Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Tuctovka z velmi blízké galaxie, B. M. Bendis - Strážci Galaxie 1: Kosmičtí Avengers

Bendis Brian M. : Strážci galaxie 1 - Kosmičtí Avengers

Strážci galaxie se díky filmovému plátnu stali megaznačkou, takže při uvedení druhého dílu do kin nastal logicky čas přizvat je do české komiksové rodiny, kde již po boku Iron Mana a dalších nebudou vypadat jako chudí příbuzní. Brian Michael Bendis volí zvláštní kompromis mezi originem a řadovým dobrodružstvím. A ozvěny jeho komiksu ve filmové verzi rozeznáte zpětně na první pohled.

Na začátku vidíme tak trochu jiný příběh Peterova otce, než představil nedávno v kinech James Gunn, nicméně ve svých mocenských plánech se obě verze až tak neliší. A v obou případech se Starlord musí rozhodnout pro svou opravdovou rodinu.

Příjemné překvapení přichází, když se odhalí, že příběh o svém dětství vypráví Peter starému známému Iron Manovi. Jeho přítomnost mezi Strážci galaxie ale autor příliš nerozebírá, místo toho hází celou bandu přímo do víru dění, v němž musí ochránit Zemi, když mají zrovna všechny ostatní superhrdinské týmy dovolenou… asi.

Vesele barevný průměr

Možná jsem již péčí českých komiksových nakladatelství příliš zmlsaný. Navykl jsem totiž, že z nepřeberného množství příběhů, které nabízí americký superhrdinský trh, se k nám dostává pouze to nejlepší: věčnou chválou ověnčené příběhy, ideálně ve vymazleném vydání. Bendisovi Strážci galaxie jsou proti tomu minimálně ve svém prvním svazku úplně obyčejnou marvelovkou, pro jaké si za velkou louží chodí čtenáři pravidelně do trafiky v jejich sešitové podobě. Ač tedy v rámci celého vydávaného objemu komiksů patří pravděpodobně k nadprůměru, ve srovnání s různými „best of“, které jsme u nás spíše zvyklí číst, dosti bledne. Příběh je silně předvídatelný a brzy nudný, postavy nedostávají více prostoru než pár štěků a kresba neurazí, ale ani nenadchne. Alespoň v hlavní části, tedy v Kosmických Avengers.

Knihu uzavírá sešit Tomorrow’s Avengers vol 1., který je přeci jen zajímavější a lehce se přibližuje k experimentál­nějším komiksům. Každé z postav je zde věnován krátký příběh, který ji tak nějak mimoděk charakterizuje, a i výtvarníci se na nich více vyřádili. Na pocit satisfakce to ale stále nestačí.

Možná je to zmýlenými očekáváními, s jakými může čtenář zmlsaný Gunnovou verzí ke komiksovým Strážcům přistupovat – tatam jsou jiskřící vztahy mezi jednotlivými členy či vlídný humor. Zůstávají jen zaměnitelné vesmírné bitky. Zásadní otázkou proto je, zda dokáže druhý svazek tuhle sérii nakopnout a zda plánovaná sólovka Rocketa nebude už vyloženě navíc. Kosmičtí Avengers ale nevzbuzují příliš touhy pátrat na podzim po odpovědích.

  • Strážci galaxie 1: Kosmičtí Avengers
  • Crew, Praha 2017
  • Scénář: Brian Michael Bendis
  • Kresba: Steve McNiven, Sara Pichelliová
  • Překlad: Ľudovít Plata
  • 144 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasye již za 296 Kč)
7. června 2017, David P. Stefanovič

Strážci galaxie 1 - Kosmičtí Avengers

Strážci galaxie 1 - Kosmičtí Avengers
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč