Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Třicet dní a třicet nocí: Noe se rozhodl vyhubit lidský druh. Pro dobro světa, Darren Aronofsky, Ari Handel: Čtyřicet dní a čtyřicet nocí (Noe 3)

noe 3 komiks

Ve třetím svazku apokalyptického remaku Noe se boj přesouvá z pevniny na samotnou archu. Lidští červi si nedají pokoj a Noe obhajuje své rozhodnutí utnout lidské pokolení před rodinnou i sám sebou.

„Ten den se provalily všechny prameny obrovské propastné tůně a nebeské propusti se otevřely. Nad zemí se strhl lijavec a trval čtyřicet dní a čtyřicet nocí,“ píše se v Bibli (Genesis 7:11–12). Stejným okamžikem začíná i třetí kniha apokalyptického komiksového remaku, kde sílu proudů vody dokreslují proudy zoufalých lidí, kteří se snaží dostat na archu.

Záchranný člun z tisíců dřevěných kmenů ale Noe vyhradil pro vše živé na zemi kromě člověka. Noeho znechucení lidským pokolením dosáhlo takové úrovně, že vlastnímu synovi upřel družku a přetnul tak rodinnou svého linii rodu. Až syn Jáfet uloží do hrobu staršího bratra Cháma, zbude posledním člověkem na zemi.

Tohle silné rozhodnutí se snaží obhájit před svou rodinnou, hlavně ale asi také sám před sebou. Zkouší to popisem vzniku světa během sedm dní, což patří k vizuálně nejpůsobivějším pasážím graficky vynikající knihy. Kreslíř Niko Henrichon ve funkční zkratce popisuje, co vše vzniklo rukou boží, aby to pak lidskou rukou sešlo. Je to drsná psychologická hra.

Celá trojka se točí kolem černého pasažéra biblické archy a otázky, jestli bylo Noeho rozhodnutí na ukončení linie lidského rodu správné. Jestli se Noe černého pasažéra zbaví, to se dozvíte v knížce samotné, před vyloděním ale rodinnou posádku a poslední z lidského druhu čekají problémy. To naznačuje už titul čtvrté a finální knihy, který zní Kdo prolije krev.

  • Darren Aronofsky, Ari Handel: Čtyřicet dní a čtyřicet nocí (Noe 3)
  • kresba: Niko Henrichon
  • Mladá fronta, 2014
  • překlad: Lucie Šavlíková
  • 64 stran, 249 Kč
21. února 2015, Ondřej Horák

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).