Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Třetí díl Arily je zde a s ní další nálož precizního spisovatelského umění., Radek Starý: Stíny Citadely (Arila 03)

26C5298B-5714-4DC4-A29A-2315A06A410A

Stíny Citadely navazují na úspěšnou dvojici předešlých dílů série o dívce Arile a jejím světě. Vlastně jejích světech, jeden je málo! Tedy ony samozřejmě nejsou tak docela její. Nebo ano?

První kniha youtubera Radka Starého Arila mnoho čtenářů vysloveně nadchla, druhý díl se stal taktéž bestsellerem, přestože působil místy rozvláčně a křečovitě. Kam se dostala bylinkářka Arila v díle třetím? Jak nyní vnímá své hrdinství?

Základní fakta

Hned na úvod je potřeba říci, že jde o solidní knihu, která důstojně navazuje na předešlé díly své série, a co se celkové konstrukce týče, vrací se (úspěšně) k prvnímu dílu tam, kde měl díl druhý své největší slabiny. Jako v celé sérii setkáme se i v této knize s opravdu důkladně propracovaným světem, promyšlenými postavami i rozumným – přesto ne vždy předvídatelným (což slouží jen ke cti autora) – dějem, kterého je občas ovšem dosahováno ne zcela střízlivou cestou. Zda jde o nedostatek, nebo o něco, bez čeho by atmosféra dějiště ztratila svůj punc, je už na vkusu každého čtenáře.

Trocha kritiky

Kniha má propracovaný systém světů, jejich Bohů, postav, cestování mezi světy a tak dále. Pojďme se vrátit k úvodu. Patří svět Aldolonu Arile? Obrazně. Po nějaké době se totiž zdá, že bez Arily se nemůže stát nic velkého, Arila je vždy u všeho důležitého, Arila vždy všechno zázračně vyřeší, Arila při souboji málem zemře, ale druhý den působí svěže jako jarní vánek, aby mohla třetí den jako mocné tornádo smést ze světa vše, co se jí nelíbí. Do jisté míry je tohle všechno definicí protagonisty každé knihy, ale naše hlavní hrdinka a její nejbližší okolí působí někdy až příliš zidealizovaně. Na začátku ji potkáváme skrytou a téměř bezmocnou, aby se mohla v prostředku stát téměř z ničeho nic nejsilnější ze všech. Ušla za tu dobu sice nějakou cestu, ale všech jejích schopností se jí zázračně dostává za úplný zlomek času oproti všem ostatním postavám. Občas to připomíná deus ex machina, kdy je místo Boha použita nová, lusknutím prstu nabitá schopnost, která se hodí zrovna tak akorát na to, co hrdinku v příští vteřině souboje čeká. Je zkrátka tak trochu zázračná, místy snad až moc.

Ještě zajímavější ale je, že jí téměř každý z „šíleně nebezpečných“ plánů vyšel. Jednou šplhá bylinkářka se strachem z výšek téměř bez problému na nejvyšší budovu světa. Jindy si zaletí úplně mimo světy, aby se s grácií vrátila. Není snad souboje, který by nevyhrála. Téměř vždy se sice objevuje dobrý důvod, proč nakonec zvítězí, ale ono skóre soubojů na reálnosti opět ubírá.

Radek Starý v pěti bodech

  1. Český youtuber a spisovatel, Ostravský rodák, narozený roce 1992.
  2. Začínal recenzemi her na kanále Sophy.cz, který spoluzaložil.
  3. V roce 2012 založil vlastní YouTube kanál Sterakdary, na který stále natáčí – nejčastěji herní videa.
  4. Kniha Arila: Stíny Citadely je jeho třetí publikací.
  5. Radek Starý měl od malička sen stát se spisovatelem.

Když například potřebuje Arila překonat velkou vzdálenost, poslouží často bez problému hromomast, což představuje jeden ze způsobů cestování, který tento knižní vesmír nabízí. Problém tkví ovšem v tom, že se obecně považuje za nebezpečný. Údajně se často stává, že se někdo ztratí prostě v prostoru či při cestování více lidí najednou někdo z nich skončí úplně jinde, nebo prostě zcela zmizí. V knižní sérii bylo také kdesi zmíněno, že může člověk použitím hromomasti dříve či později přijít o ruku či nohu, když bude mít štěstí. Hlavní hrdinka ale používá tohoto způsobu hojně a nikdy se jí nic nestalo. Ani její přátelům. Nejde o to, že bychom jakékoli z postav (natož pak té hlavní) přáli něco špatného. Jenže když čtenář v knize každou chvíli čte, jak je něco příšerně nebezpečné, ale v důsledku nevidí žádné reálné hrozby, protože hlavní hrdinové vším proplouvají jako plachetnice klidně kotvící v přístavu za lehkého vánku, pomalu tato ohrožení ztrácejí svůj význam, a tím pádem klesá i knižní napětí. A to je škoda.

Něco k zamyšlení

Na stranu druhou kromě této „impozantnosti“ se autor snažil do textů vložit i základní z otázek, se kterými se potýká každý z nás. Nechává hlavní hrdinku růst tím, že hledá (a nachází) odpovědi. Jde většinou o příjemné, kratší pasáže, jež čtenáře neunudí, ale donutí jej se trochu zamyslet. Jde o příjemný další rozměr. Co se týče čtivosti obecně, jedna z mála skutečností, které čtivost celého textu narušovala, byly občasné překlepy.

Arila: Stříbrné město představuje dobře napsaný třetí díl série s úctyhodně vymyšleným světem a jeho zákonitostmi, v nichž se v jednotkách případů zapomene na detail. Někdy až přílišnou impozantnost a hrdinskost hlavních postav však vyvažuje promyšlenost. Milým bonusem jsou kratší pasáže podněcující k zamyšlení se nad věcmi, nad kterými by měl někdy přemýšlet každý z nás. Knihu bez debat ocení každý milovník fantasy, který touží objevit nový svět. Vlastně nové světy.

  • Radek „Sterakdary“ Starý: Stíny Citadely (Arila 03)
  • CooBoo, 2022
  • ilustrace: Martin Valášek
  • obálka: František Sedláček
  • 312 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
12. listopadu 2023, Jiří Sejkora

Arila 03 - Stíny Citadely

Arila 03 - Stíny Citadely
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč