Tajné vědecké praktiky dvacátého století se střetávají s asijskou vírou v Mrazivém dědictví, Romain Garnier: Mrazivé dědictví
Zapomenutá nacistická ponorka z druhé světové války, prastaré tibetské náboženství a pětatřicetiletý lingvista bravurně ovládající sanskrt. Právě s těmito nesourodými skutečnostmi se francouzský autor Romain Garnier rozhodl vytvořit podivný příběh. Jak se mu to povedlo?
Vysokoškolský učitel jazyků John Ackroyd je ze dne na den vytržen ze svého celkem normálního života, aby čelil již zapomenutým hrůzným objevům německých vědců a navíc nalezl ještě strašnější věci, než jakých se nacisté v době své nadvlády dokázali zmocnit. Mrazivé dědictví představuje klasický scénář mírně neschopného hrdiny, který je téměř proti své vůli vláčen nejrůznějšími dobrodružstvími ve společnosti silných mužů a krásných žen, kteří jím z poloviny pohrdají a z té druhé ho obdivují. Johna by si ale nikdo nedovolil oslovit jako „hloupého Honzu“, neboť oplývá výjimečnou inteligencí a jazykovými schopnostmi. Jen je, jako mnoho jiných géniů, poněkud nesmělý v oblasti citů.
Z toho vyplývá, že se ženami nechává velmi snadno ovládat. A tak si projde hned dvěma milostnými vztahy, které na něj ve skutečnosti nastražili jeho nepřátelé, aby ho k něčemu nenápadně donutili. Po jednom z nich dokonce zjistí, že jeho milá byla ve skutečnosti převtělený tibetský mnich. Autor má opravdu vytříbený smysl pro překvapivá odhalení, která předem nastiňuje jen velmi nenápadně. Takže i když pozorný čtenář něco tuší, nikdy přesně neví, co se v příštím okamžiku stane. A že se toho přihodí opravdu hodně.
Romain Garnier v pěti bodech
- Narodil se v roce 1976.
- Působí jako francouzský lingvista a spisovatel.
- Od roku 2005 učí na University of Limoges.
- Napsal více jak dvacet článků o indoevropské lingvistice.
- Mrazivé dědictví je jeho první román, který publikoval v roce 2010.
Kromě množství dějových zvratů oplývá kniha též detailním prostředím, ať už se jedná o tajné výzkumné středisko armády Spojených států nebo tajemnou podzemní říši přetékající neskutečnými tvory. Romain Garnier dokáže realisticky popsat jak naprosto běžná místa, tak fantastická bývalá království démonů a nadlidí. A stejně tak podrobně vykládá i různé zvláštnosti ze světa vědy, se kterými se John setkává na své podivné cestě, a tudíž se lze ze stránek knihy dozvědět i něco zajímavého ze skutečného světa. Nemluvě o celkem častém užívání němčiny nebo slov ze sanskrtu – autor očividně rád prezentuje své obdivuhodné znalosti z reálného života, protože učí a fušuje do lingvistiky.
Mrazivé dědictví se čte poměrně svižně, i když to záleží na také na čtenáři. Hodně se totiž zabývá děním v Německu za druhé světové války, takže někdo, koho to nezajímá, by se mohl cítit znuděn. Nicméně každý, kdo prošel na základní škole z dějepisu, by neměl mít problémy se zorientovat. Není zde zmíněno nic, co by nebylo všeobecně známé. A pokud se náhodou objeví něco nejasného, autor to obvykle nenápadně vysvětlí prostřednictvím dialogu mezi postavami.
Garnierův román je pozoruhodný literární počin, který rozhodně umí zaujmout. Nejen díky umně nastíněnému ponurému prostředí dob dávno minulých i nedávných, ale také kvůli tomu, že děj dokáže člověka upoutat. Pokud se zajímáte o temné pozadí druhé světové války, nebo snad ještě temnější zapomenutá asijská náboženství a zároveň o fantasy literaturu, nelze tuhle knížku než doporučit. ?
- Romain Garnier: Mrazivé dědictví
- Albatros Media – Plus, 2012
- překlad: Marie Dudilieux
- obálka: Martin Zhouf
- 334 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)