Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
To ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

To, Stephen King

King Stephen: TO

Jeden z nejlepších románů Stephena Kinga To je vyvrcholením autorových snah oprostit horor od prvoplánové hrůzy, nadpřirozených příšer a potoků krve, které tryskají z usekaných hlav. Ne že by to tam všechno nebylo, je… jenom to jaksi není na knížce nejpodstatnější.

Klíčové je zde zlo, které vyvěrá přímo z nás, z lidí, z našich pohnutek a mindráků, z těch, které nás donutí zavřít živou kočku na skládce do ledničky a nechat ji tam pomalu umírat nebo hodit po všemi vysmívaném chudákovi kámen, jen abychom si dokázali, jací jsme frajeři. Je to agresivita někde uvnitř, to, které se objevuje jen tehdy, jsou-li naše mysli oslabené, a proto podobným zkratům přístupné. A je už jedno, má-li to podobu nepřirozeně se šklebící masky klauna s ohavným červeným nosem, jenž vylézá z kanálů a nabízí dětem balónky, aby je posléze brutálně zavraždil, nebo třeba solidního obchodníka se starožitnostmi, pana Gaunta z Nezbytných věcí, který všem splní jakékoli přání, jen za to požaduje malou službičku – schválnost provedenou sousedovi.

Protože vždycky jsme to my, lidé, kdo umožňuje, aby to existovalo.

Hlavních hrdinů románu To je sedm. Jen to nejsou udatní a nepřemožitelní bojovníci, ze kterých jde strach, ale malé děti, outsideři vyloučení ze společnosti těch normálních jenom proto, že mají nějakou vadu nebo jsou jiní. Bill Denbrough koktá, Ben Hanscom je tlustý, Stanley Uris je žid, Beverly Roganová je chudá a nemůže si dovolit kupovat takové věci jako její spolužačky. A tito vyděděnci se spojí dohromady a vytvoří skupinu, nerozlučnou a navzájem si věrnou, která se postaví zlu, jež město sužuje v pravidelných, sedmadvacetiletých intervalech už po staletí. A opravdu se jim to podaří zahnat… jenže pouze zahnat a dětský slib, že pokud se to do města znovu vrátí, vypořádají se s ním nadobro, je donutí po sedmadvaceti letech dokonat to, co kdysi začali.

Kingův vypravěčský styl je nedostižný. Příběh odehrávající se paralelně ve dvou dějových liniích, které gradují víceméně v tom samém okamžiku. Postupně narůstající hrůza, která nemá racionální vysvětlení, ale přesto je všudypřítomná. Strach založený na detailech, jenž ve skládačce každodenního stereotypního života tvoří najednou stále silnější a pronikavější disharmonické tóny, toto jsou Kingovy hlavní zbraně. Také proto vás více než tisícistránkový román chytí a nepustí, dokud nedojdete až na úplný konec.

Knihou To skončila rozsáhlá etapa Kingovy tvorby. A troufám si tvrdit, že později už nic lepšího nikdy nenapsal. To je jenom jedno, výjimečné, děsivé, podmanivé. Pokud jste milovníci hororů, potažmo Kingových knih, a neznáte je, máte ve vědomostech obrovskou díru, již je třeba rychle zacelit.

  • Stephen King: To
  • vydal: Beta-Dobrovský
  • přeložil: Gabriel Gössel
  • obálka: Václav Rytina
  • 1064 stran / 399 Kč
8. listopadu 2006, Jiří Popiolek

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).