Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Steven Erikson načíná novou sérii Stvořením temnoty, Steven Erikson: Stvoření temnoty (Charkanaská trilogie 1)

Erikson Steven: Charkanaská trilogie 1 - Stvoření temnoty

Jedna z nejvýraznějších postav současné fantastiky Steven Erikson se vrací, aby svým fanouškům přinesl další příběh ze světa Malazu. Na čtenáře tentokrát čeká výlet do hluboké minulosti tohoto světa, konkrétně tisíce let před události Malazské knihy padlých. Stvořením temnoty tak Erikson otevírá jedinečnou trilogii, jež doplňuje další střípky informací z tohoto výjimečného světa.

Představovat blíže tohoto mága fantastiky je možná trochu zbytečné. Vždyť právě jeho Malazská kniha padlých patří mezi nejlépe hodnocené fantastické knihy a hravě strká do kapsy i taková jména, jako je G. R. R. Martin nebo J. R. R. Tolkien. Ostatně na tomto světě pracoval společně s I. C. Esslemontem více než deset let, než se jej rozhodl přivést k životu v knize Měsíční zahrady, jež je úvodním dílem MKP a zároveň Eriksonovým debutem. Tuto jedinečnou sérii má autor již za sebou, naštěstí pro fanoušky však svět Malazu neopouští a pokračuje i nadále v rozvíjení svého neuvěřitelného svě­ta.

Tentokrát mohou natěšení fanoušci nahlédnout do hluboké minulosti, kdy je mocná říše Kurald Galain na vrcholu moci. V nedávné válce s Forkrul Assaily dosáhla slavného vítězství a na první pohled se může zdát, že ji na cestě ke hvězdám nemůže nic zastavit. Země je však po dlouhých letech bojů naprosto vysílená, a tak není divu, že lid se začíná bouřit.

Klidu nepřidávají ani vládnoucí rody v čele s všemocnou Matkou noci, jež si za svého muže vyvolila tajemného Draconuse. Toto rozhodnutí se však většině mocných nezamlouvá, nemluvě o jejím současném manželovi, který se rozhodně nehodlá smířit s tím, že by se měl ocitnout na druhé koleji. Kurald Galain tak stojí na prahu další války, která může navždy změnit tvář světa…

Steven Erikson v pěti bodech

  1. Vlastním jménem Steve Rune Lundin.
  2. Narodil se v kanadském Torontu a vystudoval paleontologii.
  3. Svět Malazu tvořil společně s I. C. Esslemontem více než deset let.
  4. Série Malazská kniha padlých čítá deset dílů, v současné době pracuje společně s Esslemontem na dalších příbězích z tohoto světa.
  5. Erikson patří mezi nejlépe placené autory tohoto žánru.

Pokud patříte mezi ty čtenáře, kteří se zatím s Eriksonovými knihami nesetkali a svět Malazu vás láká, před samotným čtením si je potřeba něco málo uvědomit. Erikson své čtenáře rozhodně nešetří, a to jak do počtu stran svých knih, tak hlavně po stránce obsahu. Pokud jste již měli možnost setkat se s nějakou hrdinskou fantasy, vynásobte ji minimálně dvěma a teprve pak budete na dohled Malazu. Autor po svých fanoušcích zkrátka vyžaduje naprosté soustředění a pozornost, což sice nemusí vyhovovat úplně všem, ale těm, co vydrží, se dosytosti odmění.

Ostřílení čtenáři, kteří mají Stevena Eriksona načteného od začátku do konce, budou jistě velmi dobře vědět, co na ně čeká. Protože ani úvodní díl Charkanaské trilogie nijak nevybočuje ze zajetého trendu a dává fanouškům přesně to, co chtějí a na co jsou u tohoto autora již velmi dobře zvyklí.

Naopak ti, kteří se s Eriksonem zatím nesetkali, se budou muset hlavně zpočátku obrnit jistou trpělivostí. Rozvláčný začátek ve spojení s obrovským počtem postav může být pro někoho těžko stravitelný kousek. Naštěstí se autor ve druhé polovině rozjede a rozehrává nervy drásající podívanou, ve které násilím a krví rozhodně nešetří. Pro nováčky bude navíc potěšující fakt, že při četbě Stvoření temnoty nepotřebujete mít hluboké znalosti o MKP. I díky tomu je první díl Charkanaské trilogie skvělým odrazovým můstkem do tohoto fascinujícího svě­ta.

Erikson však nezapomíná ani na pravověrné fanoušky, kteří znají jeho opus magnum téměř zpaměti. Jednotlivé detaily, postavy či narážky tak propojují Charkanas s MKP a dodávají oběma sériím pocit celistvosti. Ostřílení čtenáři jsou v tomto ohledu oproti nováčkům v malé výhodě a díky tomu si Stvoření temnoty užijí nepatrně víc.

Erikson zkrátka ani v této knize nezklame a znovu a znovu dokazuje, proč patří mezi nejlépe placené autory fantastiky. Jediným vážnějším nedostatkem této knihy tak zůstává její otevřený konec, který nutí k přečtení dalšího dílu, jenž bohužel zatím nevyšel. A tak čtenářům nezbývá než trpělivě vyčkávat a doufat, že se pokračování dočkáme co nejdříve.

  • Steven Erikson: Stvoření temnoty (Charkanaská trilogie 1)
  • Talpress, 2015
  • obálka: Steve Stone
  • překlad: Dana Krejčová
  • 672 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)
3. května 2015, Petr Čapek

Diskuze k článku

message
Mobile Application - 03. 10. 2021 19:35

I enjoy you because of all your efforts on this web site. My daughter really loves setting aside time for internet research and it's really easy to see why. Most people know all of the dynamic ways you present efficient tips and hints on your web site and strongly encourage participation from visitors on this issue and our daughter is certainly becoming educated so much. Take pleasure in the rest of the new year. You have been carrying out a splendid job. blog I always use url shortener It is very helpful.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Charkanaská trilogie 1 - Stvoření temnoty

Charkanaská trilogie 1 - Stvoření temnoty
499 Kč 449 Kč