Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Trůn lebek láká ctitele pekelného světa. Démonská trilogie pokračuje čtvrtým dílem ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Matrix Ostrava: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Fantasya Praha: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Trůn lebek láká ctitele pekelného světa. Démonská trilogie pokračuje čtvrtým dílem, Peter V. Brett: Trůn lebek (Démonská trilogie 4)

Brett Peter V.: Démonská trilogie 4 - Trůn lebek

V realitě temného středověku bojují žalostné zbytky lidí s pekelnými démony. Třebaže se zdá, že do posledního střetu s monstry je povedou hned dva Osvoboditelé, nakonec jim nezbude ani jediný. Jardir s Arlenem padají v zápalu souboje do propasti a strašliví mozkoví démoni se v Jádru chystají na poslední úder. Nejsou však pro lidstvo jediným nebezpečím. Střet kultur a nejlepších úmyslů se může stát tím, co dokončí zkázu všech.

Trojice svazků původní Démonské trilogie vyvolala na pultech tuzemských knihkupectví celkem pozdvižení. Mezi zástupci mnohdy spíše dámské literatury se drsňácká epická fantasy totiž v poslední době příliš často nevyskytuje a obdivuhodně temný vražedný svět Petera V. Bretta se k ní řadí zcela jasně. Přestože fanoušci hrdinného boje lidí s krvelačnými démony v závěru „trilogie“ očekávali jejich grandiózní střet, museli si zatím nechat zajít chuť.

Namísto velkolepého finále se dočkali otevřeného konce, protože autor již během psaní plánoval namísto trilogie sérii v rozsahu pěti knih. Její nejnovější pokračování nazvané Trůn lebek si pro každého z hlavních hrdinů a jejich blízkých připravilo spoustu zvratů, z nichž nejeden končí tragicky. Kromě nekonečného boje s démony ze zemského jádra musejí lidé čelit také sílícímu napětí mezi Krasijci a Žírňany i vlastním chybám.

Je horší mít dva vůdce či žádného?

Dlouhé věky se lidstvo potýkalo s útoky démonů vylézajících v noční temnotě z Jádra a lovících bezbranné lidi. Tak, jako jejich kořisti ubývá, monster hodujících na jejich ostatcích přibývá a ještě sílí. Pod vedením Arlena Sedláka (Tetovaného) i Ahmanna Jardira – dvou takzvaných Osvoboditelů – se však prostředky a síly nepřátelských táborů začínají velmi pomalu vyrovnávat. Přestože jsou však cíle těchto vůdců a dřívějších přátel totožné, jejich prostředky a způsob života se nemohou lišit více.

Když pak oba zároveň mizí, musejí ostatní pokračovat nejen v boji s jadrnci, ale začíná i bitva o symbol vlády nad Krasií a podmaněnými državami v Žírných krajích, o Trůn lebek. Ten však není poslední trofejí, o kterou pošetilí dvořané svádějí boj. Nezdá se totiž, že by zmizelé hrdiny někdo dokázal nahradit. Lidé tak umírají ve spárech démonů i pod rukama spolubojovníků a souvěrců. Je otázkou, zda existenci lidí ukončí skuteční démoni z Jádra nebo přísloveční démoni z jejich vlastního nitra.

Epická jízda společenskými a kulturními odlišnostmi pokračuje

Dva největší bojovníci s démony té doby, z nichž každý je svými lidmi považován za pravého Osvoboditele dle pradávné legendy, padají do temnoty. Ani jedno z těl není nalezeno a Krasijci i lidé z Žírných se konečně shodnou alespoň na něčem. Ani jedni nepřipouštějí smrt svého šampiona a věří, že odešel bojovat, kde bylo třeba. Kromě zmizení několika klíčových hráčů se mění i dosavadní politické poměry.

Na jihu se Ahmanova první žena snaží udržet si vládu nad Krasií i nad svými syny. Je to těžké, protože Šar‘dam Ka získal v průběhu děje takovou moc a schopnosti – stejně jako Tetovaný – že vyrovnat se jim je prakticky nemožné. Dvorské intriky houstnou a mění se v ještě vražednější pavučinu, do níž se chytá jedna šťavnatá kořist za druhou a pravidelně se střídá pavoukova identita, až není v bezpečí nikdo.

Peter V. Brett v pěti bodech

  1. Narodil se v New Rochell, stát New York, v únoru 1973. Studium anglické literatury a dějin umění zdárně ukončil na univerzitě v Buffalu roku 1995.
  2. Svůj první rukopis s názvem An Unlikely Champion ztratil, což podle jeho vlastních slov není žádná škoda.
  3. Kurz tvůrčího psaní fantasy absolvoval v roce 1999 a v něm napsal úvodní kapitolu Tetovaného. V následujících letech rukopis zdokonaloval, ale až v roce 2008 kniha s velkým úspěchem vyšla.
  4. Kromě Démonské série napsal i sbírku povídek The Great Bazaar and Other Stories a novelu Brayan’s Gold.
  5. Se ženou a dcerou žije v Brooklynu, kde ve volném čase relaxuje nad komiksy i při hraní počítačových her.

I když se totiž útoky Jadrnců přestávají rovnat neodvratné genocidě (díky nové výzbroji, magii či sesterstvu bojovnic), krasijští bojovníci se musejí vyrovnat se sílícím tlakem na emancipování žen, nebojovných mužů i obyvatel obsazených území.

A situace je stále vyhrocenější i daleko na území jejich ideologických protivníků. Také zde se lidé naučili účinně bojovat s nočními monstry a stále se zdokonalují. I tady však mají volnější životní podmínky vliv na rozbujení mocenských intrik, které jsou stejně smrtící jako u jižních sousedů. Souvisejí jednak s obranou proti Jižanům, ale i se získáním co největšího dílu moci v jejich vévodství. Nepřehlednou situaci zatemňuje i nenávist z minulosti, nová spojenectví či lásky, z nichž jedno každé dokáže být vražedné jako sami démoni. Čtenářům jsou také více představováni sami démoni, a protože ne všichni jsou nemyslící „zvěř“, bude finální boj ještě zajímavý.

Návrat do světa, kam by nikdo nechtěl ani za milion

Čtvrtý díl Démonské série navazuje na předchozí vyprávění v okamžiku, kdy Válka za bílého dne skončila. Je to jen dobře, vzhledem ke skutečnosti, že ctitelé této fascinující reality museli na další svazek čekat dost dlouho. Někomu by tedy orientace v nejnovějším Brettově pokračování jeho mezinárodně uznávané série mohla dělat trochu problémy. Paradoxně by se to mohlo stát kvůli skutečnostem, jež z románů dělají tak skvělé a nezapomenutel­né čtení.

Také v Trůnu lebek přechází čtenář s hlavními postavami plynule z jednoho prostředí do jiného. Všechna jsou vykreslena tak precizně (zejména exotická společnost Krasijců), že jejich obraz před čtenářem vyvstává naprosto plasticky. Daní za to je nespočet speciálních duchovních i státnických termínů či jen pojmů z běžného života, až by se mohlo zdát, že četbu maličko komplikují. Tomu naštěstí předchází vložení bohatého souboru vysvětlivek nebo Jardirova rodokmenu.

Kromě prostředí líčených v zářivých barvách či naopak naturalisticky popsaných drsných obrazů démonského vraždění a běsnění s krvavými detaily každodenního boje, se v ději střídají milovaní i nenávidění hrdinové. Ctitelé tvorby Petera V. Bretta ale poznávají i jejich nové kolegy. Některé postavy jsou nyní navíc konfrontovány s minulostí, minulost jiných je zase odhalována čtenářům a všichni dohromady musejí čelit smrti ve všech podobách.

Autorův hrůzný, ale fascinující svět, kde lidský život je výsada a každodenní boj o něj realita, se pomalu začíná vzdalovat nepředstavitelné hrůznosti počátečních stránek příběhu. Začíná se vzdáleně přibližovat tomu, co známe z naší historie. Lidé již nemusejí trpně čekat na konec vlastní rasy a mohou se kochat nadějí, že v zápase o vlastní existenci zvítězí. Dokonce je tu i možnost, že si vlastní zánik budou moci způsobit úplně sami. Čtenářům nezbývá, než jim držet palce, aby si tuto výsadu v závěru jedinečné hrdinské ságy Démonská série dokázali vybojovat.

  • Peter V. Brett: Trůn lebek (Démonská trilogie 4)
  • Triton, 2015
  • překlad: Mirka Polová
  • obálka: Larry Rostant
  • 640 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)
2. března 2016, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Démonský cyklus 4 - Trůn lebek

Démonský cyklus 4 - Trůn lebek
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč