Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Terminátor poháněný samohonkou je zpět již po deváté a ukazuje jak Kapry bijem, Andrzej Pilipiuk: Kapry bijem (Jakub Vandrovec 09)

Pilipiuk Andrzej: Jakub Vandrovec 09: Kapry bijem

Nesmrtelný dědek a nejznámější amatérský exorcista celého Polska Jakub Vandrovec má v portfoliu nakladatelství Laser a srdcích bezpočtu fanoušků své nezastupitelné místo. Nyní se tento terminátor poháněný samohonkou vrací zpět na scénu, aby nám představil své další eskapády v již devátém díle svých kronik tentokrát vycházejících s podtitulem Kapry bijem…

Ačkoliv patří Andrzej Pilipiuk u nás k dlouhodobě nejoblíbenějším polským autorům, nakladatelství Laser se k jeho nejslavnější postavě vrací po šestileté pauze. V tomto mezidobí však u nás vyšla ještě jedna kniha s Jakubem Vandrovcem. V roce 2018, když se Laser začal teprve vzpamatovávat ze své klinické smrti, se polského exorcisty ujalo Sdružení Jakuba Vandrovce, které nechtělo nechat upadnout tohoto hrdinu v zapomnění. Pod jejich hlavičkou tak vyšla kniha Conan Destilátor, která se v chronologickém žebříčku Kronik řadí na osmé místo. Nyní se však již vrací vše do normálu, a Andrzej Pilipiuk tak vychází opět ve svém „domovském“ nakladatelství, krásným příkladem je právě aktuální novinka, která nám nabízí další dobrodružství oblíbeného Jakuba Vandrovce.

Ostatně, byla to právě tato postava, která Pilipiuka v Polsku i u nás proslavila. Vandrovec je zkrátka nesmrtelný, a to i přesto, že autor má na svém kontě celou řadu jiných postav a příběhů. Za zmínku stojí i u nás vydaná trilogie Sestřenky, Upír z činžáku, či fantasy série Oko jelena. Přesto, když se někoho zeptáte na tohoto autora, vybaví se mu právě Vandrovec. Ostatně, není se co divit. Na tohoto hrdinu skutečně jen tak nezapomenete.

V roce 1996 vstoupil Andrzej Pilipiuk do fantastického žánru svou první povídkou Hiena. Tato povídka je navíc vůbec prvním publikovaným dobrodružstvím největšího a nejobávanějšího exorcisty-amatéra, pijana-profesionála a zapřisáhlého antikomunisty Jakuba Vandrovce. Od roku 1996 vzniklo již bezpočet povídek s tímto svérázným hrdinou a v tuto chvíli mají čtenáři možnost se začíst již do devíti knih s Jakubem Vandrovcem včetně aktuální novinky Kapry bijem.

Pokud vás náhodou až doposud tento hrdina z nějakého důvodu míjel, tak právě pro vás je určen tento malý úvod. Jakub Vandrovec se narodil někdy kolem roku 1900. Kdy přesně, to ví asi jen Bůh anebo spíš Satan. Za svůj život toho zvládl již pěknou řádku, teď si již tento exorcista amatér užívá zasloužený důchod, zejména pak otevíráním hrobů, pálením samohonky a podpalování domů nepohodlných sousedů. O čemž se ostatně můžeme přesvědčit ve všech knihách s tímto hrdinou, čehož je aktuální novinka jasným důkazem.

Kdo již někdy přišel do styku s Pilipiukovými knihami, bude i zde jako ryba ve vodě. Jeho nezaměnitelný humor se line všemi povídkami, a ukazuje tak Polsko z poněkud jiného pohledu. Kapry bijem obsahuje stejně jako předchozí knihy s tímto hrdinou výběr kratších a delších povídek. Abychom však byli alespoň trochu konkrétní, tentokrát se můžete těšit celkem na sedmnáct příběhů, ve kterých na našeho hrdinu čeká Baba Jaga, dozvíme se, co má společného stockholmský syndrom s alkoholem, a dokonce poznáme i jedinou osobu na světě, které se Jakub Vandrovec bojí.

Již tradičně se jedná o zdánlivě spolu nesouvisející příběhy, které však v širším kontextu dávají dohromady společně s předchozími knihami jedinečný celek a obraz Jakubova života plného neuvěřitelných příhod. I tentokrát je tak skutečně na co se těšit. Byť je místy už maličko znát, že se Pilipiuk již začíná lehce opakovat. Je snad už Vandrovec zcela vytěžený, nebo nás dokáže ještě překvapit? To ukáže až čas.

Avšak ruku na srdce, Vandrovec nikdy nebyl o hlubokomyslné literatuře, a i když jsou jednotlivé povídky již spíše průměrné, stále se jedná o nezřízenou zábavu, která vás zaručeně pobaví. Pilipiuk sice již delší dobu nepřišel s ničím extra novým, pokud ale patříte k příznivcům tohoto svérázného exorcisty, jehož dobrodružství doprovází ohromná porce elegantního násilí prolitého hektolitry doma vypálené samohonky, budete se již tradičně skvěle bavit. Milovníkům Vandrovce tak po dočtení nezbývá než doufat, že aktuální novinka nebyla pro tohoto bájného hrdiny pouhou labutí písní.

  • Andrzej Pilipiuk: Kapry bijem (Jakub Vandrovec 09)
  • Laser 2020
  • Překlad:Stanislav Komárek
  • Obálka: Andrzej Laski
  • 384 stran, 359 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
21. listopadu 2020, Petr Čapek

Jakub Vandrovec 09: Kapry bijem

Jakub Vandrovec 09: Kapry bijem
  359 Kč