Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Trůn z dračích kostí, Tad Williams

Williams Tad: Jasný osten, Žal a Trn 01 - Trůn z dračích kostí

Přestože si v posledních letech stále větší popularitu získávají fantasy příběhy v moderním, často dosti neortodoxním pojetí, rozsáhlé epické cykly si stále uchovávají své kouzlo, které k nim přitahuje další a další čtenáře. To je také jedním z důvodů, proč se k těmto cyklům vydavatelé tak rádi vracejí formou různých reedicí či nových vydání. Po Classiku a Tritonu tak naposled učinil i Laser-books, když připravil nové vydání skutečné žánrové klasiky z pera Tada Williamse, trilogie Jasný osten, Žal a Trn, kterou otevírá téměř osmisetstránkový Trůn z dračích kostí.

Autor v něm čtenáře bere do království Východní Ard, jemuž pevnou, ale spravedlivou rukou vládne z Hayholtu mocný král Kněz Jan, který před mnoha lety zabil draka Shurakaie, v krvavých válkách porazil všechny nepřátele a konečně nastolil v zemi mír. Jenže starý Jan jednoho dne umírá a vše, co tak dlouho a s takovou péčí budoval, se neodvratně začíná hroutit. Jeho synové jsou postaveni proti sobě a hrozí, že zanedlouho vypukne bratrovražedná válka. Situace je však ještě horší, protože v pozadí všech událostí stojí něco mnohem temnějšího a děsivějšího než obyčejná lidská mysl. Ale to si zpočátku uvědomuje jen málokterý z lidí.

Snad jen příslušníci tajemného Bratrstva svitku tuší, že za vším zlem stojí děsivý Ineluki – Král bouří, který už stovky let čeká na příležitost krvavě pomstít pradávné křivdy spáchané na jeho rase. A právě on nyní uvádí do chodu ďábelský plán, který má naplno dát průchod jeho nenávisti a utopit země lidí ve víru krve a ohně. Důležitou roli v tomto plánu hraje meč s příhodně pochmurným jménem Žal, jeden z legendárních tří Mečů moci. Žal se dostává do rukou Eliáše, prvorozeného Janova syna a dědice, a může začít svou zhoubnou práci. Příslib moci a nadpozemských sil je svůdný. Jenže cena, kterou je nutné zaplatit, je příliš veliká. To však omámený Eliáš nevnímá. A události se dávají do pohybu.

Zdá se, že Ineluki má v ruce všechny trumfy. Přesto ještě existuje naděje, kterou kupodivu představují právě Meče moci. Stačí je jen najít a rozluštit jejich tajemství. Tento úkol zbude na Simona, nevědomého učedníka jednoho z členů Bratrstva svitku doktora Morgenese. Nikdo jiný už prostě není. A tak se bývalý pomocník v kuchyni vydává za brány Hayholtu, do velkého světa. Čeká tu na něj děsivé dobrodružství plné nástrah a nebezpečí, kdy je jeho život neustále v ohrožení. Snaží se totiž zkřížit přání Krále bouří, a to Ineluki nemůže nechat bez trestu. Simonova cesta se stává noční můrou, která do krajnosti prověří nejen schopnosti, ale i charakter mladého hrdiny. A buď ho zocelí, nebo zlomí…

Tad Williams nabízí v Trůnu z dračích kostí rozmáchle pojatý epický příběh, plný dobrodružství, hrdinských činů, děsivých scén, prastarých tajemství i vyhrocených vášní. Rozehrává ve Východním Ardu velkolepou hru, v níž se minulost prolíná se současností a kde synové jsou nuceni splácet účty za chyby svých předků. Využívá sice klasického schématu boje dobra a zla, ovšem ohýbá ho a upravuje podle svých potřeb a představ. A tak čtenář zanedlouho zjišťuje, že dobro není úplně bílé a zlo zase zcela černé. Výrazně se to projevuje například v postavě Inelukiho, který zde zastupuje hlavní figuru temné strany.

Král bouří rozhodně není žádným prvoplánovým „Temným pánem“, který šíří zlo jen pro potěchu z ničení, zkázy a touhy po neomezené moci. Čím blíže se čtenář seznamuje s jeho osudem, tím tragičtější a politováníhodnější postavou se mu jeví. Neznamená to však, že by se proto stal méně děsivým a krutým. Ba právě naopak. Pochopení jeho pohnutek ukáže skutečnou hloubku Inelukiho nenávisti i zoufalství, která pohání veškeré jeho úsilí. Pro Krále bouří už dlouhé věky není cesty zpět a pro splnění cíle je odhodlán obětovat cokoli a kohokoli.

Proti oné strašlivé moci stojí malá skupinka hrdinů, kteří na první pohled nemají takřka žádnou šanci odvrátit zkázu, již přináší Inelukiho bouře. A přece se nehodlají vzdát a bojují proti silám temnot ze všech sil. Druhý Janův syn Jošua se v čele svých stoupenců staví na odpor králi Eliášovi, jehož Žal přivádí k šílenství. Blíží se válka, v níž půjde o mnohem víc než o tituly a moc. Válka, která v každém případě změní celý Východní Ard. A uprostřed všech událostí stojí Simon. Na první pohled obyčejný kuchyňský pomocník, jehož si z jakýchsi podivných pohnutek vybral doktor Morgenes za učedníka.

Jak se však ukazuje, doktor uměl lidi dobře odhadnout a v chlapci skutečně něco je. Bude to ale stačit proti temným silám a jejich přisluhovačům? Simon je přece pouhým dospívajícím mladíkem, který má dost starostí sám se sebou. Přesto je dost odvážný (nebo možná naivní), aby se vydal na cestu, která změní jeho život. Dostane se přitom do smrtelného nebezpečí a pozná i strašlivou zlobu nepřátel, ale zároveň získá i pár společníků a přátel, kteří mu pomohou překonat útrapy a strázně… I když také Simonova postava vychází z klasického fantasy kánonu, i zde se autor snaží o jeho obměnu. A tak netlačí Simona do role nějakého superhrdiny disponujícího nadlidskými schopnostmi a divotvornými zbraněmi, ale sleduje jeho postupný přerod ve skutečného muže, který se sice nakonec stává hrdinou, ale spíše jaksi z nezbytí a mimochodem.

Autor vede děj v poměrně pomalém tempu, které se jen velmi pozvolna zrychluje. Velmi dobře přitom pracuje s napětím, takže čím více se čtenář noří do příběhu, tím více se jeho napětí zvyšuje, aby vygradovalo v úplném závěru. Pomalý rozjezd se může zdát trochu ubíjející a nudný, má však v příběhu své místo i důvod. Autorovi během něj zbývá dostatek času a prostoru na podrobné vykreslení celého Hayholtu, který s každou další přečtenou stránkou působí věrohodněji a skutečněji, stejně jako k představení hlavních postav. Zároveň tím dodává příběhu neopakovatelnou atmosféru snášející se temnoty.

Williams v Trůnu z dračích kostí vypráví příběh stejně nádherný jako děsivý. A dělá to tak dobře, že čtenáři nakonec nezbývá nic jiného než se vydat na cestu se Simonem a prožít s ním dobré i zlé. Každý přece občas zatouží stát se hrdinou…

  • Tad Williams: Trůn z dračích kostí
  • vydal: Laser-books, Plzeň 2009
  • přeložili: David Záleský a Tomáš Zábranský
  • obálka: Michael Whelan
  • 792 stran / 399 Kč
21. ledna 2010, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Trůn z dračích kostí

Trůn z dračích kostí
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč