Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Tma a prázdnota: Napínavý závěr zombie série, který budete mít strach odložit ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 15.10. bude v brněnském Arrakisu otevřeno do 13:00 a v termínu 16.-18.10. bude zavřeno. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Tma a prázdnota: Napínavý závěr zombie série, který budete mít strach odložit, Carrie Ryanová: Tma a prázdnota (Les rukou a zubů 3)

carrie-ryan-tma-a-prazdnota

Planeta Země po apokalypse. Většina lidí se přeměnila na vražedné zombie, co ze všeho nejvíc touží po lidském mase a dalším rozšiřování nákazy, která má tuto katastrofu na svědomí. Poslední skupinky přeživších jedna po druhé mizí pod náporem nemrtvých. Podaří se někomu přežít, nebo celé lidstvo pohltí Tma a prázdnota?

Annah žije relativně v bezpečí za zdmi Temného města. Její dny jednotvárně ubíhají a jsou zaplněné pouze starostmi o to, jak přežít následující den. Annah by ráda zapomněla na spoustu věcí: na den, kdy se Elias přidal k verbířům a opustil ji; na svou sestru, kterou opustila v Lese rukou a zubů; na nehodu, jež jí zjizvila polovinu obličeje. Teprve příchod její sestry, o níž si doposud myslela, že je mrtvá, ji vytrhne z rutiny. Ale ani Temné město nevydrží věčně, a když přes jeho zdi pronikne horda (velká skupina nečistých), Annah musí bojovat o holý život a o životy těch, na nichž jí záleží.

Tma a prázdnota probíhá podle podobného scénáře jako předcházející dvě části. V Lese rukou a zubů utíkala hlavní hrdinka Mary z lesa, v němž vyrostla a Vlny zmítané smrtí se zaměřily na Gábi, Maryinu adoptovanou dceru. Tma a prázdnota také dostala novou vypravěčku, tentokrát je jí Annah, Gábiina ztracená sestra – dvojče. Ze začátku je to s ní všelijaké, čtenář neví, co si o ní má myslet, ale s postupem času se ukáže jako bojovnice, která se nebojí postavit za to, co chce, a obětovat se pro ostatní. Postupně poznává, že člověk nemůže jen přežívat, musí taky žít. Z trojlístku Mary, Gábi a Annah je poslední jmenovaná rozhodně nejsympatičtější.

Přestože se příběh tentokrát soustředí spíše na jiné postavy, ani na protagonisty z Vln zmítaných smrtí se nezapomnělo. V knize se čtenář může setkat s Gábi, Eliasem nebo Catcherem, a zmíněna je i Mary. Je zajímavé podívat se na „staré známé“ postavy jinýma očima.

Čtivé od začátku do konce – a v závěru nejvíce

Carrie Ryanové se stejně jako v prvních dvou dílech podařilo navodit strašidelnou atmosféru plnou překvapivých zvratů a momentů, kdy čtenář téměř nadskočí leknutím. Akční scény jsou prostřídané milostnou zápletkou a všemožnými úvahami hlavní hrdinky. Její pocity jsou popsané opravdu mistrně, ale není třeba obávat se nudy. Autorka už několikrát dokázala, že je schopná téměř všeho a neštítí se poslat na setkání se Smrtkou ani hlavní postavy. Nelze se tedy divit, že při čtení Tmy a prázdnoty se člověk pomalu bojí otočit na další stránku ve strachu, co ho tam čeká. Ale zároveň knihu nemůže odložit, dokud se nedozví, jak to celé dopadne.

Carrie Ryanová v pěti bodech

  1. Vyrůstala v Jižní Karolíně
  2. Na Duke University School of Law vystudovala práva a chvíli pracovala jako advokátka.
  3. Horory, zombie a jiné příšery jí odjakživa naháněly hrůzu; teprve její manžel jí pomohl objevit jejich přednosti.
  4. Nově nalezenou zálibu využila i při psaní svého debutu Les rukou a zubů.
  5. Ten se okamžitě stal bestsellerem, stejně jako obě pokračování.

Předchozí díly skončily tak otevřeně, že si nejeden čtenář jistě pomyslel, že mu určitě jen chybí stránky, že takhle to přece končit nemůže. O to více se s ubývajícím počtem stránek závěrečné části stupňuje napětí – dá si tentokrát autorka říct a napíše konec, který nebude vyvolávat touhu vytrhat si všechny vlasy na hlavě? Bude to šťastný konec a vyřeší se všechny problémy lidstva nebo na hrdiny nečeká nic dobrého? Nakonec je to takový kompromis. Tma a prázdnota sice nekončí zdaleka tak napínavě jako její předchůdci, ale úplně uzavřeně taky ne. Otázka, jestli se k sérii Carrie Ryanová přeci jen v budoucnu ještě nevrátí, je nasnadě.

Země se bude točit dál, hvězdy se přeskupí a svět se bude hemžit mrtvými, kteří jednoho dne upadnou do nicoty: neucítí jediného člověka, nezbude žádné maso, po kterém by mohli prahnout. Nic – nikdo z nás – tu už zkrátka nebude.
Najdou klid teprve tehdy, až budeme všichni mrtví. (str. 264)

Někoho možná může lehce zklamat, že se nedočká konečného rozhřešení a/nebo epilogu „O deset let později“, ale jinak má celá série spíše stoupající tendence. I když záleží taky na tom, jak si člověk sedne se kterou hrdinkou.

  • Carrie Ryanová: Tma a prázdnota (Les rukou a zubů 3)
  • Mladá Fronta, 2013
  • překlad: Vratislav Kadlec
  • obálka: Oleg Oprisco
  • 400 stran, 329 Kč
21. července 2013, Anežka Dudková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).