Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v období 2.1. - 15.2. je pražské knihkupectví Fantasya zavřeno z důvodu rekonstrukce prodejny. Osobní odběry na prodejně tedy v tomto období nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Star Wars v tónu bušidó, Stan Sakai: Vesmírný Usagi

Sakai Stan: Vesmírný Usagi

Potomek slavného králičího samuraje svými činy v daleké budoucnosti snese se svým pradávným předkem ta nejpřísnější srovnání. Nevěříte? Přesvědčte se sami…Vesmírný Usagi přilétá!

Celosvětově úspěšná série o Miyamotu Usagim, králičím samuraji, který ve zrádné bitvě ztrácí svého pána, čímž se stává róninem (označení pro ostudný stav samuraje bez pána), bloumajícím pustinou a živícím se jako yojimbo, námezdný ochránce, již zhruba sedm let frčí i u nás. I proto se nakladatelství Crew odvážilo pustit i do slepého ramene této série. V něm si Stan Sakai plní hned několik snů – může kreslit souboje vesmírných lodí a zároveň velké, agresivní dinosaury namísto roztomilých ještěrek.

Do scifistického prostředí však zasadil mnohé z motivů, které z jeho série udělaly kult. Půvabnou východní poetiku, boj za čest, obětavost, morální hodnoty a králičího samuraje se srdcem na správném místě. Ten se dokonce se jmenuje stejně jako jeho předek a autentická podoba mezi nimi rozhodně není náhodná. Stejně tak i dobrodružství přátelství i lásky vesmírného Usagiho vám budou připadat poněkud povědomé.

Kniha, která je v porovnání s obvyklými díly králičí série výrazně nakynutou bichlí, obsahuje tři novely a dvě povídky. Ty jsou nejenže seřazeny chronologicky, dokonce na sebe navazují příběhem. Miyamoto Usagi v nich, tak jako jeho dávný předek, rovněž přichází vlivem zrady a klanových pnutí o pána, tentokrát se však nestává róninem – zachránil totiž šéfova nástupce, jemuž má nyní dopomoci k zaujetí pozic, které mu dědičným právem přísluší.

Inspirací v jiné sci-fi trilogii se Vesmírný Usagi rozhodně netají, a proto atmosféra příběhů a některé motivy jistě mnohokrát trknou o vzpomínky na Star Wars. A to nejen starou trilogii – navzdory skutečnosti, že byly příběhy Vesmírného Usagiho stvořeny v první polovině devadesátých let, tedy několik let před Epizodou I – Skrytá hrozba. Najdete tu sekání rukou, velice podobné vesmírné stíhačky, variaci na světelné meče či cestování po planetách s rozličnými predátory.

Došlo tak k zajímavému zacyklení: George Lucas při tvorbě svých rytířů jedi v mnohém vycházel ze samurajského kodexu bušidó, samuraj Usagi si tentokrát půjčuje u Lucase. A diváci i čtenáři jsou spokojeni.

Nutno však podotknout, že feudální Japonsko ušákovi sluší víc. To je bez debat.

  • Stan Sakai: Vesmírný Usagi
  • Crew, 2014
  • překlad: Ľudovít Plata
  • 296 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
14. dubna 2014, Maxim Ronovec

Diskuze k článku

Star Wars
Marketa - 29. 11. 2015 20:52

Mám moc rády všechny Star Wrs věci. Tentokrát budu mít doslova Star Wars vánoce a http://www.pg.cz/tema/starwars :-) Moc se těším

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Vesmírný Usagi

Vesmírný Usagi
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 314 Kč