným tempem, autor to však vynahrazuje barvitostí scén a popisů okolí či duševních stavů postav. Tady zejména Pegasus a Zrzek jsou velmi důmyslně propracováni, a jejich odlišnosti a podivínství jim dodávají patřičnou míru uvěřitelnosti.

Občas se vyskytnou i hluché a utahané pasáže, i ty však nějak korespondují s celkovým pojetím knihy a nutí přinejmenším k zamyšlení. Cockayne také neváhá experimentovat s prvky hororu a zasazuje je na různá místa textu, aby zvýšil výsledný dojem z četby. Nechybí ani zajímavé a originální nápady, z nichž pravděpodobně nejlepší je myšlenka „konstruování“ budoucnosti tak, jak ji do praxe uvádí mág.

Tuláci a ostrované se svým pojetím blíží spíše v současnosti tolik opěvované Nové vlně ve fantasy než ke klasice. Jako každá prvotina občas působí trochu zmateným dojmem, přesto je v nich patrný velký potenciál. Bude zajímavé sledovat, zda se v budoucnu naplní.

Tato kniha určitě není pro každého. Pokud se vám líbí fantasy plná akce a magie, budou pro vás Tuláci a ostrované nuda a zase jen nuda. Pokud však hledáte něco nového, rozhodně si je zkuste přečíst.

  • Steve Cockayne: Tuláci a ostrované
  • vydal: Triton, Praha 2006
  • překlad: Kateřina Bodnárová
  • obálka: Milan Fibiger
  • 312 stran / 209 Kč
12. dubna 2007, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Tuláci a ostrované

Tuláci a ostrované
Vložit do pytle na zboží  Koupit   209 Kč