Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Správný strach časem nabývá na síle, Stephen King: Pátá čtvrtina

King Stephen: Pátá čtvrtina (Noční můry a snové výjevy)

Zmínit se o tom, že psaní Stephena Kinga nejen živí, ale zejména velice baví, by bylo zbytečné. Jen obtížně se lze tomuto spisovateli vyhnout. A pokud máte pocit, že se vám to povedlo, pak jedině proto, abyste ho našli schovaného ve své vlastní skříni. Taktéž nemá smysl počítat, kolik románů a povídek King vydal. Odvádí to od čtení.

Hned první povídka, příznačně nazvaná Porod, naznačuje, že v této sbírce si autor velice rád hrál se známými tématy, z nichž se pokusil (ať už záměrně či nikoli) vyrobit něco zajímavějšího. V tomto konkrétním případě jde o kombinaci těhotné mladé hrdinky, která se coby budoucí prvorodička na jednom z ostrovů v Maine snaží připravit na velkou změnu. Nejde ale jenom o narození dítěte. Blíží se totiž něco, co v podání Stephena Kinga vypadá mnohem děsivěji a znepokojivěji než ve většině filmových příběhů – pravá a nefalšovaná zombie apokalypsa.

Když už je řeč o filmech, dalším příběhem je scénář Lituji, voláte správně. Popisuje téma u Kinga velice oblíbené. Objeví-li se strach, je opravdu dobré věnovat čas a úsilí v hledání zdroje tohoto strachu? Znamenalo by jeho nalezení konec toho mrazivého pocitu? Když v jedné americké rodině zazvoní telefon a hlas na druhém konci zní sice povědomě, ale zároveň vystrašeně, rozhodne se protagonistka zjistit, kdo z příbuzných se domáhal pomoci. Přestože se zdá, že toto pátrání nepřinese pozitivní výsledky, nemusí se ještě jednat o omyl. Ne ve fantaziích Stephena Kinga.

Stephen King v pěti bodech

  1. Narodil se 21. 9. 1947 v Portlandu ve Spojených státech.
  2. Vystudoval angličtinu a tvůrčí psaní, ale protože dlouho nemohl najít práci, psal povídky do pánských časopisů.
  3. Debutoval v roce 1973 románem o telekineticky nadané středoškolačce Carrie.
  4. Některá svá díla psal pod pseudonymem Richard Bachman.
  5. Mnoho jeho prací bylo zfilmováno, například Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle či Pytel kostí.

Protože povídky zde obsažené jsou již staršího data, lze je v některých případech alespoň trochu srovnávat se současnou realitou. Což je v případě Desátníků poněkud znepokojivé. Když se na začátku devadesátých let začalo ve Spojených státech upouštět od kouření v kancelářích, znamenalo to pravidelné a hromadné exody vášnivých kuřáků na chodníky pod výškové budovy korporátů. Hlavní hrdina těmto věrným nikotinovým závislákům (mezi něž se též počítá) říká desátníci podle času obvyklého pro první pauzu. Kouření sice škodí zdraví, ale v tomto světě se postupně ukazuje, že nejbezpečnější je kouřit buď opravdu hodně, nebo vůbec. Cokoli mezi těmito dvěma body znamená jistý útok na vlastní příčetnost.

Ztratit rozum je ostatně až děsivé snadné. Hlavní hrdina Umneyho posledního případu je detektiv ze staré školy. Nedělá mu problém ohnat se pěstí, problémy řeší rázně a za asistence drinku. Nemá si na nic stěžovat. Nebo spíš nemůže. Ale jednoho dne si začnou stěžovat ostatní. Jeho okolí mu z ničeho nic vytýká jeho stereotypní chování, arogantní přezíravost, stejně jako povýšenecké manýry. Naštěstí se záhy objeví zdroj jeho nesnází. A byť se zdá, že jde o sílu téměř božské podstaty, Clyde Umney je detektivem příliš dlouho na to, aby se o něco nepokusil.

Pátou čtvrtinou nakladatelství Beta kompletuje texty, které v originále souhrnně vyšly pod názvem Nightmares & Dreamscapes, který se dostal jako podtitul na obě české části. A stejně jako v první knize, i zde se vyskytují Kingovy starší texty, které však ani po téměř třiceti letech neztratily nic ze svého lesku. Co víc, některé možná ještě dozrály v mnohem děsivější čtení. Přestože jsme motivováni dívat se neustále dopředu (nejnovější Kingův román vyšel v USA minulý rok), neuškodí občas zastavit a ohlédnout se přes rameno.

  • Stephen King: Pátá Čtvrtina
  • Beta Dobrovský, 2020
  • Obálka: Emil Křižka
  • Překlad: David Petrů a Anna Vrbová
  • 440 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
7. února 2021, Tomáš R. Tokoš

Pátá čtvrtina (Noční můry a snové výjevy)

Pátá čtvrtina (Noční můry a snové výjevy)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč